Naturalne kosmetyki DIY – zalety i składniki. Domowe sposoby na eko pielęgnację twarzy, włosów i ciała

Naturalne kosmetyki są warte uwagi

Eko kosmetyki to te, które zostały wyprodukowane z naturalnych składników – nietoksycznych, nie pochodzących od zwierząt. Nadają się do pielęgnacji twarzy, włosów i całego ciała. Są też przyjazne środowisku za sprawą ekologicznych opakowań pozbawionych plastiku. Jakie są zalety i rodzaje naturalnych kosmetyków? Czy można je wykonać w domu?

Moda na bycie eko dotyczy coraz większej liczby obszarów naszej codzienności. W nurcie eko liczą się więc nie tylko takie aspekty jak dieta wegetariańska, dieta wegańska czy recykling odpadów, ale dotyczy on także szerokiej gałęzi przemysłu kosmetycznego. Niezaprzeczalnie eko kosmetyki są bardziej wartościowe, niż kosmetyki z drogerii. Dlaczego?

Eko kosmetyki – dlaczego są lepsze niż inne?

Kosmetyki to cała gama produktów – począwszy od mydła, przez kremy do rąk lub twarzy, szampony, odżywki, balsamy do ciała, toniki, peelingi, aż po dezodoranty i mgiełki do ciała. Niestety, kosmetyki dostępne w sklepach mają często skomplikowany i długi skład. Co więcej, substancje w nich zawarte mogą podrażniać, wysuszać skórę, a nawet prowadzić do alergii. Ponadto zdarza się, że zatykają pory, tworzą wypryski i zaskórniki. Ale co właściwie znajduje się w składzie gotowych kosmetyków ze sklepu?

Przede wszystkim są to parabeny, SLS-y, glikole, PEG-i i oleje mineralne. Stosowane przez dłuższy czas zaburzają prawidłową kondycję skóry, a w ekstremalnych przypadkach mogą mieć nawet działanie rakotwórcze.

Skład eko kosmetyków

Kosmetyki naturalne zatem to często kosmetyki bez zapachu, które bazują na prostym składzie i substancjach nietoksycznych oraz nieszkodliwych – organicznych i nieprzetworzonych. I taka jest główna zasada w przypadku eko kosmetyków – im krótszy skład, tym lepiej dla skóry.

Najczęściej w składzie naturalnych kosmetyków znajdują się produkty na bazie roślinnej, o właściwościach nawilżających, a także maceraty, ekstrakty i oleje.

Na rynku dostępne są różne rodzaje takich preparatów – eko, bio i vegan. Wbrew pozorom oznaczają one coś nieco innego:

  • kosmetyki bio – w swoim składzie muszą zawierać co najmniej 50% surowców pochodzących z upraw biologicznych, nie mogą mieć w składzie produktów pochodzenia zwierzęcego, substancji chemicznych ani produktów modyfikowanych genetycznie
  • kosmetyki eko – wytwarzane są ze składników naturalnych pochodzących z certyfikowanych plantacji; 95% składu musi pochodzić z upraw bez antybiotyków i pestycydów
  • kosmetyki vegan – w tych produktach nie znajdują się składniki pochodzenia zwierzęcego, włącznie z woskiem pszczelim, miodem czy mlekiem; kosmetyki te są naturalne i nie są testowane na zwierzętach.
Skład eko kosmetyków - tabela
ekobook.pl
Skład eko kosmetyków - tabela

Certyfikaty ekologicznych kosmetyków

Jeśli planujesz zakup ekologicznych kosmetyków w sklepie, sięgaj po te z dobrym składem. Nie każdy jednak wie, co znaczy „dobry skład” w przypadku kosmetyków. Dlatego pomocne są oznaczenia na opakowaniach dotyczące certyfikatów jakości. W przypadku eko kosmetyków najczęściej można się spotkać z takimi certyfikatami i oznaczeniami jak:

  • ECOCERT – od nazwy międzynarodowego stowarzyszenia z Francji wydającego certyfikaty dla produktów ekologicznych
  • COSMEBIO – również francuski certyfikat na oznaczenie produktów, w których 95% to składniki pochodzenia naturalnego lub z ekologicznego rolnictwa
  • ICEA – włoska organizacja, która oznacza kosmetyki bez dodatku substancji i materiałów pochodzących z organizmów modyfikowanych genetycznie
  • BDIH – niemiecki system certyfikacji, który oznacza, że kosmetyk podlega kontroli i jest czysty biologicznie
  • NaTrue – trzy poziomy jakości oznaczane gwiazdkami.

Każdy system certyfikacji ma swoje indywidualne wytyczne.

