Recyklomat - czy to ma sens? Zalety i wady [Nowe recyklomaty w 2023 r.]

Panel obsługi recyklomatu

Recyklomaty to w naszym kraju wciąż element niepromowany na szeroką skalę. A szkoda, bo dzięki niemu segregacja śmieci mogłaby być łatwiejsza i skuteczniejsza. Choć recyklomaty stoją w kilku miastach Polski, powinny być używane i instalowane na szerszą skalę. Jakie są zalety i wady recyklomatu?

Czym jest recyklomat?

Urządzenie pod nazwą recyklomat zname jest w Polsce od około połowy 2019 roku, kiedy po raz pierwszy pojawiło się w Warszawie. Stało się to za sprawą zintegrowanych działań firmy Coca-Cola i Fundacji Nasza Ziemia. Sam recyklomat to urządzenie, do którego możesz wrzucić najczęściej plastikowe lub szklane butelki (ewentualnie aluminiowe puszki), które poddane będą recyklingowi. Twoje działanie często nagradzane jest finansowo lub w formie innych benefitów.

Ważne jest, by do recyklomatu wrzucać butelki lub puszki, które nie są zgniecione. Więcej o tym, jak działa recyklomat, przeczytasz TUTAJ.

Zalety recyklomatu

Recyklomat, jako pojemnik do selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych to cała lista zalet. Należą do nich:

  • możliwość segregacji odpadów poza domem
  • podziękowanie za wrzucenie opakowania w formie bonu zniżkowego
  • dbałość o planetę
  • łatwość obsługi.

Po pierwsze, recyklomaty dają możliwość segregowania odpadów poza miejscem zamieszkania. Zwykle na ulicach znajdziemy jedynie standardowekosze na śmieci. Tymczasem recyklomat pozwala na oddzielenie niektórych odpadów i przyczynienie się do recyklingowania tworzyw.

Z samego używania recyklomatu płyną również często korzyści. Każda wrzucona butelka czy puszka to zwrot pieniędzy lub inne bezgotówkowe formy. Możesz za recyklingowane opakowanie otrzymać eko punkty w specjalnej dedykowanej aplikacji, które następnie wymieniasz na zniżki i bony rabatowe do różnych miejsc kultury, kin, teatrów czy też kawiarni i restauracji. To symboliczne nagradzanie korzystających z urządzenia, które jednocześnie zachęca do korzystania.

Kolejnym aspektem jest dbałość o planetę i środowisko. Ograniczając liczbę odpadów plastikowych, aluminiowych czy szklanych, dbasz jednocześnie o zasoby wodne na całej Ziemi. To także ograniczanie zużycia surowców – wykorzystywanie materiałów wtórnych nie wyczerpuje tak szybko zasobów źródłowych.

Samo urządzenie jest łatwe w obsłudze i intuicyjne. Zwykle znajduje się na nim dokładna instrukcja krok po kroku, dzięki której wiesz, jak skorzystać z recyklomatu. Ułatwieniem jest często aplikacja na urządzenia mobilne, która również podpowiada, co należy zrobić.

Wady recyklomatów

Oprócz licznych zalet, recyklomaty mają także kilka wad. Warto zwrócić na nie uwagę, by mieć pełny ogląd na sprawę i móc oceniać te urządzenia.

  • Niskie ceny za surowce

Jedną z głównych wad recyklomatów jest fakt, że ceny za surowce, takie jak aluminium, miedź czy plastik, są bardzo niskie. W rezultacie, niektórzy ludzie nie widzą sensu w celowym przynoszeniu odpadów w takie miejsca, ponieważ uzyskane w ten sposób pieniądze nie są wystarczające, aby pokryć koszty ich transportu.

  • Brak jednolitej ceny

Innym problemem jest brak jednolitej ceny za surowce. Ceny te zależą od wielu czynników, takich jak lokalizacja, dostawca surowca i jego jakość. W rezultacie, ceny za te same surowce różnią się w różnych miejscach, co może powodować frustrację.

  • Ograniczona ilość surowców

Niektóre recyklomaty akceptują tylko określone rodzaje surowców, takie jak aluminium lub plastik. W rezultacie, jeśli chcesz oddać inne rodzaje odpadów, takie jak papier, musisz skorzystać ze zwykłego śmietnika.

