Domowe mydło DIY
Ręce myjemy mydłem nawet kilkanaście razy dziennie. Często używamy go także do mycia ciała. Z tego względu przepis na naturalne mydło to coś, co przyda się w każdym domu. Ważne, by wybierać do niego naturalne i jakościowe składniki:
- glicerynową bazę mydlaną, która odżywia i wygładza
- olejki eteryczne
- oleje kosmetyczne – dodatkowo nawilżające skórę, np. olej arganowy, olej migdałowy, olej jojoba
- naturalne barwniki
- dodatki, np. susz ziołowy, glinka itp.
Ponadto potrzebujesz także kilku podstawowych narzędzi, w tym foremki do wyrobu mydeł. Często można je dostać nie tylko w formie klasycznej kostki, ale także np. serca, gwiazdy czy muszli.
Jak zrobić mydło w domu? Bazę glicerynową rozpuść w kąpieli wodnej i dodaj do niej pozostałe składniki, a następnie dokładnie wymieszaj. Gotową masę wlej do foremek i poczekaj aż stężeje. Domowe mydło to także idealny pomysł na niezobowiązujący prezent.
Jak zrobić mydło glicerynowe?
Chcąc zrobić naturalne mydło glicerynowe, które nawilża i oczyszcza, wystarczy mieć:
- 60 g glicerynowej bazy mydlanej
- 0,6 g olejku np. lawendowego, różanego, cytrusowego lub miętowego
- 0,03 g barwnika, np. fioletowego do mydła lawendowego.
Tworzenie mydła glicerynowego zaczynamy od przygotowania bazy mydlanej. W tym celu trzeba zetrzeć ją na kuchennej tarce o grubych oczkach i przełożyć uzyskane wiórki do zlewki, w której wykonamy kąpiel wodną. Kiedy płatki bazy się rozpuszczą, najlepiej w temperaturze 67°, musisz dodać 3 krople barwnika i całość wymieszać, a następnie dodać olejek zapachowy i ponownie podgrzać oraz delikatnie wymieszać. Na koniec przelej mydło do formy i odstaw do ostygnięcia.
Domowe mydło w płynie
Alternatywą dla mydła w kostce i mydła glicerynowego jest mydło w płynie. Je także możesz zrobić w domu. Potrzebujesz tylko:
- 196 g mydła kastylijskiego w płynie
- 1 g olejku drzewa herbacianego
- 3 g olejku lawendowego
lub opcjonalnie
- 190 g mydła kastylijskiego w płynie
- 6 g olejku z werbeny cytrynowej lub 5 g olejku mięty pieprzowej
- 4 g olejku pomarańczowego lub 5 g olejku cytrynowego.
Aby zrobić naturalne mydło w płynie, musisz odważyć wszystkie składniki i dokładnie je wymieszać. Mydło jest gotowe więc wystarczy przelać je do butelki i używać.
Przepisy na żel pod prysznic
Podstawowym i najczęściej używanym kosmetykiem pod prysznic jest żel. Używamy go codziennie, dlatego jego skład ma tak duże znaczenie. Sklepowe wersje żelu pod prysznic zawierają jednak często sztuczne barwniki i substancje zapachowe oraz konserwanty. Dlatego warto zrobić samemu domowy eko żel pod prysznic.
Klasyczny żel pod prysznic domowej roboty
Aby przygotować taki żel wystarczy, że masz:
- bazę zawieszającą – gotową bazę do żelu
- olejki eteryczne – naturalne, o ulubionym zapachu (na 500 ml żelu wystarczy 1,5 ml olejku)
- naturalny barwnik (opcjonalnie)
- dodatki w postaci np. suszonych płatków kwiatów.
Przygotowanie domowego żelu pod prysznic jest bardzo łatwe – wystarczy wlać wszystkie składniki do buteleczki, mocno wstrząsnąć, by wymieszać całość i po chwili naturalny żel pod prysznic jest gotowy do użycia.
Różany żel pod prysznic DIY
Ten żel powstaje na bazie mydła kastylijskiego, dlatego nie wysusza i nie podrażnia skóry. Żeby go zrobić, musisz mieć w domu:
- 190 g ekologicznego mydła kastylijskiego
- 7 g ekstraktu z prawoślazu
- 2 g olejku drzewa różanego
- 1 g olejku geraniowego.
