Dlaczego mężczyźni powinni używać kosmetyków?
Męska skóra jest podobna do kobiecej, ale ma na pewno więcej kolagenu i mniej komórek tłuszczowych, przez co jest mniej narażona na cellulit. Niezaprzeczalnie na pewno skóra mężczyzny jest nieco grubsza, różni się też stopniem natłuszczenia i nawilżenia. Liczniejsze gruczoły łojowe twarzy potrzebują więc nie tylko zwykłej wody z kranu do oczyszczenia. Może to być żel lub pianka myjąca do twarzy. Uzupełnieniem tej pielęgnacji jest także złuszczający naskórek peeling.
Oczywiście nieodłącznym elementem męskiej pielęgnacji są kosmetyki do golenia i po goleniu, które łagodzą podrażnienia i chronią skórę twarzy.
Do ochrony i nawilżenia męskiego ciała przyda się też odpowiedni żel lub mydło pod prysznic i balsamy – najlepiej szybko wchłaniające i bezzapachowe.
Jakich kosmetyków powinni używać mężczyźni?
Kosmetyki dla mężczyzn to nie tylko żel pod prysznic. Ponieważ ich skóra jest często skłonna do alergii czy podrażnień wynikających z częstego golenia, a jednocześnie aby zapobiec starzeniu się skóry czy zmianom trądzikowym, warto, by mężczyźni stosowali takie kosmetyki jak:
- kremy do twarzy
- serum do twarzy
- olejki do brody
- żele myjące do twarzy
- naturalne mydła
- żele pod prysznic.
Domowe sposoby na męskie kosmetyki DIY
Lista kosmetyków dla mężczyzn, które można zrobić w domu, jest więc długa. My opisujemy tutaj zaledwie kilka z nich, które mają najkrótszy skład i można je zrobić w bardzo krótkim czasie.
1. Domowe serum do twarzy dla mężczyzn
Podstawą pielęgnacji męskiego ciała jest pielęgnacja twarzy. Tu przyda się np. nawilżające serum do twarzy. Jego wykonanie jest ekspresowe, a wśród składników znajdują się tylko 2 elementy:
- 0, 28 g 1,5-procentowego roztworu potrójnego kwasu hialuronowego
- 0,28 g skwalanu roślinnego z oliwek (100%).
To porcja odpowiednia na jednorazowe serum. Wystarczy jedynie wymieszać w dłoniach podane składniki i od razu nałożyć na twarz.
W innym wariancie tego przepisu skwalan można zamienić np. na olej z opuncji figowej. On dodatkowo uelastyczni i ujędrni skórę.
2. Eko mydło do twarzy i brody
Męska twarz to także często broda, która również wymaga pielęgnacji – oczyszczającej i antybakteryjnej. To mydło polecane jest szczególnie mężczyznom borykającym się z problemem trądziku. Do jego wykonania potrzebujesz:
- 45 g czarnego mydła afrykańskiego
- 15 g kakaowego masła nierafinowanego.
Przygotowanie mydła zacznij od rozdrobnienia mydła afrykańskiego. W kąpieli wodnej rozpuść mydło kakaowe, a następnie dodaj do niego pokruszone mydło afrykańskie i mieszaj aż do dokładnego połączenia składników. Mydło jest gotowe – wystarczy przełożyć je do foremki i delikatnie ugnieść. Następnego dnia mydło jest gotowe do użycia.
3. Żel po goleniu – jak go zrobić w domu?
Innym często używanym kosmetykiem jest żel po goleniu. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie i zregenerowanie skóry podrażnionej w wyniku golenia. Do tej receptury niezbędne są:
- 25,7 g żelu z aloesu
- 22,5 g biofermentu z alg morskich
- 1 g prowitaminy B5 (tzw. D-pantenolu 75%)
- 0,75 g ekstraktu z rumianku
- 0,05 g olejku z mięty pieprzowej.
Pierwszym krokiem jest zmieszanie biofermentu i prowitaminy B5. Później dodaj żel z aloesu, olejek i ekstrakt. Wszystkie składniki ostrożnie wymieszaj aż uzyskasz jednolitą masę. Przelej do butelki i używaj, a przechowuj maksymalnie 2 miesiące, najlepiej w lodówce.
4. Olejek do brody DIY
Codzienną pielęgnację męskiej twarzy wspiera także olejek do brody. Wykonasz go z:
- 10,5 ml oleju z orzechów laskowych
- 10,64 ml oleju z pestek winogron
- 8,55 ml oleju ryżowego
- 0,3 ml olejku bergamotowego
- 0,01 ml ekstraktu CO2 kadzidłowego.
Wszystkie składniki umieść w zlewce i dokładnie wymieszaj aż do połączenia składników. Gotowy olejek przełóż do butelki i gotowe! Aby użyć olejku do pielęgnacji brody jednorazowo wystarczy kilka kropli. Ten eko kosmetyk możesz przechowywać przez 12 miesięcy.
5. Domowy żel do mycia ciała dla mężczyzny
Ten żel nawilża i zmiękcza skórę, a także pobudza ciało i dodaje energii. Można go przygotować z:
- 190 g bazowego żelu do mycia
- 7 g ekstraktu z prawoślazu
- 1,5 g olejku rozmarynowego
- 1,5 g olejku z liści drzewa pomarańczowego.
