Odpowiedzialni konsumenci coraz chętnie sięgają po produkty, które nie są wykonane z najtańszych materiałów. Nie przeszkadza im nawet nieco wyższa cena tych rzeczy. Dużą popularnością cieszą się też wegańskie buty, które coraz częściej wkraczają do świadomości kolejnych grup klientów.
Skąd się wziął weganizm?
Słowo „vegan” w 1944 roku stworzył Donald Watson. W 1950 roku z kolei Towarzystwo Wegańskie opracowało oficjalną definicję weganizmu. Jest to, zgodnie z definicją, doktryna polegająca na niewykorzystywaniu zwierząt, odnosząca się do produktów żywieniowych i innych przedmiotów codziennego użytku. Weganizm to filozofia i styl życia, który zakłada, że każdy jego aspekt rezygnuje z przedmiotów, których wytworzenie doprowadziło do krzywdy zwierzęcia.
Czym są wegańskie produkty?
Wegańskie produkty, w tym także buty są dostępne w niektórych sklepach już od jakiegoś czasu. Są to także ubrania i kosmetyki. Ale co takiego w sobie zawierają, że nazywa się je wegańskimi? Wszystkie te produkty to rzeczy, których powstanie nie wiąże się z cierpieniem jakiegokolwiek zwierzęcia, a wśród materiałów do stworzenia tych produktów nie ma tych, które pochodziłyby od zwierząt. Warto wiedzieć, że nawet najbardziej niepozorne elementy potrafią mieć w składzie coś pochodzącego od zwierząt. Kluczowe jest więc szukanie oznaczeń cruelty free.
Z czego są zrobione wegańskie buty?
Wegańskie buty to zatem takie, których nie tylko podeszwa czy sama powierzchnia buta jest wykonana z materiałów niepochodzących od zwierząt. To także te klejone klejem lub łączone szwami niewegańskimi.
Wegańskie buty nie są więc w żadnym wypadku wykonane ze skóry, ale z materiałów syntetycznych i sztucznych. Są to jednocześnie materiały, które oddychają lepiej niż te wykonane ze skóry zwierzęcej. Raczej jest to bawełna, len, bambus, konopie czy naturalny korek. Z kolei do sztucznych materiałów, z których wykonuje się wegańskie buty, należą poliuretan, nylon i elastan.
Czym charakteryzują się wegańskie buty?
Poszukując wegańskich butów, musimy wiedzieć do czego mają być przeznaczone. Inne modele poleca się bowiem do lekkiego joggingu, a inne do górskich wędrówek.
Często cholewa wegańskich butów wykonana jest z bawełny. Oczywiście jest to bawełna organiczna i bawełna pochodząca z recyklingu.
Z kolei podeszwa jest zrobiona z naturalnego kauczuku (naturalnego lateksu), a wkładki – z włókna kokosa i korka. To sprawia, że są miękkie i sprężyste, a do tego zapobiegają poceniu się stopy i zapewniają cyrkulację powietrza. Co ważne, takie buty są często w pełni biodegradowalne.
Wegańskie buty do biegania
Wegańskie buty to z pewnością takie, które charakteryzują się doskonałą przyczepnością do niemal każdej nawierzchni.
Warto zaznaczyć, że są również modele, których cholewa w całości wykonana jest z materiałów pochodzących z recyklingu. Śmiało można więc powiedzieć, że takie buty są jeszcze bardziej eko.
Wegańskie sandały
W przypadku wegańskich sandałów, są to buty zwykle bardzo wygodne i bardzo lekkie, w całości wykonane z materiałów syntetycznych i roślinnych. Podeszwy takich sandałów są wytrzymałe i odporne na ścieranie. Jednocześnie to ładne i stylowe buty
Wegańskie buty do trekkingu
Na rynku dostępne są również buty do wędrówek górskich, nazywane inaczej trekkingowymi. One również odznaczają się trwałą podeszwą z dobrą przyczepnością i zabezpieczoną specjalną membraną cholewą z materiału syntetycznego.
Buty wegańskie – opinie
A co o butach wegańskich sądzą ci, którzy je noszą? Po pierwsze, zauważają oni większą cenę niż w przypadku zwykłych butów. To aspekt, który nie dla wszystkich jest do pokonania. Niemniej jednak ci, którzy mogą sobie pozwolić na zakup wegańskich butów, doceniają ich kunszt i jakość wykonania. To buty wytrzymałe i efektowne. Mają podeszwę, która charakteryzuje się dobrą przyczepnością, a wewnętrzna wkładka sprawia, że chodzenie w wegańskich butach jest prawdziwą przyjemnością. Może właśnie dlatego coraz więcej konsumentów sięga po wegańskie buty.
Podsumowując, buty wegańskie to te, które zostały wyprodukowane z materiałów, które nie są pochodzenia zwierzęcego. Dotyczy to również kleju i szwów, którym poszczególne elementy buta są łączone. Szukając butów wegańskich, należy wypatrywać oznaczenia cruelty free lub vegan friendly.