Ludzie chcący być eko, często zaczynają swoje życiowe zmiany od małych kroków. Może to być np. stosowanie diety wegetariańskiej albo diety wegańskiej. To z kolei często zachęca do kolejnych kroków, czyli np. wybierania ubrań, butów i dodatków wykonanych z wegańskiej ekoskóry.
Skóra wegańska – co to jest?
Skóra naturalna, stosowana w modzie jeszcze do niedawna, pozyskiwana jest w sposób nieetyczny, ponieważ pochodzi od zwierząt z hodowli przemysłowej. Wiele do dyskusji pozostawiają także procesy jej obróbki, czyli zmiękczanie, garbowanie, farbowanie czy uszlachetnianie. Wszystko przez to, że wymagają dużych ilości wody oraz stosowania substancji chemicznych, które mogą być szkodliwe dla ludzi i środowiska.
Ekoskóra czy też skóra wegańska to z kolei taka, przy której produkcji nie cierpi żadne zwierzę. To alternatywa dla skóry, wełny, kaszmiru, moheru czy jedwabiu. Niektórzy pod hasłem ekoskóry mają na myśli tak zwany „skaj”, ale to sztucznie wytworzony materiał produkowany z poliestru, a więc materiału syntetycznego, który nawet jeśli pochodzi z recyklingu, po zniszczeniu nie może trafić tam ponownie – zasila więc górę śmieci na wysypiskach. Jednocześnie produkcja samego poliestru szkodzi środowisku, ponieważ emituje do atmosfery sporo toksycznego gazu. Dlatego my wolimy jednak (i polecamy) ekoskórę, która powstaje np. z produktów roślinnych, sprzyja środowisku, a jednocześnie pochodzi z recyklingowanych materiałów. Wówczas mówimy o prawdziwej wegańskiej i ekologicznej skórze jako zamienniku skóry zwierzęcej.
Odzież wegańska – z czego jest zrobiona?
Podstawowym materiałem, z którego powstaje odzież wegańska jest… ananas lub kaktus, bambus czy korek. Rośliny te rosną w krajach tropikalnych, a więc ich uprawa nie jest zbyt kosztowna.
Innym produktem, z którego może powstać skóra wegańska jest jabłko. Do produkcji ekologicznych tekstyliów służą dokładnie wytłoki z jabłek. Taki materiał jest oczywiście biodegradowalny i pozbawiony szkodliwych substancji dla ludzi.
Jeszcze jedną propozycją jest kukurydza, a dokładnie pulpa kukurydziana – bardzo miękka i przyjemna w dotyku.
Ekoskóra z ananasa
Wegańska skóra to np. materiał pochodzący ze wspomnianego ananasa. Jet on bardzo wytrzymały, a jednocześnie, co ważniejsze, biodegradowalny. W przypadku odzieży czy butów z ananasa, jest to rozwiązanie korzystne dla wszystkich – dla zwierząt, bo nie muszą one ginąć, by zmienić się w kawałek kurtki czy buta lub torebki, dla ludzi – bo mogą być eko, dbać o planetę, a po części także łechtać swoje ego, a także dla hodowców ananasów. Ubrania wegańskie z ananasa pochodzą bowiem z jego liści, które w uprawie tego owocu traktowane są jako odpad. Dla sadowników wykorzystanie liści to dodatkowy dochód.
Jak powstaje materiał z ananasa?
Wielu może zapytać jak powstaje materiał z ananasa. W rzeczywistości nie jest to proces skomplikowany. Specjalna maszyna uzyskuje z liści cienkie włókna, które następnie są dokładnie myte i suszone. Następnie przekształca się je w materiał przy pomocy przemysłowych procesów. Taki materiał to odmiana ekoskóry, który stanowi bazę tzw. Pinatexu. Owy pinatex to surowiec, który służy w modzie do produkcji np. butów, torebek czy pasków do spodni, ale równie dobrze wykorzystać go można w branży wnętrzarskiej np. do produkcji pokrowców na kanapę.
