Zalety i wady biokominka

Jakie zalety ma biokominek?

Biokominek jest coraz popularniejszy. Nie jest szkodliwy dla środowiska, nie wymaga wielu zabiegów przy instalacji, a samo użytkowanie jest łatwe i intuicyjne. To także możliwość wytworzenia w pomieszczeniu domowym przytulnego charakteru. Biokominek ma jednak wady, jak np. niższa wydajność od innych źródeł ogrzewania czy ograniczona pojemność zbiornika na biopaliwo. Jakie jeszcze atuty ma biokominek i na co trzeba zwrócić uwagę?

Biokominek – właściwości

Biokominek jest alternatywą dla kominka tradycyjnego, a niekiedy także np. dla pieca węglowego. Jest skutecznym źródłem ciepła w domu, a jednocześnie nie wymaga przeprowadzenia zbyt wielu czynności monterskich i instalacyjnych.

Ponadto, biokominek jest eko, ponieważ do wytworzenia ciepła wykorzystuje biopaliwa. Nie są one tak szkodliwe, jak np. węgiel, który w wyniku spalania emituje do atmosfery dwutlenek węgla i szkodliwe pyły.

To jednak tylko kilka z elementów, którymi charakteryzuje się biokominek, zyskując coraz większą popularność wśród inwestorów. Poniżej opisujemy szerzej zalety i wady biokominków

Jakie zalety ma biokominek?

Zacznijmy od tego, co już sygnalizowaliśmy powyżej, że biokominek to urządzenie, które działa na biopaliwo. Jest to paliwo wytwarzane z roślinnych olejów lub tłuszczów, a więc jest odnawialne i przyjazne dla środowiska. Spalanie biopaliwa nie powoduje emisji szkodliwych dla zdrowia substancji, takich jak tlenek węgla czy pyły, które uwalniają się na przykład podczas spalania węgla lub drewna. Biorąc to wszystko pod uwagę, można wysnuć słuszny z resztą wniosek, że biokominek to eko rozwiązanie na ogrzanie i uatrakcyjnienie przestrzeni domowej. Ponadto, paliwo do biokominka jest w przystępnej cenie i można je kupić w wielu różnych sklepach.

Biokominek nie wymaga też takiej infrastruktury, jak np. kominek z płaszczem wodnym, który potrzebuje podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania. W praktyce biokominek można postawić i zamontować w dowolnym miejscu w domu, a jego obsługa jest łatwa i bezpieczna. Niekiedy potrzebne jest tylko podłączenie do komina, ale często nawet i to nie jest konieczne.

Marzysz o kominku, ale nie masz domu tylko mieszkanie w bloku? Żaden problem! Biokominki są bowiem idealnymrozwiązaniem również dla tych, którzy mieszkają w blokach czy w budynkach, w których zabrania się instalowania kominków z płaszczem wodnym. Biokominek nie wymaga tak skomplikowanej instalacji i może być używany bez konieczności podłączania go do instalacji centralnego ogrzewania.

Warto również zwrócić uwagę, że biokominek jest nie tylko łatwy pod względem montażu, ale także użytkowania. Nie jest niebezpieczny – nie grozi wybuchem czy pożarem – a dodatkowo eliminujemy problem czyszczenia szyby po każdym rozpaleniu w kominku.

Oprócz tego, że kominki mogą stanąć w niemal dowolnym miejscu domu i mają funkcję grzewczą, są też stylowe, stanowiąc ciekawy element wystroju. Ponieważ na rynku dostępne są różne kształty, wielkości i modele biokominków, z całą pewnością da się coś dopasować do każdego rodzaju aranżacji.

Biokominek jest eko rozwiązaniem
leroymerlin.pl
Biokominek jest eko rozwiązaniem

Jakie są wady biokominków?

Jednak biokominek, podobnie jak każde inne urządzenie i rozwiązanie domowe, ma też swoje wady.

Po pierwsze, biopaliwo bywadroższe niż węgiel czy drewno, więc koszty ogrzewania za jego pomocą są wyższe.

Po drugie, biokominek nie jest tak wydajny jak kominek z płaszczem wodnym czy piec gazowy, dlatego nie jest on tak skutecznym źródłem ogrzewania pomieszczeń. Aby uzyskać odpowiednią moc grzewczą, biokominek wymaga dokładnego dozowania biopaliwa.

Za wadę biokominka niektórzy uznają konieczność regularnego uzupełniania biopaliwa – to wymaga dodatkowego wysiłku i może być uciążliwe. Niemniej jednak tradycyjny kominek też wymaga podkładania drewna, więc sytuacja jest podobna. Przeszkadzać może ograniczona pojemność zbiornika na biopaliwo. Większość biokominków ma niedużą pojemność, dlatego zbiornik trzeba regularnie uzupełniać. Ale w kominku tradycyjnym obszar, w którym możemy ułożyć drewno też jest ograniczony. Większy komfort na pewno zapewnia np. piec gazowy, ale z całą pewnością nie wnosi do domowych pomieszczeń takiego klimatu i przytulności, jak ogień w kominku.

Biokominki wymagają także regularnej konserwacji, w tym oczyszczania i wymiany filtrów, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i uciążliwością.

Jak łatwo zauważyć, biokominek to nowoczesne rozwiązanie, popularne i modne szczególnie w ostatnich latach. To nie tylko zestaw zalet, ale także kilka wad. Co jednak najważniejsze, biokominek jest eko, ponieważ nie szkodzi środowisku tak bardzo jak tradycyjne kominki.