Recyklomat, czyli automat na zużyte butelki – jak to działa?

Urządzenie pomagające w segregacji odpadów i nagradzające użytkowników bonami za ich świadomość ekologiczną – tak w skrócie można opisać recyklomaty. W Polsce dostępne są od 2019 roku i nieustannie ich przybywa. Co to jest recyklomat i jak działa?

Jesteśmy coraz bardziej świadomi, które śmieci powinny wylądować w którym pojemniku. Dzieje się to dzięki różnym kampaniom i materiałom edukacyjnym. Jest jednak sposób na minimalizowanie śmieci w domu – recyklomat. Zanieś tam swoją zużytą butelkę, a otrzymasz zapłatę. Z kolei jeśli prowadzisz własny punkt usługowy – postaw przy nim recyklomat i zaproś klientów do siebie.

Recyklomat – co to jest?

Opisując najprościej, recyklomat to automat do recyklingu. Można do niego wrzucać plastikowe butelki po napojach oraz puszki. Ważne, żeby były one niezgniecione. W zamian za każdą butelkę automat wypłaca pieniądze, wydaje bony na zakupy w sklepie, przy którym automat stoi, bądź po prostu przyznaje ECO-punkty. Można je później wymienić na takie nagrody jak np. bilety do kina, parków rozrywki, prenumeratę czasopism, naturalne kosmetyki lub zniżki na kawę. Opcji jest oczywiście sporo i co miasto, to nowy pomysł. Punkty można także wymieniać na los do wygrania sprzętu AGD, gadżety miejskie, a zdarza się też, że wygrane środki można przeznaczyć na pomoc wybranemu klubowi sportowemu z okolicy.

Jak działa recyklomat i skąd się wziął?

Sam pomysł wyszedł od firmy The Coca-Cola Company – jednej z największych i najbardziej rozpoznawalnych korporacji zajmującej się produkcją i dystrybucją napojów w butelkach plastikowych, szklanych lub w puszkach. Automat na butelki działa m.in. w powiązaniu z aplikacją mobilną. Jest ona dostępna na wszystkich telefonach z dostępem do usług sklepu z aplikacjami. Wrzucana butelka lub puszka może mieć maksymalnie 2 litry pojemności, a warunkiem koniecznym jest posiadanie kodu kreskowego. Automat czyta kod i na tej podstawie rozpoznaje jakie opakowanie ma być wrzucone. Nadająca się do recyklingu butelka, wrzucona do automatu, daje jej drugie życie. Obieg zamknięty materiałów sprawia, że nie ma konieczności produkowania kolejnych opakowań, a wystarczy jedynie przerobić te zużyte.

Automat do recyklingu dla firm

Takie urządzenie jest świetne dla firm z kilku powodów. Po pierwsze wzmacnia się świadomość ekologiczną otoczenia. Po drugie – zmniejsza się emisję substancji szkodliwych dla otoczenia dzięki stopniowemu eliminowaniu nadmiernego zużycia surowców naturalnych. Po trzecie, to świetna opcja na polepszenie reputacji firmy, która z pewnością zyska na wizerunku ustawiając na swoim terenie lub wokół niego takie urządzenie.

Ile kosztuje recyklomat?

Samo urządzenie to koszt około 17-20 tysięcy euro. W przeliczeniu na polskie złotówki daje to kwoty około 78-92 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć jeszcze utrzymanie urządzenia, czyli prąd i obsługę wywozu śmieci oraz opłaty za teren, na którym urządzenie stoi (dzierżawa, najem itp.). Choć koszty inwestycyjne są niemałe, warto stawiać na proekologiczne rozwiązania w polskich miastach. Tylko dzięki temu możemy zapanować nad jednym wielkim wysypiskiem odpadów, jakim staje się nasza planeta.

Jak działa recyklomat?
Money
Jak działa recyklomat?

Zalety i wady recyklomatu

Choć urządzenia te są na naszym rynku stosunkowo krótko, już dziś można mówić o zaletach i wadach tego rozwiązania.