  • Brak bezpieczeństwa

Niektóre recyklomaty są narażone na kradzieże i włamania. Wiele z nich nie jest odpowiednio zabezpieczona, co oznacza, że wszystko, co znajduje się w środku, jest dostępne dla niemal każdego.

EKOmaty
EKOmaty

Gdzie pojawiły się nowe recyklomaty w 2023 roku?

Recyklomaty, jak można się domyślać, cieszą się coraz większą popularnością. Z tego powodu instalowane są w kolejnych miastach Polski. W 2023 roku recyklomaty ustawiono między innymi w 10 sklepach sieci Carrefour Polska w Województwie Śląskim – można do niego wrzucać plastikowe butelki i puszki aluminiowe po napojach, a za każde wrzucone opakowanie otrzymuje się 15 groszy w formie e-bonów, którymi można zapłacić w sklepie za zakupy. Butelkomaty stanęły w:

  • Rybniku
  • Sosnowcu
  • Chorzowie
  • Gliwicach
  • Katowicach
  • Zabrzu
  • Kędzierzynie Koźlu
  • Jastrzębiu Zdroju
  • Jaworznie
  • Pszczynie.

Takie posunięcie jak właśnie sieci Carrefour jest szeroko komentowane w branży. Firma Tomra – dostawca recyklomatów do butelek w Polsce – przewiduje, że taki system kaucyjny to coś, co w niedalekiej przyszłości będzie opłacalnym posunięciem dla sklepów. Tym bardziej, że od 2025 roku w Polsce ma obowiązywać w pełni system kaucyjny. To tylko podkreśla zasadność recyklomatów montowanych w sklepach – środki z kaucji będą wykorzystane przez klientów w czasie zakupów. Można więc powiedzieć, że jednocześnie zyskują nie tylko portfele, ale także planeta.

Na podobny krok zdecydował się sklep Auchan, który w 2023 roku wystawił recyklomat w swoim sklepie w Piasecznie.

EKOmaty przy swoich sklepach ma także Żabka i Żywiec Zdrój.

Czy recyklomaty mają sens?

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, czy recyklomaty mają sens, warto przywołać chociażby przykład Litwy. Tam recyklomatów jest o połowę mniej niż punktów manualnej zbiórki opakowań, ale to właśnie w recyklomatach zbieranych jest aż 89% wszystkich opakowań po napojach. To pokazuje jasno preferencje konsumentów. Podobnie w Polsce, chętniej podejdziemy o dowolnej porze do recyklomatu niż do dedykowanego punktu odbioru opakowań.

Jak łatwo zauważyć, recyklomat to w przeważającej mierze szereg zalet. Wady to sprawa marginalna. Warto więc być odpowiedzialnym mieszkańcem naszej planety. Segregując w ten sposób odpady, możesz jednocześnie działać na rzecz ekologii, jak również otrzymać benefity i korzystać ze świata kultury czy rozrywki.

Punkty zbiórki elektroodpadów

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w przestrzeniach miejskich pojawiają się nie tylko recyklomaty, dedykowane segregacji plastiku czy aluminium. Często zdarzają się również miejskie punkty elektroodpadów. Zwykle są to duże pojemniki podzielone na sekcje z oddzielnymi wlotami. Do poszczególnych działów można wrzucać zużyte płyty CD lub DVD, tonery od drukarek, stare telefony, zepsute żarówki, a także ładowarki i baterie. Szczególnie te ostatnie są odpadami niebezpiecznymi. Potrafią one niekiedy wybuchać, tworząc poważne szkody w pomieszczeniach domowych, ale i zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Recykling jest ważny, ponieważ pozwala na przetwarzanie produktów i materiałów, które inaczej stanowiłyby dodatkowy odpad. Dzięki recyklingowi surowce są ponownie wykorzystywane, co znacząco zmniejsza ilość odpadów i zużycie surowców naturalnych.

Recyklomaty to automaty, które pozwalają na składowanie i przetwarzanie surowców wtórnych, takich jak plastik, papier, szkło i metale. Są łatwe w użyciu i ułatwiają wygodne oddawanie surowców do recyklingu. Ponadto, recyklomaty zwiększają świadomość ekologiczną i promują ideę recyklingu.