Jak odmierzać składniki do domowych kosmetyków?
Robienie kosmetyków nie jest trudne. Trzeba tylko skompletować niezbędne rzeczy i składniki. Najłatwiej i najwygodniej jest tworzyć kosmetyki na podstawie przepisów, w których mamy wypisane składniki w przeliczeniu na ilość szklanek lub łyżek. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Często przepisy na eko kosmetyki, np. do twarzy zawierają spis składników podanych w gramach. Wtedy niezbędne staje się użycie wagi, najlepiej dedykowanej produkcji kosmetyków. Może ona pokazać wagę z dokładnością do 1 lub 2 miejsc po przecinku.
Innym rodzajem zapisu jest pojemność wyrażona w mililitrach. Jak zmienić gramy na mililitry albo mililitry na gramy?
Sprawę ułatwi przede wszystkim wzór:
GĘSTOŚĆ (g/cm3) = WAGA (gram) / POJEMNOŚĆ (ml)
Gęstość konkretnego składnika najczęściej znajdziesz na opakowaniu. Przykładowo – woda i hydrolat ma przybliżoną gęstość 1, podobnie jak krem czy balsam oraz żel hialuronowy. Gliceryna natomiast ma gęstość 1,26. Znając gęstość i pojemność, można obliczyć wagę, a znając gęstość i wagę, można obliczyć pojemność.
To powinno pomóc w odmierzaniu poszczególnych składników kosmetyków.
10 domowych przepisów na kosmetyki do włosów DIY
1. Naturalny szampon domowej produkcji
Do przygotowania najzwyklejszego szamponu potrzebne są:
- organiczna baza szamponowa
- naturalny olej – np. rycynowy, migdałowy lub żel aloesowy – kilka kropli
- olejek eteryczny – maksymalnie 45 kropli – około 1,5 ml na 500 ml kosmetyku.
To chyba najłatwiejszy ze wszystkich przepisów. Wystarczy wszystkie składniki umieścić w buteleczce i energicznie potrząsnąć, a kosmetyk jest do użycia. Taki naturalny szampon DIY idealnie myje, odżywia, pielęgnuje i nawilża.
2. Eko szampon do włosów normalnych
Do włosów normalnych można też używać domowego szamponu, do którego wykonania potrzebne są:
- 150 ml bazy szamponowej
- 48 ml hydrolatu szałwii lekarskiej
- 1 ml olejku lawendowego
- 1 ml olejku rozmarynowego.
Odmierz bazę w zlewce, a następnie dodaj hydrolat i olejki eteryczne. Całość wymieszaj do uzyskania jednolitej struktury i przelej do butelki z pompką. Ten szampon możesz używać 6 miesięcy.
3. Domowy szampon do włosów przetłuszczających się
To najpopularniejszy szampon, którego skład nie podrażnia skóry głowy, a reguluje pracę gruczołów łojowych. Nadaje się też do włosów z łupieżem. Do jego przygotowania potrzebujesz:
- 180 g bazy szamponowej
- 20 g soli Epsom – siarczanu magnezu.
Powyższe składniki odmierz i dokładnie wymieszaj, a następnie przelej do butelki. Ten eko szampon możesz używać maksymalnie 6 miesięcy.
4. Szampon DIY do skóry atopowej – z egzemą
Niekiedy potrzebne są bardziej specjalistyczne szampony, jak np. ten do pielęgnacji skóry atopowej. Skład jednak i wykonanie są proste. Potrzebujesz:
- 70 g bazy detergentowej
- 100 g hydrolatu rumianku rzymskiego
- 27 g żelu z aloesu
- 3 g eko konserwantu w proszku.
W misce połącz ze sobą hydrolat, żel z aloesu i konserwant. Mieszaj tak długo, aż konserwant się rozpuści. Dodaj bazę i delikatnie wymieszaj. Szampon przelej do butelki i używaj przez 6 miesięcy.
5. Odżywka do włosów DIY
Taka naturalna odżywka poprawia kondycję włosów i odbudowuje je. Ponadto chroni przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. W jej składzie powinny się znaleźć:
- olej rycynowy lub arganowy – 2-3 łyżki
- żółtko jajka
- kilka kropli cytryny.
Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki i nałóż odżywkę na włosy, starannie ją wmasowując w skórę. Zostaw na 30 minut. Następnie spłucz i umyj włosy eko szamponem.
6. Maska do włosów z awokado
Maska do włosów może być wykonana chociażby z awokado. Pełna lista składników takiej domowej maski do włosów przedstawia się następująco:
- dojrzałe awokado – 1 sztuka
- oliwa z oliwek – 2-3 łyżki
- olejek rycynowy – 1 łyżka
- sok z cytryny – 1 łyżka.
Najpierw rozgnieć miękkie awokado na gładką masę (możesz to zrobić widelcem lub blenderem). Dodaj resztę składników, wymieszaj i gotowe. Nałóż maskę na włosy na około 20-30 minut. Następnie spłucz i umyj włosy delikatnym szamponem.
7. Maska do włosów z siemieniem lnianym
Jeszcze łatwiejszy przepis na maskę do włosów to ten na bazie siemienia lnianego. W tym celu potrzebujesz:
- siemię lniane – 1 szklanka
- wrzątek – 1 szklanka.
Szklankę siemienia zalej szklanką wrzątku i poczekaj aż powstanie masa o strukturze gęstego budyniu. Przeciśnij ją przez sitko, by oddzielić nasiona, które nie będą już potrzebne. Miksturę nałóż na czyste, wilgotne włosy i po kilkunastu minutach spłucz. Otrzymany kosmetyk doskonale odżywia i nawilża zniszczone włosy.
8. Domowa oczyszczająca maska na skórę głowy
Ta łagodząca maska wzmacnia cebulki włosów i stymuluje ich wzrost, a ponadto nawilża, łagodzi podrażnienia i nadaje włosom blask. Jest idealna do podrażnionej skóry i przetłuszczających się włosów. Do jej przygotowania potrzebujesz:
- 4,5 g zielonej herbaty mikronizowanej
- 4,5 g hydrolatu bławatkowego
- 5,4 g kwasu hialuronowego HMW 1%
- 0,6 g ekstraktu z prawoślazu.
Zieloną herbatę i hydrolat wrzuć do moździerza i wymieszaj. Następnie dodaj kwas hialuronowy i połącz składniki. Teraz dorzuć jeszcze ekstrakt z prawoślazu i dokładnie wymieszaj całość. Nałóż maskę na włosy na 15 minut i załóż czepek foliowy lub owiń włosy folią spożywczą. Maskę zmywaj ciepłą, ale nie gorącą wodą.
9. Koloryzująca maseczka do włosów DIY
Maska do włosów może być nie tylko odżywcza, ale też koloryzująca. Bez problemu przygotujesz taką koloryzującą maskę do włosów w domu z poniższych składników:
- łupiny orzechów włoskich – ½ szklanki
- ocet jabłkowy – 1 łyżeczka
- olej – kilka kropli
- wrzątek.
Zacznij od dokładnego zmielenia łupin orzechów. Połącz je z octem i olejem. Następnie dodawaj do masy wrzątek, aż uzyskasz maseczkę o konsystencji nadającej się do nałożenia na włosy. Nakładaj maskę jak farbę do włosów – pasmowo, przy użyciu pędzla. Przykryj głowę czepkiem i odczekaj około 20 minut – po tym czasie włosy powinny być ciemniejsze o jeden ton. Na koniec starannie umyj i wpłucz włosy.
10. Mgiełka do skóry głowy z problemem łupieżu
Oprócz szamponów i odżywek, warto stosować na włosy i skórę głowy także mgiełkę. Najłatwiejszą przygotujesz z:
- 45 g hydrolatu rozmarynowego
- 2,5 g ekstraktu z wierzby białek
- 2,5 g witaminy B3.
Wszystkie składniki dodaj do jednego naczynia i dokładnie wymieszaj, aż roztwór będzie klarowny. Przelej do buteleczki i przechowuj w lodówce przez maksymalnie 3 miesiące.