Kubeczek menstruacyjny – zalety, wady, opinie, cena

Czym jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny to ekologiczna i ekonomiczna alternatywa dla podpasek lub tamponów. Wykonany jest z medycznego silikonu, nie powoduje alergii, a przy okazji jest łatwy w użyciu i czyszczeniu. Sprawdź jakie są zalety i wady kubeczka menstruacyjnego oraz co sądzą o nim kobiety, które już go stosowały. Ile kosztuje kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny – co to jest?

Kubeczek menstruacyjny to jeden ze środków higieny osobistej w czasie miesiączki. W praktyce jest to silikonowy pojemnik przypominający kształtem mały kieliszek lub lejek. To wielorazowa i ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych podpasek czy tamponów, zapewniająca jednoczesną ochronę i komfort (podobnie jak majtki menstruacyjne).

Kubeczki wykonane są z medycznego silikonu, co sprawia, że są nie tylko wygodne z użytkowaniu i łatwe w czyszczeniu, ale także bezpieczne. Oprócz tego nie pochłaniają śluzu, więc jednocześnie ograniczają ryzyko powstawania infekcji intymnych. W czasie miesiączki kubeczek menstruacyjny wprowadza się do pochwy, by zbierał krew.

Kubeczki menstruacyjne występują w różnych rozmiarach. Najmniejsze poleca się młodym kobietom poniżej 30. roku życia, które jeszcze nie współżyły. Z kolei największe dedykowane są kobietom po naturalnym porodzie. Natomiast jeśli należysz do osób aktywnych fizycznie, prawdopodobnie najlepsze będą dla Ciebie modele nieco twardsze.

Jak aplikować kubeczek menstruacyjny?

Zastanawiasz się jak się korzysta z kubeczka menstruacyjnego? Najczęściej producenci kubeczków dołączają do swoich produktów instrukcje aplikacji. Można go zakładać w różnych pozycjach – np. na siedząco lub na stojąco. Aplikacja kubeczka jest zbliżona do aplikacji tamponu – można to wykonać siedząc na toalecie, kucając nad wanną lub np. stojąc z podniesioną nogą.

Umieszczenie kubeczka w pochwie wymaga zastosowania jednej z technik, np.:

  • technika na literę C – wymaga złożenia ścian kubeczka w kształt litery C
  • technika na literę S – oznacza zwinięcie kubeczka tak, by uformował się w literę S
  • technika na rozwinięcie – kubeczek trzeba ścisnąć po bokach tak, by zmniejszył swój obwód.

Istotne jest umieszczenie go w pochwie w taki sposób, by końcówka kubka była wyczuwalna pod palcami, ale jednocześnie nie powinna ona wystawać.

Natomiast w celu wyjęcia kubeczka, należy ścisnąć jego dno, a następnie wykonać kilka lekkich ruchów na boki w celu odessania od ścian pochwy. Dopiero wówczas można bez obaw wyciągnąć kubeczek, opróżnić i dokładnie umyć.

Co istotne, można go używać zarówno w dzień, jak i w nocy oraz podczas aktywności fizycznej. Nie ma też przeciwwskazań do stosowania go na basenie – warto jednak wcześniej sprawdzić jego szczelność i dopasowanie.

Jedną z technik aplikacji kubeczka jest jego zwijanie w literę C lub S
Jedną z technik aplikacji kubeczka jest jego zwijanie w literę C lub S

Jak często opróżniać kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny, z racji swojej objętości, może być opróżniany nieco rzadziej niż konieczność zmiany podpaski. Wszystko zależy oczywiście od intensywności krwawienia, ale kubeczek menstruacyjny powinno się opróżniać co około 4-12 godzin.

Może się też zdarzyć, że kubeczek menstruacyjny przecieka. Jednym z powodów jest oczywiście przepełnienie i konieczność częstszego opróżnienia kubeczka, niemniej jednak może być też tak, że kubeczek jest nieprawidłowo włożony lub wręcz źle dopasowany pod względem rozmiaru czy twardości.

Jak czyścić kubeczek menstruacyjny?

Każdy producent podaje instrukcję mycia kubeczków menstruacyjnych. Są one do siebie podobne i najczęściej zakładają czyszczenie kubeczka menstruacyjnego specjalnym żelem lub po prostu wodą z delikatnym mydłem. Przed pierwszym użyciem i po każdej miesiączce warto również sterylizować kubeczek. Wystarczy włożyć go na kilka minut do wrzącej wody, a następnie dokładnie osuszyć.

Zalety i wady kubeczków menstruacyjnych

Kubeczki menstruacyjne to z pewnością „wynalazek ostatnich lat”, bo to właśnie od zaledwie kilku lat Polki używają kubeczków. Wciąż jednak sporo kobiet nie ma pojęcia o ich istnieniu. Niemniej jednak zanim zastosujesz takie rozwiązanie, poznaj jego zalety i wady.

Kubeczek menstruacyjny – zalety

  1. Kubeczki menstruacyjne produkowane są w różnych rozmiarach, dzięki czemu można je dopasować do budowy pochwy, a także intensywności krwawienia.
  2. Są one miękkie, dlatego ich aplikacja jest łatwa i bezproblemowa.
  3. Nie powodują podrażnień i mogą być stosowane i w dzień, i w nocy. Jest to więc również wygodna ochrona podczas snu.
  4. Miękki silikon i grubsza górna krawędź sprawiają, że kubeczek menstruacyjny nie przecieka i może być stosowany bez obaw w każdej sytuacji. Dobrze dopasowany kubeczek nie powinien być wyczuwalny w czasie noszenia. Jest więc dyskretny i niewidoczny, a ponadto nie powoduje alergii ani podrażnień.
  5. Co więcej, dzięki możliwości opróżnienia nawet dopiero po 12 h, z tego rozwiązania korzystają także kobiety zmagające się z intensywnym krwawieniem menstruacyjnym.
  6. Dzięki temu, że jest to produkt wielorazowy, kubeczki są przyjazne środowisku, ponieważ nie powiększają góry śmieci na całym świecie, tak jak robią to inne wyrzucane środki higieny, np. podpaski.
  7. Na koniec jeszcze jeden aspekt, czyli oszczędności. Ponieważ jeden kubeczek jest stosunkowo tani, a co istotniejsze, jest produktem wielorazowego użytku, który można stosować nawet przez kilka lat, w dłuższej perspektywie taki kubeczek menstruacyjny daje możliwość wygenerowania oszczędności.