Bazę i ekstrakt wymieszaj aż uzyskasz jednolitą masę. Następnie możesz dodać olejki i dokładnie wymieszać, uważając, by nie zapowietrzyć żelu. Gotowy kosmetyk można przelać do butelki z pompką. Przed pierwszym użyciem warto odstawić żel do odpowietrzenia.
6. Zapachowy naturalny żel pod prysznic
Jeśli wolisz inną nutę zapachową, możesz zrobić żel pod prysznic z takich składników jak:
- 185 g bazy szamponowej
- 5,8 g olejku cedrowego
- 7 g olejku waniliowego
- 2,2 g olejku pieprzowego.
Przygotowanie jest dziecinnie łatwe – odważ wszystkie składniki i dokładnie wymieszaj aż do uzyskania jednolitej masy. Przelej do butelki i gotowe! Kosmetyk dobrze się pieni, dokładnie oczyszcza i nawilża, a przy tym ma kojącą nutę zapachową.
7. Żel pod prysznic z orzeźwiającą nutą
Żel pod prysznic można też wykonać w taki sam sposób, jak powyższy, ale z nieco innego zestawu składników:
- 195,6 g bazy szamponowej
- 3,6 g olejku cytrynowego
- 0,4 g olejku pieprzowego
- 0,2 g olejku z werbeny cytrynowej
- 0,2 g olejku mięty pieprzowej.
8. Płyn myjący pod prysznic dla mężczyzn
Płyn myjący oczyszcza, dlatego polecany jest do codziennej pielęgnacji. W zestawie składników znajdują się:
- 95,2 ml wody destylowanej
- 90 ml bazy detergentowej
- 12 ml bio solubilizatora
- 1,8 ml eko konserwantu
- 1 ml olejku rozmarynowego.
Przygotowanie płynu myjącego zacznij od dokładnego wymieszania olejku rozmarynowego i bio solubilizatora. Kiedy uzyskasz jednorodny roztwór, dodaj bazę oraz konserwant i ponownie mieszaj. Po tym możesz dodać wodę destylowaną i dokładnie połącz wszystkie składniki. Na koniec przelej płyn do butelki (może być z pompką). Ten eko kosmetyk pod prysznic dla mężczyzn najlepiej zużyć w ciągu 6 miesięcy.
9. Jak zrobić domowe mydło dla mężczyzny?
Jeśli zamiast płynu myjącego i żelu pod prysznic wolisz mydło, tu też mamy rozwiązanie i gotowy sprawdzony przepis. Musisz mieć do tego:
- 59,25 g glicerynowej bazy mydlanej
- 0,35 g olejku grejpfrutowego
- 0,25 g olejku jałowcowego z jagód
- 0,15 g olejku szałwii muszkatołowej.
Bazę mydlaną zetrzyj najpierw na kuchennej tarce o grubych oczkach, a uzyskane w ten sposób wiórki rozpuść w kąpieli wodnej. Dodaj olejki i delikatnie wymieszaj. Następnie musisz przelać mydło do wybranej formy i zostawić do ostygnięcia. Uwaga! Jeśli na powierzchni w formie pojawią się pęcherzyki powietrza, oznacza to, że być może zbyt energicznie zostały mieszane składniki w czasie kąpieli wodnej. Wówczas wystarczy spryskać lekko mydło spirytusem rektyfikowanym.
10. Perfumy dla mężczyzn DIY
Dopełnieniem męskiej pielęgnacji ciała są perfumy. Proponowany zestaw składników gwarantuje świeży i nieco słodki zapach. Aby zrobić męskie perfumy w domu potrzebujesz:
- 29,49 g złotego oleju jojoba
- 0,15 g olejku pomarańczowego
- 0,12 g olejku kadzidłowego
- 0,09 g olejku pieprzowego
- 0,06 g olejku jaśminowego
- 0,03 g olejku cynamonowego
- 0,06 g witaminy E.
Przygotowanie perfum w domu dzieli się na etapy. Pierwszym jest wlanie do butelki z ciemnego szkła wszystkich olejków eterycznych i potrząśnięcie aż do wymieszania składników. Wtedy musisz odstawić miksturę na minimum 6 godzin. Po tym czasie możesz dodać do butelki olej jojoba i witaminę E, a następnie ponownie wstrząśnij. Miksturę szczelnie zamknij i zostaw w ciemnym miejscu na kilka dni. Wówczas możesz używać swoich domowych perfum DIY. Taki perfum zrobiony w domu to też idealny pomysł na prezent.
Gdzie kupić składniki na domowe kosmetyki?
Część przepisów na naturalne kosmetyki handmade zakłada użycie jedynie spożywczych składników, które znajdziesz w swojej kuchni lub kupisz w zwykłym sklepie spożywczym.
Z kolei jeśli w składzie domowych kosmetyków znajdują się typowo kosmetyczne substancje, bez problemu można je nabyć w sklepach internetowych lub stacjonarnych dedykowanych tworzeniu naturalnych kosmetyków.
Ważne jest też nabycie podstawowych narzędzi jak:
- waga z dokładnością do 2 miejsc po przecinku
- zlewka
- naczynia do kąpieli wodnej
- bambusowe patyczki
- pipety
- miarki
- opakowania na kosmetyki (butelki, słoiczki).