Certyfikat ECOCERT

ECOCERT proponuje dwa rodzaje certyfikatów – dla kosmetyków naturalnych oraz dla kosmetyków naturalnych i ekologicznych. Różnica między nimi polega na tym, że kosmetyk naturalny (natural cosmetic) musi mieć skład naturalny w minimum 95% (tylko 5% składu mogą stanowić składniki syntetyczne), a kosmetyk naturalny i ekologiczny to nie tylko 95% składników naturalnego pochodzenia, ale jednocześnie minimum 50% surowców użytych do produkcji musi pochodzić z ekologicznych upraw.

Certyfikat COSMEBIO

COSMEBIO gwarantuje, że w składzie kosmetyku nie znajdziemy syntetycznych zapachów, barwników i konserwantów, ani substancji pochodzących od modyfikowanych genetycznie roślin. Dopuszcza jednak użycie niektórych składników nie występujących w postaci naturalnej.

Certyfikat ICEA

Włoskie oznaczenia ICEA z kolei określa kosmetyki nietestowane na zwierzętach, bez użycia procesu promieniowania jonizującego. W składzie nie znajdują się składniki zwierzęcego pochodzenia, a sam produkt jest bezpieczny dla osób z wrażliwą skórą i alergików

Certyfikat BDIH

Kosmetyki oznaczone certyfikatem BDIH to te, które nie są testowane na zwierzętach, ani nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego. Natomiast w ich składzie znaleźć można oleje roślinne, tłuszcze i wosk oraz ekstrakty ziołowe, wody kwiatowe i olejki eteryczne nadające zapach, a pochodzące z dzikich zbiorów lub ekologicznych upraw. Mogą zawierać sole nieorganiczne. Trzeba jednak wiedzieć, że ten certyfikat dopuszcza niekiedy stosowanie konserwantów – kwasu salicylowego, sorbinowego, benzoesowego i alkoholu benzylowego.

Certyfikat NaTrue

Inny certyfikat – NaTrue – to trzystopniowy certyfikat przyznawany ze względu na skład produktu. Jedna gwiazdka oznacza prawdziwie naturalne kosmetyki, dwie oznaczają naturalne kosmetyki z ekologicznymi składnikami (minimum 70% składników pochodzenia roślinnego), a trzy – ekologiczne kosmetyki naturalne.

Wśród kryteriów, którymi kierują się organy wydające certyfikaty dla ekologicznych kosmetyków są m.in.:

  • brak surowców modyfikowanych genetycznie w składzie
  • zakaz testowania produktu na zwierzętach
  • brak syntetycznych substancji barwiących i zapachowych
  • zakaz stosowania substancji pochodnych destylacji ropy naftowej
  • zakaz używania parafiny, silikonów, sztucznych tłuszczy i olejów
  • zakaz stosowania emulgatorów PEG – glikolu polietylenowego
  • dopuszczenie takich substancji konserwujących jak kwas benzoesowy, kwas salicylowy, sorbinowy, mrówkowy
  • surowiec, z jakiego jest wykonane opakowanie – musi być biodegradowalne.

W 2002 roku ujednolicono kryteria certyfikacji, a ich efektem jest standard COSMOS określający produkt, którego skład przekracza 95% zawartości składników z roślin organicznych. Z tego standardu korzystają między innymi ECOCERT, COSMEBIO, ICEA i BDIH.

Zalety stosowania naturalnych kosmetyków
Zalety stosowania naturalnych kosmetyków

Zalety stosowania naturalnych kosmetyków

Wśród zalet stosowania eko kosmetyków, warto zwrócić uwagę na to, że:

  • nie uczulają i nie wysuszają skóry
  • nie są rakotwórcze
  • mają prosty skład
  • nie zawierają szkodliwych i toksycznych substancji
  • zrobione są ze składników pochodzenia roślinnego
  • mogą być bezzapachowe
  • są hipoalergiczne
  • są uniwersalne
  • są przyjazne środowisku.

Jak więc można zauważyć, naturalne kosmetyki to szereg zalet. Przede wszystkim, dzięki swojemu składowi, są korzystne dla zdrowia i ciała. Wśród składników można wyszczególnić chociażby łagodne substancje myjące, emulgatory i naturalne olejki eteryczne.

Co istotne, eko kosmetyki nie są testowane na zwierzętach, ani nie zawierają w składzie substancji pochodzenia zwierzęcego. Jest to więc idealny produkt dla wegan.

Można też wnioskować, że dzięki naturalności składników, takie kosmetyki są uniwersalnymi produktami, które nadają się do każdego typu skóry. Co więcej, niekiedy ten sam kosmetyk może stosować cała rodzina – zarówno kobiety i mężczyźni, jak i ich dzieci.

