Domowe środki do czyszczenia – zamienniki [10 PRZEPISÓW]

Domowe środki czyszczące DIY

Lśniące szyby, czyste podłogi i blaty oraz stoły bez zabrudzeń – o tym marzy każda gospodyni domowa. Jednak zamiast stosować szkodliwe i chemiczne środki czystości, lepiej sięgać po ich naturalne odpowiedniki. Poniżej prezentujemy kilka przepisów na naturalne środki do czyszczenia DIY.

Dlaczego warto wybierać naturalne środki do czyszczenia?

Naturalne środki do czyszczenia i sprzątania mają wiele zalet. Najważniejsze jest to, że są skuteczne, a jednocześnie ich skład nie bazuje na szkodliwych, drażniących, a nawet toksycznych substancjach. Należą do nich między innymi:

  • amoniak
  • fosforany
  • chlor
  • wybielacze
  • fenole
  • formaldehyd
  • pochodne ropy naftowej.

Takie środki znacznie odradzamy kobietom w ciąży, a także w domu, gdzie mieszkają dzieci i zwierzęta. Zamiast kupować drogie i toksyczne preparaty chemiczne, lepiej wykonać naturalne środki do czyszczenia w domu. Unikniesz w ten sposób alergii, zmian skórnych, zatrucia, a nawet bólu głowy, zaburzeń hormonalnych, jak również nowotworów (w skrajnych przypadkach).

Jak zrobić domowy preparat do czyszczenia?

Ekodetergenty można oczywiście kupić w sklepie. Zwykle są one wyprodukowane jedynie ze składników roślinnych, które pochodzą z organicznych upraw. Oznaczone są specjalnymi certyfikatami, które ułatwiają rozpoznanie, że mamy do czynienia ze środkiem ekologicznym.

Niemniej jednak, równie dobrze eko środek do sprzątania możesz wykonać samodzielnie. Poniżej kilka prostych i sprawdzonych przepisów.

1. Uniwersalny płyn do czyszczenia na bazie octu

Najpowszechniejszym środkiem, a zarazem najłatwiejszym w wykonaniu jest płyn, w którego składzie znajduje się tylko woda i ocet. Taka mieszanka pomoże pozbyć się zabrudzeń z różnego rodzaju powierzchni, będzie skuteczna zarówno w kuchni, w łazience, jak i jako alternatywa płynu do mycia okien i szyb. Ponieważ ma zdolność rozpuszczania kamienia i osadów z mydła, często stosuje się jej do czyszczenia szyb kabin prysznicowych. Żeby zrobić w domu płyn do czyszczenia z octem potrzebujesz:

  • 1 szklanki octu
  • 1 szklanki wody.

Wystarczy, że wlejesz składniki do pustego opakowania np. po płynie do szyb i gotowe – mieszanki możesz użyć od razu. Jeśli drażni Cię zapach octu, możesz zmniejszyć proporcje lub dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego.

2. Domowy płyn do mycia szyb

Podobny w składzie i zastosowaniu jest płyn dedykowany czyszczeniu szyb. Ma on łatwo rozpuszczać zabrudzenia i pozostawiać na szklanych powierzchniach błysk. Sprawdzi się zarówno do mycia okien, ale także kabin prysznicowych oraz luster. W jego składzie są tylko:

  • ½ szklanki octu
  • 1 szklanka wody
  • 2 łyżki soku z cytryny.

Połącz ze sobą wszystkie składniki, wymieszaj i używaj.

Jak zrobić płyn do szyb w domu?
Jak zrobić płyn do szyb w domu?

3. Płyn do mebli DIY

Ten preparat, oprócz właściwości czyszczących, ma też funkcję nabłyszczającą. Można więc używać go do czyszczenia mebli i drewnianych powierzchni, ale uwaga! Zastosowanie go na drewnianych schodach może sprawić, że staną się one śliskie i przez nieuwagę, domownicy lub goście mogą ulec wypadkowi. Do wykonania domowego płynu do mebli potrzebujesz:

  • ¼ szklanki octu
  • 1 szklankę wody
  • 2 łyżeczki oliwy z oliwy.

Wystarczy, że dodasz wszystkie elementy i wymieszasz, np. w słoiku lub butelce. Po dokładnym połączeniu składników mieszanka jest gotowa do użycia.

