Zakazane kosmetyki w ciąży – na co uważać?
Kosmetyki, nawet te z pozoru z dobrym składem, nie zawsze są dobre dla przyszłej mamy. Może być też tak, że używane dotychczas kosmetyki mogą zacząć uczulać lub tworzyć przebarwienia. Przyczyny mogą leżeć np. w zmianach hormonalnych przyszłej mamy.
Dodatkowo kosmetyki ze sklepu mogą zawierać szkodliwe i niepożądane substancje, których trzeba unikać. Do takich substancji należą:
- kwas salicylowy
- pochodne witaminy A
- formaldehydy
- kwasy AHA
- triclosan
- kofeina
- silikony
- silne konserwanty
- sztuczne barwniki i substancje zapachowe.
Substancje znajdujące się w kosmetykach mogą też przenikać do płodu, dlatego warto zadbać o to, by stosowane przez kobietę w ciąży kosmetyki były w pełni bezpieczne.
Czy wiesz, że w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze nie powinno się używać preparatów z nadmiarem fluoru? Lepiej kupić lub zrobić naturalną pastę bez fluoru w domu.
Bezpieczne kosmetyki w ciąży – jakich używać?
Skóra kobiety w ciąży staje się przesuszona, wrażliwa i skłonna do alergii czy zaczerwienień. Dlatego konieczne jest stosowanie kosmetyków o natłuszczającym i nawilżającym działaniu. Warto zadbać zarówno o skórę twarzy, jak i całego ciała.
W tym celu najlepsze będą produkty hipoalergiczne. Dodatkowo, oleje roślinne zapewnią elastyczność i jędrność skóry. W ciąży bez przeszkód można stosować kremy, olejki, a nawet peelingi.
Wśród substancji wskazanych w kosmetykach dla kobiet w ciąży są:
- olej jojoba
- masło shea
- kwas hialuronowy
- panthenol
- alantoina
- gliceryna
- ceramidy
- witamina E
- witamina C
- wyciąg z aloesu, ogórka, śluz ślimaka.
Istotna jest także ochrona w słoneczne dni – warto stosować krem z filtrem o współczynniku SPF minimum 20. Skóra twarzy w ciąży staje się bardziej łojotokowa i wydziela więcej sebum, dlatego powinno się używać zarówno eko kremów do twarzy, jak i eko toniku do oczyszczania twarzy czy hydrolatu.
Sprawdzone przepisy na eko kosmetyki dla kobiet w ciąży
Naturalne kosmetyki hand made, także w czasie ciąży, są lepszym rozwiązaniem niż kosmetyki z drogerii. Z łatwością możesz je wykonać w domu. Poniżej kilka sprawdzonych przepisów.
1. Domowy żel do mycia twarzy dla kobiet w ciąży
Wykonanie tego nawilżającego i rozświetlającego żelu do twarzy jest proste, również za sprawą zaledwie dwóch składników. Do jednorazowego użycia potrzebujesz:
- 1,35 g bazy szamponowej
- 0,15 g witaminy C.
Bazę szamponową z jedną łyżeczką kwasu askorbinowego wymieszaj w dłoniach i od razu nałóż na twarz. Po oczyszczeniu skóry spłucz żel dokładnie przy użyciu ciepłej wody.
2. Maseczka DIY na twarz kobiety w ciąży
Kiedy już skóra jest oczyszczona, można nałożyć maseczkę. Do jej wykonania niezbędne są:
- 4,5 g zielonej glinki
- 2,1 g zielonej herbaty
- 7,5 g wody destylowanej
- 0,9 g oleju konopnego.
Odważoną wodę zmieszaj z glinką i zieloną herbatą. Następnie dodaj olej konopny i mieszaj całość aż do uzyskania jednolitej masy. Gotową maseczkę nałóż od razu na twarz i zostaw na 15 minut. Zadbaj, by nie wyschła ona na skórze – możesz co jakiś czas spryskać twarz wodą. Po upływie 15 minut spłucz maseczkę ciepłą wodą.
3. Balsam do ciała przeciw rozstępom DIY
Ważną częścią kosmetyczki kobiety w ciąży są kosmetyki na cellulit i rozstępy. Warto stosować je także profilaktycznie, by poprawiać elastyczność skóry, nawilżać ją i wzmacniać włókna kolagenowe.
Pierwszą propozycją jest prosty w składzie balsam przeciw rozstępom. Przygotujesz go z:
- 103,2 g bazy balsamowej
- 7,8 g oleju z awokado
- 7,8 g oleju z pestek moreli
- 1,2 g witaminy E.
Zacznij od połączenia bazy balsamowej i oleju z awokado. Do tego dodaj olej morelowy i wymieszaj. Po tym dodaj witaminę E. Całość wymieszaj do dokładnego połączenia składników. Gotowy balsam przełóż do szklanego słoika i zużyj w 2 miesiące.
4. Domowe serum na rozstępy
Innym sposobem na rozstępy jest serum, które powstaje z:
- 34 ml oleju z nasion dzikiej róży
- 15 ml oleju arganowego
- 1 ml witaminy E.
Zmieszaj ze sobą oba oleje, a następnie dodaj witaminę E. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i gotowe. Teraz tylko przelej serum do butelki. Na jego zużycie masz 2 miesiące.
5. Różany olejek na rozstępy i cellulit dla kobiet w ciąży – domowy przepis
Jeszcze łatwiejszy do zrobienia jest różany olejek. W tym celu niezbędne są:
- 0,96 g oleju z nasion dzikiej róży
- 0,04 g ekstraktu z róży stulistnej.
Jego przygotowanie jest łatwe i szybkie. Olejek możesz wymieszać bezpośrednio w dłoniach. Do 25 kropli oleju z dzikiej róży dodaj 1 kroplę ekstraktu. Po wymieszaniu olejek jest od razu gotowy do użycia, a podane ilości wystarczają na jednorazową aplikację.
6. Oliwka na opuchnięte nogi dla kobiet w ciąży
Pod koniec ciąży kobiety skarżą się także na opuchnięte i obrzęknięte nogi i stopy. Tutaj pomocą są m.in. ekstrakty z kasztanowca i oczaru wirginijskiego. Aby samodzielnie zrobić taką oliwkę potrzeba:
- 34 g oleju ze słodkich migdałów
- 15 g oleju z orzechów laskowych
- 0,5 g olejku cytrynowego (ekologicznego)
- 0,5 g witaminy E.
Połącz ze sobą oleje, a następnie dodaj olejek cytrynowy i dokładnie wymieszaj całość. Na koniec jeszcze witamina E, dokładne połączenie składników i gotowe! Przelej oliwkę do butelki i zużyj w ciągu 2 miesięcy.