Wady kubeczka menstruacyjnego

  1. Dla niektórych kobiet wadą kubeczka menstruacyjnego może być kłopotliwa aplikacja. W rzeczywistości jednak występuje ona jedynie na początku stosowania lub przy źle dobranym rozmiarze. Z czasem, przy odpowiedniej dawce cierpliwości, stosowanie kubeczka nie powinno być problematyczne.
  2. Niekiedy jednak dobranie odpowiedniego rozmiaru bywa trudne. Czasem pomocny może się okazać lekarz ginekolog, który spojrzy na zakupiony kubeczek i mając na uwadze Twoją budowę fizjologiczną podpowie, czy na pewno wybrany przez Ciebie rozmiar jest w porządku.
  3. Problemem może być też nieumiejętne usuwanie kubeczka, które może skutkować wypłynięciem krwi i ubrudzeniem odzieży. Stanie się to kłopotliwe szczególnie w miejscu publicznym.
  4. To kolejna wada – jeśli w publicznej toalecie nie mamy kabiny z miską WC wyposażonej w umywalkę, opróżnienie i oczyszczenie kubeczka może być kłopotliwe albo wręcz niemożliwe.
  5. Są kobiety, które twierdzą, że kubeczek nie wykazuje ryzyka wystąpienia zespołu TSS – toxic shock syndrome. Najczęściej kojarzy się on z używaniem tamponów, tymczasem także kubeczki wiążą się, z niskim co prawda, ale zawsze, ryzykiem tego zespołu.
Kubeczek menstruacyjny bez problemu można zabrać ze sobą np. do pracy
Kubeczek menstruacyjny bez problemu można zabrać ze sobą np. do pracy

Ile kosztuje kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny nie jest tani, ale porównując jego cenę z tym, ile trzeba wydać na tradycyjne jednorazowe środki higieny osobistej, np. podpaski, wkładki czy tampony, wielorazowy kubeczek menstruacyjny wypada całkiem nieźle. W sieciach znanych drogerii można go kupić za około 25-70 zł.

Oczywiście są też ekonomiczne wielopaki lub kubeczki wykonane z lepszych surowców. Wówczas cena jednego kubeczka może wynosić nawet 120-150 zł.

Kubeczki menstruacyjne – opinie

Wiele kobiet, które nie są do końca przekonane, czy kubeczek menstruacyjny to dobre rozwiązanie, często kierują się opiniami innych. A zatem, co kobiety sądzą o kubeczku menstruacyjnym?

Od pierwszego użycia jestem bardzo pozytywnie nim zaskoczona. Po pierwsze - ekonomiczność. Przy dzisiejszych cenach produktów menstruacyjnych korzystanie z kubeczka naprawdę ułatwia życie. Po drugie - ekologia. Ilość generowanych śmieci w przypadku podpasek i tamponów jest (dla mnie) bardzo przykra i zupełnie zbyteczna. Odczuwam satysfakcję, kiedy wiem, że nie muszę wyrzucać do kosza kolejnych ton plastiku. Po trzecie - długość działania. Kubeczek może być zaaplikowany przez o wiele dłuższy czas, niż tampon lub podpaska. W moim przypadku starczał na dobre 6-8 godzin i nie musiałam się nim martwić. Po czwarte - wygoda. Kubeczka po aplikacji zupełnie nie czuć. Nie przesuwa się, nie uwiera, po prostu można o nim zapomnieć.

Moje odczucia - pierwsza aplikacja po przeczytaniu instrukcji, obyło się bez przeszkód. Kubeczek wystarczy zgiąć i rozwija się w środku, przyssawa się do ścianek, zapewniając bezpieczeństwo. Nic mnie nie uwierało, nie przeszkadzało. Kubeczek jeszcze ma taki plus, że dzięki niemu nic nie czuć. 

Aplikacja na początku wydaje się skomplikowana lecz po kilku złożeniach i wyjściach staje się to naturalne i bezproblemowe. Kubeczek nawet w nocy nie zapełnił się całkiem a mam obfite miesiączki. 

Aplikacja była łatwa, pierwszego dnia okresu szyjka macicy jest najniżej i wtedy z trudem udało mi się go wyciągnąć po kilku próbach, ale drugiego przesunął się już bardzo wysoko, a płaski i krótki ogonek wyślizgiwał się z pomiędzy palców.

Wg mnie bardzo źle wyjmuje się. Należy robić to pod prysznicem w moim przypadku, ponieważ zawartość po wyjęciu rozlewa się na boki. Dla mnie to bardzo niewygodna opcja i nie wyobrażam sobie wymieniać kubeczka w innym miejscu niż domu. Użyłam kilka razy i leży. Powróciłam do tamponów i podpasek.

Jak więc można zauważyć, ile użytkowniczek, tyle opinii. To, co dla jednych jest wygodne, innym sprawia trudność, prawdopodobnie przez zróżnicowaną anatomię. Z tego względu, aby wyrobić sobie własną opinię, najlepiej zainwestować w kubeczek menstruacyjny i przetestować go na sobie.