Zalety automatu na zużyte butelki i puszki

Do zalet należy przede wszystkim fakt, że używając recyklomatów stajemy się świadomymi użytkownikami, którzy odpowiedzialnie podchodzą do tematu ochrony środowiska. Tym samym wzmacniamy własne nawyki ekologiczne. Może to być także idealny sposób na uczenie ich dzieci, młodzieży czy seniorów. Coraz większa ilość recyklomatów w naszych miejscach zamieszkania sprawia, że mamy możliwość segregacji w dowolnym miejscu. Przykładowo, umieszczenie takiego automatu w kurorcie morskim lub miejscowości górskiej, gdzie sezonowo przebywa duża liczba turystów, daje możliwość segregacji śmieci od razu, nawet w czasie spaceru.

Jeżeli jednak o automacie do recyklingu myśli firma, niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest to, że z pewnością nieco zmniejszy się ilość produkowanych śmieci – napoje w plastikowych butelkach są bardzo często spożywane przez pracowników czy klientów, a wrzucanie ich do automatu pozwoli ograniczać ich wyrzucanie do zakładowych śmietników.

To również element, który może stać się częścią strategii CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu, która jest coraz bardziej popularna w ostatnim czasie.

Na koniec, warto zwrócić uwagę na to, że za każdą wyrzuconą do automatu butelkę otrzymujemy punkty, które później możemy wymienić np. na bony. Zdarza się też, że można je wykorzystać na zakupy w sklepie, przy którym recyklomat stoi.

Wady automatu na zużyte butelki i puszki

Recyklomat, jak każde innowacyjne rozwiązanie, nie jest pozbawione wad. Przede wszystkim inwestorzy zauważają wysoki koszt zainstalowania urządzenia. Natomiast jego użytkownicy zwracają uwagę na szybkie zapełnianie urządzeń. Okazuje się bowiem, że dzięki wzrastającej popularności i możliwości wymiany zużytych opakowań plastikowych na bony do sklepów czy ośrodków kultury, zainteresowanie jest spore. To prowadzi do przepełnienia automatów i czasowych awarii oraz braku możliwości korzystania z urządzenia.

Ostatni negatywny aspekt recyklomatów to konieczność ich częstych opróżnień. Niestety, pojazdy odbierające zużyte butelki nie przyjeżdżają po każdym zapełnieniu pojemnika, a dopiero wówczas, kiedy uzbiera się ilość pozwalającą na wypełnienie tego pojazdu. Często okazuje się, że recyklomat trzeba opróżnić 280 razy, zanim śmieci zostaną odebrane. To oznacza, że góry śmieci trzeba zabezpieczyć i przechować. Może to sprawiać spore niedogodności.

Gdzie stoją takie automaty?

Za granicą recyklomat znany jest między innymi w Danii, Szwecji czy w Niemczech. Nie ma się co dziwić, kraje te bowiem uchodzą za świadome i odpowiedzialne społecznie oraz zaangażowane w temat segregacji śmieci.

Z kolei w Polsce recyklomaty zaczęły się pojawiać w połowie 2019 roku. Przypadło to na czas pandemii koronawirusa, przez co popularność automatów nie była duża. Zaczynają się one jednak stawać coraz częściej widoczne i rozpoznawalne dzięki temu, że obostrzenia zostały zniesione, a wiele aktywności społecznych mogło wrócić do normy. W naszym kraju takie urządzenia stoją np. w Krakowie, Warszawie, Białymstoku, Płocku, Lublinie czy Sosnowcu. Nie zapomniano o nim także chociażby w kurortach nadmorskich, np. w Łebie, gdzie ruch w sezonie bywa ogromny, a liczni turyści mogą poddać recyklingowi zużywane przez siebie opakowania. Choć samych urządzeń jest w Polsce niewiele, można przypuszczać, że wraz z upływem czasu ludzie zaczną dostrzegać ich funkcjonalność i coraz częściej będziemy je spotykać na ulicach naszych miast.