4. Naturalny płyn do podłóg

Ważnym elementem do czyszczenia w domu są również podłogi. Aby skutecznie je wyczyścić, bez konieczności używania chemii gospodarczej, możesz użyć domowej mieszanki kilku składników:

  • 1 szklanki octu
  • 2 litrów wody.

Ponownie wystarczy wymieszać w misce lub wiadrze podane składniki. W razie potrzeby, można też dodać kilka kropli olejku eterycznego, który sprawi, że podłogi będą lśniły, a w domu będzie przy okazji panował miły zapach.

5. Domowy środek do czyszczenia kafli

Jeśli chcesz skutecznie wyczyścić kafle, na których osadzają się plamy z wody lub mydła, używaj wody wymieszanej z octem. Jednak chcąc utrzymać efekt czystości na dłużej możesz średnio raz na pół roku zastosować... wosk do karoserii samochodowych. Woda i brud będą spływać po powierzchni, zamiast na niej osiadać.

6. Kostki do WC DIY

Skoro już jesteśmy w łazience, jednym z przydatnych elementów są kostki do toalety. Do ich wykonania potrzebne są:

  • 1 i 1/3 szklanki sody oczyszczonej
  • ½ szklanki kwasku cytrynowego.

Oba składniki wsyp do miski i wymieszaj. Opcjonalnie możesz dodać olejek zapachowy, np. cytrynowy lub sosnowy – około 30 kropli będzie wystarczająco. Do tego potrzeba jeszcze 1 łyżki stołowej wody z atomizera, być zapobiec pienieniu się mieszanki. Wodę należy dodawać stopniowo i cały czas mieszać. Gotową mieszankę przełóż do silikonowej foremki do lodu i odstaw na około 6 godzin do wyschnięcia. Co kilka dni wrzuć 2-3 kostki do toalety i zostaw na całą noc. Rano po prostu wyczyść toaletę szczotką. Resztę kostek przechowuj w szczelnie zamykanym słoiku.

7. Domowy preparat do czyszczenia fug

Sporadycznie do czyszczenia łazienki, oprócz środków do szyb, luster, kafli czy armatury, przydają się także środki do czyszczenia fug. Wraz z upływem lat i narażaniem ich na kontakt z wodą, mogą one ciemnieć. Da się je jednak łatwo i skutecznie odświeżyć za pomocą specjalnej domowej pasty do fug. Wykonasz ją z:

  • sody oczyszczonej
  • wody.

Oba składniki należy w dowolnej ilości zmieszać w takich proporcjach, by uzyskać konsystencję zwartej papki. Gotowa pasta może być aplikowana szczoteczką do zębów, która ułatwi szorowanie fug między kaflami.

Przygotowanie domowych preparatów czyszczących nie jest trudne
Przygotowanie domowych preparatów czyszczących nie jest trudne

8. Środek do czyszczenia naczyń ze stali

Jeśli masz w domu naczynia lub przyrządy ze stali szlachetnej, one również będą wymagały specjalnego traktowania. W tym wypadku przyda się sok z cytryny. Wymieszaj go z wodą w proporcji:

  • szklanka wody
  • sok z 1 cytryny.

9. Jak odkamienić czajnik domowymi sposobami?

Ważnym elementem dbałości o porządek w domu jest także regularne odkamienianie czajnika. W ramach domowych sposobów można to zrobić przy pomocy dwóch składników:

  • octu
  • kwasku cytrynowego.

Nie powinno się ich łączyć, więc należy wybrać jeden. Do czajnika wypełnionego wodą wlej pół szklanki octu lub wsyp jedno opakowanie kwasku cytrynowego. Zagotuj wodę, a następnie wylej i dokładnie przepłucz czajnik. Dla pewności możesz jeszcze raz przegotować w czajniku czystą wodę i ją też wylać, a czajnik ponownie wypłukać.

10. Domowe sposoby na nieprzyjemne zapachy w lodówce

Może być też tak, że napotkasz trudności w pozbyciu się z lodówki niechcianych zapachów. Jest na to prosty sposób. W tym celu sprawdza się… kawa. Jak ją zastosować? Wysyp odrobinę zmielonej kawy na talerzyk i wstaw do lodówki na jakiś czas. Ziarenka mielonej kawy powinny skutecznie wyciągnąć z lodówki te zapachy, które tak bardzo uprzykrzają życie, a jednocześnie przenoszą się na inne produkty spożywcze.