Mydło i ekstrakt dodaj do zlewki i wymieszaj aż do uzyskania jednolitego roztworu. Następnie dodaj olejek geraniowy i ostrożnie mieszaj. Na koniec możesz dodać olejek z drzewa różanego. Kiedy wymieszasz całość aż osiągniesz lepki żel, przelej go do butelki z pompką. Będzie on gotowy do użycia po kilku godzinach, kiedy zostawisz kosmetyk do odpowietrzenia.
Budyń zamiast żelu do kąpieli
Ciekawostką wśród eko kosmetyków jest budyń do kąpieli. Nie tylko oczyszcza skórę, ale także nawilża i wzmacnia. Do jego wykonania niezbędne są:
- 190 g bazy szamponowej
- 6 g oleju z pestek moreli
- 4 g olejku waniliowego.
Bazę wymieszaj z olejem z pestek moreli. Następnie dodaj olejek waniliowy i ponownie dokładnie wymieszaj całość. Kiedy uzyskasz jednolitą masę, przelej ją do butelki i zużyj kosmetyk w ciągu 3 miesięcy.
Domowa sól do kąpieli
Jednym z łatwiejszych przepisów na eko kosmetyki jest przepis na domową sól do kąpieli. Trzeba mieć:
- ½ kg gruboziarnistej soli kuchennej
- płatki róż, lawendy lub innych kwiatów lub ziół
- 2 łyżeczki oliwy z oliwek
- 2 łyżeczki olejku np. z lawendy lub róży.
Wszystkie składniki wrzuć do dużego słoja i energicznie potrząsaj całością, aż do połączenia składników. Sól do kąpieli jest gotowa!
Domowy puder do kąpieli zamiast soli
Alternatywą dla soli do kąpieli może być puder. Ma on takie same właściwości jak sól, ale nie zostawia na wannie osadu. Do jego wykonania trzeba mieć:
- 22,5 g skrobi z tapioki
- 2,5 g olejku lawendowego.
Oba składniki odważ i dokładnie wymieszaj. Następnie przesyp gotowy puder do słoika i zużyj w ciągu 6 miesięcy.
Kąpiel z peelingiem
Działanie relaksacyjne i rozluźniające ma na pewno kąpiel z dodatkiem płatków róży. Potrzebujesz do niej:
- 165 g siarczanu magnezu – soli Epsom
- 22 g peelingu solnego z Morza Martwego
- 13 g suszonych płatków czerwonej róży.
Przygotowanie mikstury zacznij od rozdrobnienia w moździerzu peelingu i płatków róży. Dodaj siarczan magnezu i dokładnie wymieszaj. Gotowy kosmetyk przesyp do słoika i dodawaj do wanny z ciepłą wodą, a kąpiel stanie się prawdziwą przyjemnością.
Jak zrobić kule do kąpieli w domu?
Jeszcze innym rozwiązaniem do kąpieli, dedykowanym osobom, które uwielbiają aromatyczne kąpiele w wannie, jest przepis na eko kule do kąpieli. Aby zrobić je samemu potrzeba:
- 500 g sody oczyszczonej
- 250 g kwasku cytrynowego
- 30 ml oleju kokosowego
- 10 ml olejku zapachowego
- kilka kropli barwnika
- dodatki, np. 10 g kwiatowego suszu.
Oprócz tego potrzebujesz także formy do kul – z podanych ilości uzyskasz około 3 duże kule do kąpieli. Jak samemu zrobić kule do kąpieli?
Zacznij od wymieszania sody, kwasku i suszu. Później dodaj olej kokosowy i olejki zapachowe oraz pozostałe przygotowane składniki i dokładnie wymieszaj całość. Otrzymaną miksturą wypełnij formy, dociśnij i zostaw na około 3-4 godziny do wyschnięcia – możesz zostawić kule w formie lub od razu je wyciągnąć. Na koniec, dla utrwalenia kształtu kuli, możesz spryskać je alkoholem.
Domowy antyperspirant – jak go zrobić?
W domu możesz samodzielnie zrobić nawet antyperspirant. Ma prosty skład i łatwo go wykonać. Do tego kosmetyku potrzebujesz:
- 3 łyżek oleju kokosowego
- 5 łyżek sody oczyszczonej
- kilkanaście kropli olejku eterycznego.
W rondelku rozgrzej olej kokosowy, aż będzie miał półpłynną postać. Następnie dodaj pozostałe składniki i dokładnie wymieszaj. Uwaga! Olejek eteryczny najlepiej, jeśli ma właściwości antybakteryjne. Gotowy antyperspirant przełóż do słoiczka i nakładaj na skórę podobnie jak krem.