Wegańska skóra silikonowa
Jeszcze jeden materiał uznawany jest za wegański, ale nie jest produktem roślinnym. A mowa o skórze silikonowej. Z punktu widzenia teorii weganizmu, faktycznie nie pochodzi ona od zwierząt, niemniej jej aspekty ekologiczne należy rozpatrywać nieco szerzej, by nie dać się złapać w pułapkę. Skóra silikonowa bowiem wykonana jest z… silikonu na poliestrowym podkładzie. Najczęściej służy do obicia tapicerek samochodowych czy mebli domowych. Co prawda nie zawiera PVC ani PU i jest podobno przyjazna środowisku, niemniej jednak samo tworzywo, z którego powstaje, daje do myślenia. Producenci deklarują jednak, że po oddzieleniu podkładu od warstwy silikonowej, skóra taka może być poddana recyklingowi. W praktyce jest to skóra wykonana z tego samego materiału co np. smoczki do butelek dla niemowląt, co skłania raczej ku teorii, jakoby skóra silikonowa pod względem eko była całkiem niezła.
Zalety skóry wegańskiej
Jeszcze do niedawna pod adresem skóry wegańskiej formułowano zarzuty, że jest ona niewytrzymała i nie reaguje na zmiany warunków atmosferycznych. Tymczasem nowoczesne technologie sprawiają, że problemy te są całkowicie wyeliminowane.
Lepiej więc skupić się na zaletach skóry wegańskiej, których jest zdecydowanie więcej. Po pierwsze dobrze imituje ona prawdziwą skórę – w rzeczywistości materiały te są trudne do odróżnienia.
Ekoskóra jest też najczęściej tańsza niż skóra naturalna. Jest przyjazna skórze, odporna na zabrudzenia i łatwa w czyszczeniu. Ponadto charakteryzuje się wysokimi walorami estetycznymi – jej produkcja nie odbywa się kosztem życia jakiegokolwiek zwierzęcia.
Na koniec wspomnę, że skóra wegańska jest coraz bardziej popularna, co potwierdzają znani architekci odzieży i znawcy mody oraz celebryci z całego świata. Przykładowo, w 2020 roku Serena Williams w swojej kolekcji ubrań zastosowała właśnie skórę wegańską. Jak sama przyznała, chciała tym samym zwrócić uwagę na to, że każdy z nas może wykonać mały krok w kierunku zmiany mentalności i jednocześnie wspierać tym świat zwierząt.
Buty wegańskie
Jednym z rodzajów wegańskich rozwiązań odzieżowych są wegańskie buty. To produkty nowoczesne, ekologiczne, nadające się do recyklingu. Ich cena zbliżona jest do cen obuwia z nieco wyższej półki, ale z pewnością są warte swojej ceny. Wyeliminowana jest w ich produkcji naturalna zwierzęca skóra, a jednocześnie wegańskie buty są plastyczne i wygodne. W sklepach internetowych można je kupić zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Mogą one być wykonane z liści ananasa, grzybni grzybów, którą można wyhodować w zaledwie kilka dni, czy z przetworzonych butelek plastikowych.
Podsumowując, ekoskóra to taki materiał, który pozyskiwany jest bez udziału i cierpienia zwierząt. Ważne, że musi ona być przyjazna środowisku, a najlepiej biodegradowalna. Co istotne, skóra wegańska jest wytrzymała, odporna, przyjemna w dotyku, a przede wszystkim powszechna i łatwodostępna. Wkraczała do mody na początku XXI wieku, a dziś jest popularnym i chętnie wybieranym materiałem. Odzież, obuwie czy dodatki z ekoskóry są kolejną małą cegiełką, którą można dołożyć do ochrony naszej planety. Jeśli nie wiesz, czy dana skóra jest eko, poszukaj takiego oznaczenia na metce lub skontaktuj się z producentem.