Czy można pić wodę z kranu? Skład wody z kranu

Czy można pić wodę z kranu?

Woda z kranu jest jednym z najtańszych i najłatwiej dostępnych źródeł wody pitnej. Wiele osób zastanawia się jednak, czy można pić wodę z kranu. Odpowiedź brzmi: tak, woda z kranu jest dobra do picia. Jest regularnie badana, a tylko w wyjątkowych sytuacjach powinno się ją filtrować lub zamienić na wodę butelkowaną.

Rodzaje wody do picia

Woda jest jednym z najważniejszych składników diety. Szacuje się, że dorosły człowiek powinien spożywać około 1,5 l płynów w ciągu dnia. Dobrze, jeśli większą część tej ilości stanowi czysta woda pitna. Rodzaje wypijanej wody i jej jakość mają istotny wpływ na nasze zdrowie. Istnieje kilka rodzajów wody, które można wybierać w zależności od potrzeb i preferencji:

  1. woda butelkowana – dostępna w postaci czystej lub smakowej i w różnych rodzajach, takich jak woda mineralna, woda niegazowana, woda gazowana i woda z dodatkami, takimi jak witaminy i minerały; jest uważana za wygodną i łatwo dostępną (szczególnie np. w podróży)
  2. woda mineralna – to woda butelkowana, która pochodzi z naturalnego źródła i zawiera dodatkowe minerały, takie jak np. wapń i magnez; uchodzi za bardziej zdrową opcję niż np. woda butelkowana bez minerałów
  3. woda kranowa – najtańsza i najłatwiej dostępna; jest regularnie kontrolowana pod kątem jakości i czystości, a w razie potrzeby jest oczyszczana i uzdatniana
  4. woda filtrowana – jest wodą z kranu, która jest oczyszczana i filtrowana, aby poprawić jej jakość i smak. Istnieje wiele różnych rodzajów filtrów do wody, takich jak filtry wkładane do kranu lub filtry dzbankowe/butelkowe (węglowe).

Zalety picia wody z kranu

Chce Ci się pić? Nalej wodę do szklanki prosto z kranu! Taka woda jest najtańszym i najłatwiej dostępnym źródłem wody pitnej. Dlatego też można wskazać wiele korzyści związanych z piciem wody z kranu. Należą do nich:

  1. oszczędność finansowa – woda z kranu jest tańsza niż woda butelkowana (regularne picie wody z kranu może oszczędzać pieniądze w dłuższej perspektywie)
  2. ochrona środowiska – pijąc wodę z kranu pomagasz ograniczać produkcję i utylizację plastikowych butelek
  3. właściwości zdrowotne – woda z kranu nie zawiera mikroplastiku, który znajduje się w wodzie butelkowanej
  4. gwarancja jakości – woda, zanim trafi do naszego kranu, jest regularnie kontrolowana pod kątem jakości i bezpieczeństwa, co zapewnia, że jest ona zdrowa dla organizmu
  5. nieograniczona dostępność – woda z kranu jest łatwo dostępna niemal w każdym miejscu (budynku), nie tylko w domu, ale także w szkole, w pracy czy nawet w sklepach wielkopowierzchniowych wyposażonych w łazienkę
  6. brak dodatkowych składników – woda z kranu nie zawiera dodatkowych składników, takich jak cukier, barwniki i konserwanty, które są często dodawane np. do smakowej wody butelkowanej
  7. dostarczenie niezbędnych minerałów – woda z kranu może zawierać niezbędne minerały, takie jak wapń i magnez, które są korzystne dla zdrowia.

Najczęściej ludzie mają opory przed piciem wody z kranu z powodu wątpliwości co do jej czystości i zdatności do spożycia. Trzeba jednak wiedzieć, że zanim trafia ona do kranów, przeprowadzana jest systematyczna kontrola. Dzięki regularnym testom jakości wody z kranu, można być pewnym, że jest ona bezpieczna do picia.

Co zawiera woda z kranu?
Co zawiera woda z kranu?

Co zawiera woda z kranu?

Przede wszystkim woda z kranu, co już wspomnieliśmy, nie zawiera mikroplastiku, który zgromadzony jest w plastikowych butelkach. Woda z kranu może za to zawierać przede wszystkim cenne i niezbędne minerały, takie jak wapń i magnez, które są korzystne dla zdrowia. Skład wody z kranu może się różnić w zależności od regionu i źródła, ale przeważnie składa się z kilku głównych składników.

Głównym elementem jest oczywiście woda (H2O), która stanowi około 98% objętości. Reszta składu to różne minerały i składniki chemiczne, takie jak:

  • wapń
  • magnez
  • sód
  • potas
  • chlorki
  • fluorki
  • siarczany
  • wodorowęglany.

Powyższe minerały są ważne dla naszego zdrowia, ponieważ pomagają regulować gospodarkę wodno-elektrolitową w naszym organizmie.

Woda z kranu może jednak zawierać także niepożądane składniki. Należą do nich:

  • metale ciężkie
  • bakterie
  • groźne związki chemiczne.

Te elementy mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia, dlatego ważne jest, aby woda z kranu była regularnie kontrolowana i spełniała określone normy jakości.

Czy można pić wodę z kranu?

Wiele osób zastanawia się, czy trzeba filtrować wodę z kranu, aby być pewnym, że jest ona bezpieczna do picia. W większości jest zdatna do picia bez konieczności filtrowania. W wielu krajach woda z kranu jest uważana za bezpieczną do picia, jednak w niektórych miejscach może być zanieczyszczona i nieodpowiednia do spożycia. Jakość wody z kranu może się różnić w zależności od regionu kraju i lokalizacji. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, czy woda z kranu w twoim domu jest bezpieczna do picia.

Kontrola jakości wody z kranu jest regularnie przeprowadzana przez władze sanitarne. Powinna spełniać określone normy jakości, takie jak poziom metali ciężkich i bakterii. Jeśli w twojej okolicy woda z kranu nie spełnia tych norm, możesz skorzystać z filtrów do wody lub kupować wodę butelkowaną.

W niektórych obszarach może się okazać, że filtrowanie wody z kranu jest konieczne. Ta wyjątkowa sytuacja zdarza się głównie w budynkach, w których nie mamy pewności co do czystości i jakości instalacji, która doprowadza wodę do domu czy mieszkania. Stara, rdzewiejąca instalacja może być argumentem przemawiającym za filtrowaniem wody z kranu. Oprócz tego w przypadku nieprzyjemnego zapachu lub smaku, filtrowanie wody z kranu może być konieczne, aby poprawić jej jakość i smak. W innych przypadkach wody z kranu nie trzeba filtrować.