Majtki menstruacyjne – zalety, wady, opinie

Czym są majtki menstruacyjne?
allwimin

Miesiączka to kobiecy temat, który przywodzi na myśl takie skojarzenia, jak „te dni”, „dolegliwości bólowe”, „podpaski”, „tampony” czy ogólnie „środki higieny”. Nowością w ostatnim czasie są majtki menstruacyjne. Co to jest, ile kosztuje i czy warto je stosować?

Czy są majtki menstruacyjne?

Majtki menstruacyjne to bielizna, która zastępuje wszelkie inne środki higieniczne potrzebne w czasie miesiączki. Mając więc takie majtki, nie potrzebujesz tamponów, podpasek czy kubeczków menstruacyjnych. Wygładem przypominają one zwykłe majtki, w budowie różnią się od nich znacznie. Majtki menstruacyjne składają się z 4 warstw:

  1. absorbującej
  2. odprowadzającej wilgoć
  3. zapobiegającej przeciekaniu
  4. antybakteryjnej.

Takie majtki wykonane są ze specjalnej chłonnej tkaniny. Najczęściej jest to ekologiczna wiskoza, nylon, elastan lub czysta bawełna. Sama warstwa chłonna to najczęściej bambus lub materiały syntetyczne, np. poliester, mikropolar.

Szacuje się, że ich działanie odpowiada skuteczności działania czterech tamponów. Sama chłonność zmniejsza się dopiero po około 2 latach używania ich (niektóre firmy określają, że jest to nawet 5-7 lat). Majtki takie są więc bardziej ekonomiczne i ekologiczne.

Jak i kiedy używać majtek menstruacyjnych?

Majtki menstruacyjne dedykowane są każdej kobiecie na każdy dzień menstruacji – zarówno pierwszy, jak i ostatni. To idealna ochrona na noc, która zapobiegnie przeciekaniu. Dzięki temu nie musisz już martwić się, że pobrudzisz pościel. W ciągu dnia natomiast, jeżeli Twoja miesiączka jest obfita, możesz dodatkowo zabezpieczyć się używając dodatkowej wkładki lub wielorazowej podpaski.

Taka bielizna jest wygodna i oddychająca, więc nie musisz się martwić o nieprzyjemny zapach. Nie powoduje też otarć. Dzięki temu majtki nadają się także dla kobiet prowadzących aktywny tryb życia. Jeśli jesteś kobietą zmagającą się z problemem nietrzymania moczu, majtki menstruacyjne również mogą być przydatne.

Kiedy zmieniać majtki menstruacyjne i jak je czyścić?

Same majtki możesz nosić tak długo, aż poczujesz, że czas je zmienić. W czasie używania wchłaniają one krew i separują wilgoć. Kiedy więc poczujesz, że majtki robią się mokre, oznacza to, że powinnaś je zmienić. Jeśli musisz to zrobić poza domem, schowaj zużyte majtki do szczelnie zamykanego worka, a w domu wypierz. Niektóre modele możesz nosić jednorazowo nawet do 12 godzin.

Jak prać majtki menstruacyjne?

Nawykiem stało się to, że środki higieny, takie jak podpaski czy tampony, po użyciu po prostu wyrzucasz. Bielizna menstruacyjna to jednak produkt wielorazowy, który tylko wymaga systematycznego czyszczenia. Możesz je jedynie moczyć lub prać w pralce. W przypadku namaczania, zanurz majtki w zimnej wodzie i poczekaj, aż zanieczyszczenia w całości odkleją się od włókien. Jeśli jest taka potrzeba, użyj delikatnych detergentów.

Majtki możesz też prać w pralce. Pamiętaj tylko, by nie dodawać zmiękczacza tkanin, który obniża chłonność, nie prasuj, a pierz w temperaturze 30°C. Po praniu po prostu powieś majtki jak każdą inną bieliznę i poczekaj aż wyschnie. Możesz je przechować w szafie lub komodzie z bielizną, ale równie dobrym miejscem dla majtek menstruacyjnych jest łazienka, gdzie możesz je mieć zawsze pod ręką.

W czym majtki menstruacyjne są lepsze od podpasek?

Zalety i wady bielizny menstruacyjnej

Ten rodzaj środków higienicznych nie jest jeszcze popularny ani nie występuje na rynku długo. Wiele kobiet zastanawia się więc jakie są zalety i wady majtek menstruacyjnych.

Do ich zalet należy zaliczyć takie aspekty jak:

  • ekologia – majtki są bezpieczne dla środowiska i produkują mniej odpadów
  • ekonomia – oszczędzasz nie zużywając tamponów czy podpasek, które przeznaczone są do jednorazowego użytku
  • komfort i pewność niezależnie od sytuacji
  • dobre rozwiązanie dla kobiet z niepełnosprawnościami
  • ładny wygląd i estetyczne wykonanie.

Wśród wad często wymieniane są:

  • materiał, który może być niezdrowy, np. poliester czy elastan
  • przeciekanie w czasie obfitego krwawienia
  • niekiedy mniejsza chłonność niż tradycyjnych podpasek.

Majtki menstruacyjne – opinie

Nikt tak nie przekona kobiety do noszenia majtek menstruacyjnych, jak inne kobiety. Co więc o tej bieliźnie sądzą te, które jej używały? Oto kilka wypowiedzi z internetowego forum:

Na plus estetyka - są całkiem przyjemne dla oka. Na minus - producent sugeruje, że nadają się do średnio skąpego krwawienia - dla mnie to średni interes, bo wówczas używam po prostu cienkich wkładek.

Osobiście planuję używać jako wspomagania dla kubeczka.

No ale nie bardzo sobie wyobrażam używania ich ZAMIAST podpasek czy tamponu- jakoś niekomfortowo bym się czuła, albo musiałabym zmieniać je tak samo często jak podpaski.

Mam i sobie chwalę. Jedna uwaga -one nie są ZAMIAST podpasek/tamponów. Chyba że rzeczywiście na minimalne krwawienia pod koniec miesiączki. Ja używam na noc, dla ochrony, bo w pierwszy /drugi dzień(noc) podpaska a nawet tampon są niewystarczające. Estetyka jest taka sobie, to nie są koronkowe maleńkie figi, ale bez przesady. Normalne majtki. Materiał jest cienki ale działa i w miarę "oddycha". I co ważne - naprawdę działają.

Takich klasycznych można używać od 4 do 12 godzin, w zależności od obfitości krwawienia.  Natomiast niektóre marki specjalizują się w bardzo obfitych krwawieniach i wtedy normalnie można nosić cały dzien.

Jak można zauważyć, ile kobiet, tyle opinii. Niezaprzeczalnie bielizna menstruacyjna sprawdza się w przypadku mniej obfitych krwawień i jest alternatywą dla podpaski czy tamponów.

Podsumowując, majtki menstruacyjne to odkrycie kobiet ostatniego czasu. Są nie tylko praktyczne i wygodne, ale także ekologiczne. Dzięki nim nie zaśmiecasz już planety jednorazowymi podpaskami czy tamponami. Z tego względu zalety bielizny menstruacyjnej dostrzega coraz więcej kobiet.