Woda twarda a miękka – różnice. Czy twarda woda powoduje kamienie w nerkach?

Czy twarda woda powoduje kamienie w nerkach?

Woda z kranu to jedno z najważniejszych źródeł wody pitnej dla ludzi w cywilizowanych krajach. Woda ta może jednak być różnej jakości i mieć różne właściwości w zależności od regionu kraju. O wodzie możemy mówić w kontekście wody twardej i miękkiej. W poniższym artykule omówimy różnice między tymi dwoma rodzajami wody oraz jej wpływ na nasze zdrowie i domowe urządzenia. Sprawdź, czy woda powoduje kamienie w nerkach!

Czym charakteryzuje się twarda woda?

Twarda woda to taka, która płynie z kranów wielu polskich domów i zawiera duże ilości minerałów, takich jak wapń i magnez. Woda ta może powodować osadzanie się kamienia na urządzeniach takich jak czajniki, ekspresy czy krany i utrudniać ichczyszczenie. W rezultacie, może to prowadzić do konieczności częstszego czyszczenia, potrzeby używania większej ilości detergentów i środków czystości oraz niekiedy nawet do naprawy urządzeń.

Choć co do zasady twarda woda jest zdrowa i zdatna do picia, może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Czasami może powodować problemy z układem pokarmowym, jeśli się okaże, że w jej składzie znalazły się jakieś niepożądane bakterie. Dla bardziej wyczulonych na smaki, twarda woda może mieć też charakterystyczny, wręcz nieprzyjemny smak. Nie powinien on jednak zmieniać smaku potraw czy napoi.

Można natomiast odczuć negatywne skutki działania twardej wody, ponieważ potrafi ona podrażniać i wysuszać wrażliwą skórę oraz powoduje, że kosmetyki trudniej się rozpuszczają, więc trudniej zmyć je ze skóry lub z włosów.

Miękka woda czyli jaka?

Miękka woda natomiast zawiera mniej minerałów. Nie powoduje ona osadzania się kamienia na urządzeniach i jest zdecydowanie łatwiejsza w czyszczeniu. Nie wysusza skóry i lepiej rozpuszcza kosmetyki. Co prawda nie wpływa na smak napojów i gotowanych na bazie tej wody potraw, ale jednocześnie nie dostarcza do organizmu aż tylu niezbędnych składników.

Woda twarda a miękka - różnice
Woda twarda a miękka - różnice

 

Twarda a miękka woda z kranu – różnice

Zasadnicza różnica między wodą miękką a twardą polega na związkach, jakie ona zawiera. Na twardość wody wpływają związku magnezu i wapnia, które są w niej zawarte. Do tego uwzględnia się stężenie żelaza i manganu. Miękka woda zawiera niewiele składników mineralnych, podczas gdy woda twarda ma w sobie tych składników dużo.

W praktyce podział twardości wygląda następująco:

  • poniżej 100 mg/l – woda bardzo miękka
  • 100-200 mg/l – woda miękka
  • 200-350 mg/l – woda średnio twarda
  • 350-550 mg/l – woda twarda
  • Powyżej 550 mg/l – woda bardzo twarda.
Skala twardości wody
ekobook.pl
Skala twardości wody

 

Czy twarda woda z kranu powoduje kamienie w nerkach?

W niektórych kręgach można się spotkać z przekonaniem, że twarda woda powoduje kamicę nerkową. To niczym niepotwierdzony mit. Woda z kranu nie powoduje kamieni w nerkach. Co więcej, twarda woda, która zawiera duże ilości magnezu i wapnia, może być zdrowsza od miękkiej. Dlatego np. w czasie gotowania twarda woda zmniejsza straty składników odżywczych i zwiększa zawartość wapnia w żywności.

Przyczyny kamicy nerkowej leżą raczej w innym miejscu. Bardziej związana jest ona z nieprawidłową dietą. Do rozwoju choroby przyczynia się spożycie dużej ilości białka, rafinowanych węglowodanów, tłuszczów i soli kuchennej. Poza tym szkodliwe może być jedzenie dużych ilości takich warzyw jak rabarbar, szczaw, szpinak lub kapusta włoska. Mając w sobie duże ilości kwasu szczawiowego, przyczyniają się do powstawania kamieni w nerkach. Ponadto kamica nerkowa pojawia się także w przypadku małej ilości wypijanych płynów, co sprawia, że kamienie w nerkach czy pęcherzu moczowym łatwiej się osadzają.

Jeśli woda z kranu w twoim domu jest bezpieczna do picia, możesz cieszyć się wieloma korzyściami zdrowotnymi i finansowymi. Woda z kranu jest tańsza niż woda butelkowana, a także bardziej ekologiczna, ponieważ minimalizuje ilość plastiku wytwarzanego przez butelki. Woda z kranu może także zawierać składniki odżywcze, takie jak wapń i magnez, które są korzystne dla naszego zdrowia. Woda z kranu może być więc bezpieczna do picia, jeśli spełnia określone normy jakości. Jeśli masz wątpliwości co do jakości wody z kranu w twoim domu, skontaktuj się z władzami sanitarnymi lub skorzystaj z filtrów do wody. Pijąc wodę z kranu, możesz oszczędzać pieniądze, chronić środowisko i dostarczać swojemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Woda z kranu do picia - fakty i mity
Woda z kranu do picia - fakty i mity

 

Picie wody z kranu – fakty i mity

Wokół picia wody z kranu narosło kilka mitów, które warto obalić, a przy okazji potwierdzić fakty. Poniżej opisujemy kilka z nich.

Woda z kranu prowadzi do kamieni nerkowych – MIT

W poprzedniej części artykułu wskazujemy, że woda z kranu, nawet twarda, nie powoduje kamieni nerkowych. Można więc ją pić bez przeszkód, nawet jeśli jest bardzo twarda.

Woda z kranu jest zdatna do picia dopiero po przegotowaniu – MIT

To nieprawda, że żeby móc pić wodę z kranu, trzeba ją najpierw przegotować. Woda dostarczana przez wodociągi jest regularnie kontrolowana i ewentualnie uzdatniania, dlatego nadaje się do picia prosto z kranu. Nie jest konieczne jej przegotowanie przed spożyciem.

Stan instalacji wodociągowej w budynku ma wpływ na skład i jakość wody – FAKT

Nawet jeśli woda doprowadzana siecią wodociągową do naszego domu jest zdatna do picia, nie oznacza, że jej jakości nie zaburzą skorodowane i uszkodzone rury wewnętrznej instalacji doprowadzającej wodę do domowego kranu. Ważna jest więc dbałość o instalację i ostrożność, jeśli mamy do czynienia ze starymi rurami i zanieczyszczoną wodą.

Wodę z kranu zmiękczysz gotując ją – FAKT

Prawdą jest, że gotowanie wody z kranu powoduje jej zmiękczanie. Wytrąca się wówczas osad z części materiałów, znany pod postacią kamienia. Szczególnie w czajnikach zostają związki magnezu i wapnia. Gotowanie zubaża więc wodę z kranu pod względem składników mineralnych, a każde kolejne gotowanie tej samej wody tylko pogarsza jej skład.

Wniosek: Woda z kranu jest bezpieczna do picia i spełnia wszystkie wymagane normy jakości. Jest także tańsza i lepsza dla środowiska niż woda butelkowana. Dlatego warto pić wodę z kranu, aby zapewnić sobie dostęp do czystej i zdrowej wody w codziennym życiu. Nie warto poddawać jej gotowaniu, bo tracimy wówczas jej jakość.