Opinie mieszkańców – użytkowników automatów

Dużo światła na temat recyklomatów rzucają niewątpliwie opinie użytkowników, którzy dzielą się swoim zdaniem w Sieci. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

Głupota i wydawanie NASZEJ kasy pod pozorem ekologii. Ponoć budżet na br. jest znacznie okrojony a oni kupują rowery elektryczne, recyklomat, wiatę dla palaczy chcą stawiać, likwidują ścieżki wydeptane od lat przez mieszkańców. A kto bogatemu zabroni?? Jak się ma wadza "za nasze" bawić to na całego...

 

kpina z ludzi, co z tego ze jest recyklomat jak jest zapełniony i od niedzieli brak możliwości wrzutu , w poniedziałek nikt z urzędu gminy się nie zainteresował , jednym słowem wyrzucone pieniądze w błoto

 

jeżeli recyklomat kosztował 100000 pln , to dlaczego osoby odpowiedzialne za recyklomat dopuszczają do skandalicznej sytuacji , że mieszkańcy Ursynowa odchodzą z kwitkiem z powodu przepełnienia recyklomatu i braku działań osób odpowiedzialnych , jak można dopuścić do sytuacji , ze przez kilka dni recylomat jest przepełniony i nikt nic nie robi w tej sprawie , a urżad dzielnicy jest kilka metrów dalej , ale dla lenia odpowiedzialnego za recyklomat to zbyt daleko

 

Potrzebne są kontenery na elektrośmieci i na śmieci tzw. komunalne lub organizować na takie śmieci zbiórki okresowe na osiedlach. Teraz aby wyrzucić przysłowiową tubkę po kleju czy baterie albo urządzenie elektryczne trzeba nieraz przemierzać połowę Warszawy. To jest chore!

Jak można zauważyć, użytkownicy są niezadowoleni z powodu dużego przepełnienia maszyn i wysokich kosztów inwestycyjnych. Ponadto duża część Polaków uważa, że taki wydatek znacząco narusza budżet miast, który mógłby być spożytkowany w zupełnie inny sposób.

Są jednak zwolennicy tego rozwiązania, którzy również wypowiadają się na forach internetowych:

dobre miejsce do parkowania i zaraz obok pojemnik na nakrętki

 

Jest i działa, a to już duży sukces, bo początki były trudne

 

Ze względu na negatywne opinie podejrzewałem, że automat nie działa. Szczęśliwie pozytywnie się zaskoczyłem :) Wszystko sprawnie zadziałało dla 3 dużych butelek PET. Automat błędnie rozpoznał jedną z nich jako puszkę aluminiową. Mam nadzieję, że nie sprawi to problemów przy dalszych etapach recyklingu. WAŻNA, być może oczywista uwaga: podaje się butelki całe tj. niezgniecione. Butelki moje już wcześniej zgniotłem, ale wystarczyło je "nadmuchać", aby powróciły do swojego pierwotnego kształtu.

 

Fajna inicjatywa, ale minus za lokalizację, która mieści się pod oknami starszej Pani co na pewno uprzykrza jej życie gdy wyrzucamy butelki przez 10 minut i jest sporo hałasu

 

Świetna inicjatywa! Maszyna działa bez zarzutów

Recyklomaty to zatem urządzenia, które są cenione za pomysł i inicjatywę. W większości miast i dzielnic działają bez zarzutu, więc zdaje się, że może to być rozwiązanie, które w najbliższym czasie będzie coraz częstsze.

Segregujmy nie tylko na butelki

W wielu miastach Polski automaty zawierają również pojemnik na zużyte butelki lub puszki. Od dłuższego czasu przyzwyczajamy się też do widoku koszy na zużyte baterie, żarówki, stare telefony, ładowarki czy np. płyty CD/DVD w wielu sklepach czy punktach usługowych. To również mały krok w kierunku świadomej segregacji odpadów.

Recyklomat to zatem urządzenie, które wykorzystując nowoczesne technologie, zwiększa świadomość społeczną i propaguje ekologiczne zachowania. To świetne rozwiązanie dla firm, które wciąż walczą o funkcjonowanie w jak największej symbiozie ze środowiskiem.