Około 6% wszystkich odpadów na wysypiskach śmieci całego świata to stare ubrania. Mogłoby się wydawać, że ekologicznym rozwiązaniem jest odzież wyprodukowana z surowców pochodzących z recyklingu. Tymczasem niekoniecznie takie podejście opłaca się planecie. Dużo bardziej opłaca się producentom, którzy tak szczycą się surowcami, z których produkują odzież, że na metkach drukują informację „ubranie pochodzi z recyklingowanego plastiku”.
Ubrania z plastiku, czyli z czego?
Owy plastik, z którego wykonuje się ubrania, to nic innego jak np. poliester. Równie dobrze może to być nylon czy akryl. Wszystko to należy do grupy włókien syntetycznych. To właśnie z nich produkuje się około 60% wszystkich sprzedawanych ubrań. Są to materiały tanie i szybkoschnące. Najczęściej produkuje się z nich odzież sportową, techniczną czy zimową, ale równie dobrze można z nich wykonać koszulki, koszule czy sukienki.
Czy wiesz, że…?
Około 60% ubrań wytwarzanych na całym świecie to produkty z włókien syntetycznych, a mówiąc wprost – to ubrania z plastiku.
Poliester – przeceniany surowiec odzieżowy
Jeszcze do niedawna ubrania z poliestru były wręcz uwielbiane przez konsumentów. Ten cudowny materiał podbijał serca kupujących przede wszystkim za sprawą swojej ceny. Tymczasem jest to politereftalan etylenu (PET), czyli nic innego jak materiał produkowany na bazie ropy naftowej. Przy jego powstawaniu do atmosfery emitowane są szkodliwe opary, w tym CO2. Ponadto poliester rozkłada się nawet 200 lat, a w tym czasie mikroplastik, jako produkt uboczny, trafia np. do wód gruntowych. Co prawda energia niezbędna do przetworzenia poliestru jest mniejsza niż ta konieczna do jego wyprodukowania, ale… poliestru pochodzącego z recyklingu nie można ponownie przetworzyć. W związku z tym, często kupując eko ubrania, dajemy się nabić w butelkę, bo choć faktycznie pochodzą one z przetworzonych odpadów, to jednak po zniszczeniu trafią na wysypisko. Niemniej jednak poliester z recyklingu, co warto wiedzieć, produkuje się z plastikowych butelek lub starych sieci rybackich.
Farbowany poliester jest toksyczny
Warto również zwrócić uwagę na fakt, że poliester, zanim trafi do sklepu w formie odzieży, wymaga farbowania i wybielania. A do tych procesów używa się toksycznych substancji. To powoduje, że w wyniku prania poliestru, do rzek i mórz trafiają drobinki wydzielanego mikroplastiku. Stąd droga jest krótka – cząsteczki te zjadają ryby, które następnie trafiają na nasze stoły.
Ponadto ubrania poliestrowe nie zapewniają komfortu noszenia – nie przepuszczają powietrza i nie wchłaniają wilgoci. Mogą się też elektryzować. Poza tym bywają niemiłe w dotyku.
Jak rozpoznać ekologiczne ubrania?
Jeśli zależy Ci na kupowaniu ekologicznych ubrań wyprodukowanych z naturalnych materiałów, szukaj na ich metkach odpowiednich oznaczeń. Są nimi np. informacje o certyfikatach. Dzięki nim masz pewność, że kupujesz produkt ekologiczny. Wśród takich oznaczeń są:
- GOTS (Global Organic Textile Standard) – tkaniny wyprodukowane z co najmniej 95% certyfikowanych włókien ekologicznych
- OEB (Organic Exchange Blended) – ubrania wyprodukowane jedynie z ekologicznej, surowej bawełny
- OCS 100% - produkt wykonany z co najmniej 95% materiału organicznego
- OCS BLENDED – w tym produkcie materiał organiczny stanowi minimum 5% i jednocześnie jest zmieszany z surowcami syntetycznymi lub konwencjonalnymi
- GRS (Global Recycled Standard) – w produkcji ubrań wykorzystywane są materiały pochodzące z recyklingu, a jednocześnie przykłada się uwagę do dbałości o warunki socjalne, środowisko naturalne; nie są tu używane środki chemiczne niebezpieczne dla ludzi
- RCS 100% (Recycled Claim Standard 100%) – produkt zawiera minimum 95% włókien recyklingowanych; nie skupia się na kwestiach społecznych, środowiskowych czy chemicznych, ale na standardzie łańcucha dostaw
- RCS BLENDED (Recycled Claim Standard Blended) – ubranie zawiera co najmniej 5% włókien pochodzących z recyklingu i są one zmieszane z surowcami syntetycznymi lub konwencjonalnymi.
Jednocześnie należy zaznaczyć, że odzież ekologiczna, wyprodukowana z materiałów pochodzących z recyklingu określana jest mianem odzieży r-PET. Wiąże się ze wspomnianym recyklingiem poliestru.
Niestety, najnowsze szacunki mówią o tym, że w 2030 r. tkaniny syntetyczne mogą stanowić nawet 75% wszystkich tych, z których szyje się ubrania.
Podsumowując, ubrania z plastiku pochodzącego z recyklingu to co prawda lepsza opcja dla środowiska i ludzi niż np. ubrania ze zwierzęcej skóry, ale do wegańskich, naturalnych i ekologicznych materiałów, jest im jednak daleko. Z jednej strony musimy nieustannie dążyć do zmniejszenia odpadów w postaci plastiku, z drugiej jednak, warto wybierać świadomie i decydować się na ubrania wytworzone z naturalnych surowców pochodzenia roślinnego.