Jak zacząć robić własne eko kosmetyki?
Jeśli zastanawiasz się od czego zacząć robienie kosmetyków w domu, pamiętaj o kilku kluczowych zasadach. Podstawową jest odpowiedni dobór składników. Najważniejsze, by były one naturalnego pochodzenia – nie pochodziły od zwierząt. Sztuczne barwniki, substancje zapachowe i konserwanty to kolejne składniki, o których trzeba zapomnieć.
Inny zestaw produktów będzie potrzebny do tworzenia kremu do twarzy, a inny do maski na włosy, niemniej jednak naturalne składniki to podstawa w produkcji eko kosmetyków.
Zatem po pierwsze… zdecyduj, jaki kosmetyk chcesz zrobić.
Po drugie – skompletuj składniki i eko opakowanie.
Po trzecie zrób naturalny kosmetyk, który umieścisz w wybranym słoiczku czy butelce.
Co trzeba kupić, żeby zrobić kosmetyki w domu?
Planując zakupy, trzeba mieć na uwadze wszystkie etapy tworzenia naturalnych kosmetyków. W związku z tym, musisz się zaopatrzyć w:
- ochronną odzież – rękawiczki, fartuch, czepek na włosy
- spirytus rektyfikowany 96% – do zdezynfekowania blatu i stanowiska pracy
- bambusowe szpatułki do nabierania i przenoszenia kosmetyków
- ręczny spieniacz do mleka – idealnie miesza kosmetyki w płynnej formie
- moździerz – do zmieszania i kruszenia ziół oraz sypkich składników
- wagę – najlepiej z dokładnością do 2 miejsc po przecinku do precyzyjnego odmierzania proporcji składników
- zlewkę skalowaną
- cylinder miarowy
- łyżeczki miarowe
- pipety miarowe
- kroplomierze
- garnek i miskę – potrzebne do przeprowadzenia kąpieli wodnej (roztopienia i połączenia składników
- elektroniczny termometr z sondą
- składniki potrzebne do wykonania wybranego kosmetyku
- opakowanie na kosmetyk
- etykiety.
Pojemniki na kosmetyki - rodzaje
Oczywiście najlepszą opcją na pojemniki na domowe kosmetyki są pojemniki szklane. Szczególnie polecane jest naturalne borowo-krzemowe szkło w kolorze bursztynu, które dodatkowo zabezpiecza kosmetyk przed działaniem promieni UV.
Innym rozwiązaniem są opakowania z tworzyw sztucznych. Te oczywiście odradzamy, niemniej jednak coraz więcej z nich poddaje się recyklingowi, więc ewentualnie można użyć opakować z HDPE (polietylenu), PP (polipropylenu), PET (politereftalanu etylenu).
Do wyboru są pojemniki zakręcane, z atomizerem, kroplomierzem lub pompką pianotwórczą.
Gdzie kupić składniki do zrobienia eko kosmetyków?
Wszystkie niezbędne składniki kupisz w sklepach spożywczych i aptekach. W internecie, jak i w większych miastach można natrafić na sklepy prowadzące sprzedaż substytutów niezbędnych do samodzielnego wykonania eko kosmetyków w domu. Możesz więc zamówić takie składniki bez wychodzenia z domu, często nawet w zestawie.
Składniki eko kosmetyków do twarzy i włosów
W zależności od tego, jaki kosmetyk chcesz zrobić, potrzebujesz nieco innych produktów. Przykładowo, do kremu do twarzy (jako baza) najczęściej przydaje się:
- masło shea
- olej kokosowy tłoczony na zimno.
Dlaczego? Z tego względu, że szybko gęstnieją, co ułatwia aplikację na skórę. Naturalne kosmetyki do twarzy zrobione w domu mogą też zawierać:
- hydrolat – wodę kwiatową
- olejek eteryczny
- glinki
- glicerynę
- ocet jabłkowy
- jogurt naturalny
- żurawinę w proszku
- sproszkowanego buraka
- cynamon
- cukier trzcinowy
- miód
- sól
- fusy z kawy
- suszone płatki ziół lub kwiatów (np. róża, szałwia, rozmaryn, nagietek, tymianek).
Natomiast do domowych eko preparatów na włosy używa się np.:
- oliwę z oliwek
- olejek rycynowy
- sok z cytryny
- awokado
- łupin orzechów włoskich
- octu jabłkowego
- siemię lniane
- żółtko jajka.
Czy wiesz, że…?
Domowe eko kosmetyki, ponieważ nie zawierają w składzie konserwantów, mają krótki termin przydatności – np. maska na włosy powinna być zużyta w ciągu tygodnia, a balsam do ciała w ciągu dwóch tygodni (pod warunkiem przechowania go w chłodnym i ciemnym miejscu, ale nie w lodówce!).
Jaką mają trwałość kosmetyki DIY i jak je przechować?
Naturalne kosmetyki, przygotowane samodzielnie w domu, najczęściej nie zawierają konserwantów, a to skraca termin ich przydatności. Zadaniem konserwantów jest ograniczenie rozwoju pleśni, grzybów i bakterii, a tym samym zapewnienie kosmetykom trwałości i jakości. Są oczywiście naturalne i bezpieczne konserwanty, dopuszczone przez certyfikaty ECOCERT czy COSMOS.
Na szczęście nie wszystkie eko kosmetyki DIY potrzebują konserwantu. Nie musi się on znaleźć w tych produktach, które nie zawierają wody, np. olejkach do ciała, twarzy czy włosów, maśle do ciała, olejach do masażu. Niekiedy pomaga dodanie witaminy E, będącej antyoksydantem, która zabezpiecza oleje zawarte w kosmetyku przed jełczeniem.
Eko kosmetyki nie lubią światła i wysokich temperatur oraz dużej wilgotności. Po części mitem jest jednak twierdzenie, że domowe kosmetyki trzeba przechowywać w lodówce. Są one tak przemyślane i skomponowane, by mogły być przechowane w temperaturze pokojowej. Niemniej jednak w lodówce można przechować kremy pod oczy, które dadzą efekt chłodzenia i łagodzenia cieni lub worów pod oczami, a także kremy z dużą zawartością składników aktywnych, aminokwasów, witamin, peptydów. W lodówce można też przechować niezawierające konserwantów hydrolaty.
Najczęściej receptury na eko kosmetyki określają, że można ich używać przez tydzień, niekiedy 1-6 miesięcy. W przypadku olejków trwałość naturalnego kosmetyku może wynosić 12 miesięcy.