Dużą zaletą jest także aspekt środowiskowy – naturalne kosmetyki są eko nie tylko ze względu na swój skład, ale także na opakowanie. Zwykle nie są to pojemniki plastikowe, ale szklane, wykonane z surowców wtórnych, które można poddać recyklingowi, co wpisuje się w nurt zero waste.

Naturalne kosmetyki DIY - rodzaje

Naturalne kosmetyki można bez trudu zrobić samemu w domu. Eko kosmetyki DIY to sprawdzony skład i indywidualnie dobrane składniki. Dzięki temu możemy stworzyć (lub kupić w sklepie, jeśli nie mamy chęci lub możliwości zrobienia samemu) naturalne kosmetyki do twarzy, włosów, ciała lub kąpieli.

Eko kosmetyki do twarzy

Wśród produktów eko do stosowania na twarz znajdują się przede wszystkim kremy, olejki, maseczki i serum. Oprócz tego z łatwością można znaleźć w sklepie lub zrobić samemu peelingi, toniki, wody micelarne, mleczka do demakijażu, a nawet pomadki i balsamy do ust.

Eko kosmetyki do włosów

Pielęgnacja włosów to przede wszystkim szampon i odżywka i tu też można znaleźć produkty ekologiczne. Nowością i coraz bardziej popularnym trendem są szampony w kostce i szampony w proszku. Ponadto wśród eko kosmetyków znajdują się też preparaty do układania fryzur czy odżywcze serum.

Eko kosmetyki do ciała

Do pielęgnacji ciała przydadzą się takie eko kosmetyki jak żele pod prysznic, balsamy, mleczka, olejki nawilżające, peelingi i mydła do rąk w płynie lub kostce. To także kremy do rąk lub stóp i dezodoranty (np. dezodoranty w sztyfcie).

Ekologiczne kosmetyki do kąpieli

Jeśli zdarza nam się brać dłuższą kąpiel w wannie, warto zadbać także o eko kosmetyki do kąpieli. Wśród nich znajdziemy m.in. płyny i sole do kąpieli, kule kąpielowe i olejki lub płatki mydlane.

Naturalne kosmetyki DIY - jakie opakowanie?
Naturalne kosmetyki DIY - jakie opakowanie?

Eko opakowania na kosmetyki

Duże znaczenie w przypadku eko kosmetyków mają też ich opakowania. W żadnym wypadku nie mogą one być wykonane z plastiku, bo to najgorsze z możliwych rozwiązań. Najczęściej więc eko kosmetyki występują w szklanych pojemnikach i słoiczkach czy butelkach. Dostępne są opakowania do kosmetyków naturalnych DIY, które pozwalają na wykonanie nawet pomadki w sztyfcie czy preparatu umieszczanego w pojemniku z rozpylaczem lub dozownikiem. Często są to pojemniki powstałe z recyklingu, a opakowanie zewnętrzne to często papierowy, niepowlekany folią kartonik. Co istotne, nie powinien on być owinięty z zewnątrz celofanem – przezroczystą folią.

Zużyte opakowania po kosmetykach wyrzucamy do innych koszy na śmieci, w zależności od rodzaju opakowania:

  • opakowania plastikowe – pojemnik żółty
  • opakowania szklane – pojemnik zielony
  • kartoniki po kosmetykach – pojemnik niebieski
  • pojemniki zatłuszczone i zabrudzone – pojemnik na śmieci zmieszane.

Ekologiczne kosmetyki na prezent

Eko kosmetyki najczęściej są droższe niż zwykłe kosmetyki, które znajdziemy na sklepowych półkach. Niemniej jednak z całą pewnością są warte swojej ceny. Z tego powodu mogą być też idealnym pomysłem, jeśli idziemy do kogoś na urodziny czy imieniny. Często jubilat sam nie zdecyduje się na zakup takiego kosmetyku, ale chętnie go użyje. Ekologiczne kosmetyki na prezent mogą być jednak także wykonane samodzielnie. Wówczas cena spada, a jakość pozostaje ta sama.

Podsumowując, naturalne kosmetyki to same korzyści. Do ich produkcji używa się naturalnych substancji pochodzenia roślinnego, co przekłada się na ich skuteczność. Jednocześnie gwarantują bezpieczeństwo stosowania – nie uczulają i nie powodują podrażnień, a dedykowane są wszystkim typom skóry. Nie są też testowane na zwierzętach. Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz naturalny kosmetyk (zakładając, że nie robisz go samemu), sięgaj po produkty oznaczone np. certyfikatem ECOCERT, co gwarantuje minimum 95% składników pochodzenia naturalnego.