Domowe środki piorące – zalety
Zamiast sięgać po nieustannie ulepszane magiczne środki do prania lub płukania ubrań, lepiej skorzystać z doświadczenia pokoleń i wiedzy naszych babć i prababć. Naturalne środki do prania wcale nie są trudne do przygotowania, a ich stosowanie ma wiele zalet. Dzięki nim:
- nie narażasz się na alergie skórne i podrażnienia
- pomagasz sobie i domownikom, jeśli zmagacie się z atopowym zapaleniem skóry
- masz pewność, że używasz ekologicznego środka
- oszczędzasz pieniądze – proszki i płyny do płukania ze sklepu są droższe niż te zrobione w domu.
Jednocześnie nie trzeba się obawiać o jakość i skuteczność takich środków. Poradzą one sobie zarówno ze standardowymi plamami od tłuszczu, wina czy kawy, ale także z owoców, trawy, farb i mazaków.
Ekologiczny proszek do prania – przepis 1.
Przygotowanie domowego proszku do prania jest naprawdę łatwe. Co prawda przepisy różnią się między sobą, ale to tylko ułatwia wybór tego najlepszego i dostosowanego do Twoich potrzeb. Do zrobienia domowego proszku do prania potrzebujesz np.:
- 1 szklanki sody kalcynowanej (węglanu sodu)
- 1 szklanki boraksu
- ¼ szklanki płatków mydlanych (możesz je wykonać samodzielnie trąc szare mydło na wiórki).
Do dużego słoja wsyp wszystkie składniki i szczelnie zamknij. Potrząsaj słoikiem tak długo, aż całość będzie wymieszana. Jeśli chcesz zrobić pranie z proszku przygotowanego w ten sposób, wystarczy, że wsypiesz do pralki 1-2 łyżki przygotowanej mieszanki. Chcesz mieć po praniu przyjemny zapach? Do przegródki na płyn zmiękczający dodaj kilka kropli olejku eterycznego o ulubionym zapachu. Uwaga! Ten przepis nie nadaje się do prania pieluch wielorazowych – płatki mydlane sprawiają, że pieluchy są mniej chłonne.
Ekologiczny proszek do prania (także wielorazowych pieluch) – przepis 2.
Inny przepis mówi o połączeniu:
- 1 szklanki sody kalcynowanej
- 1 szklanki nadwęglanu sodu
- 1 szklanki boraksu.
Ponieważ niektóre składniki mogą działać drażniąco na skórę, taki proszek najlepiej przygotować w rękawiczkach ochronnych. Wszystkie składniki wymieszaj w słoju i gotowe! Do każdego prania wsyp około 4 płaskie łyżki proszku. Chcąc poprawić moc działania proszku, dodaj do przegródki także 1-2 łyżki mydła kastylijskiego. Ten proszek jest bezpieczny nawet do prania wielorazowych pieluch.
Ekologiczny proszek do prania – przepis 3.
Podobny skład znajdziemy w jeszcze innym przepisie. Tutaj musimy wymieszać:
- 1 szklankę płatków mydlanych
- 1 szklankę sody oczyszczonej
- 1 szklankę boraksu
- 15 kropel olejku eterycznego o ulubionym zapachu.
Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i przechowuj w szczelnie zamykanym słoiku. Do prania dodaj 1-2 łyżki proszku. Olejek eteryczny możesz też dodać oddzielnie do przegródki na płyn zmiękczający.
Domowy płyn do prania
Bazując na powyższym przepisie, możesz wykonać również naturalny płyn do prania. W tym celu potrzeba:
- ½ szklanki sody kalcynowanej
- ½ szklanki boraksu
- ¼ szklanki płatków mydlanych
- 2 litry wody.
Przygotowanie płynu zaczynamy od rozpuszczenia w 1 litrze gorącej wody z kranu sody i boraksu. Płatki mydlanej gotujemy oddzielnie w ½ litra wody, aż w całości się one rozpuszczą. Łączymy obie mikstury i dolewamy pół litra gorącej wody. Tak połączony płyn umieść w butelce lub innym zakręcanym pojemniku i mocno wymieszaj. Do jednego prania dodaj około 100-200 ml płynu. Uwaga! Tego płynu nie polecamy do prania wełny i jedwabiu.
Naturalny środek do odplamiania
Jeśli borykasz się z trudną w czyszczeniu plamą, np. z wina, kawy, czekolady lub curry, wypróbuj domowy środek na trudne plamy. Wykonasz go mieszając:
- 1 łyżkę boraksu
- ½ litra wody.
Wytworzoną w ten sposób pastą możesz wyczyścić trudne plamy, wcierając go w tkaninę za pomocą np. gąbki. Następnie włóż ubranie do pralki i upierz na zwykłym programie.
Jaki jest domowy sposób na tłuste plamy lub ślady po długopisie na ubraniach? Tu sposób jest bardzo prosty – wystarczy użyć… olejku eukaliptusowego! Kilka kropli olejku wylej na tkaninę i wetrzyj w zabrudzenie. Następnie wypierz ręcznie lub w pralce.
Domowy sposób na szarzejące ubrania
Może być tak, że Twoje ubrania z czasem szarzeją w wyniku częstego prania. Jest jednak prosty sposób, aby przywrócić im dawny blask. W tym celu dodaj do prania dwie łyżki nadwęglanu sodu, który uchodzi za naturalny wybielacz. W wyniku kontaktu z ciepłą wodą dochodzi do reakcji, której produktem jest woda utleniona. Aktywne cząsteczki tlenu skutecznie rozjaśnią Twoje ubrania i jednocześnie zdezynfekują tkaniny. Ten sposób nie jest polecany do jedwabiu i wełny.
Ekologiczny płyn do płukania tkanin – przepis 1.
Jeśli masz już gotowy domowy proszek do prania, powinnaś pomyśleć także o płynie do płukania. Najprostszy wykonasz z:
- 2 łyżeczek kwasku cytrynowego
- 200 ml ciepłej wody
- 10 kropel olejku eterycznego.
Wszystkie składniki wymieszaj i stosuj jak zwykły płyn do płukania. Twoja domowa mieszanka ma jednak dodatkowe funkcje – chroni bęben pralki przed osadzaniem się kamienia.
Ekologiczny płyn do płukania tkanin – przepis 2.
Podobne zastosowanie i identyczny schemat przygotowania ma drugi polecany przez nas płyn do płukania. Do jego wykonania potrzebujesz:
- ½ szklanki octu
- 1 i ½ łyżeczki sody
- 10 kropli olejku eterycznego o ulubionym zapachu.
Te składniki wystarczą na 1 pranie – możesz więc przygotowywać płyn do płukania na chwilę przed jego użyciem.
Ekologiczny płyn do płukania tkanin – przepis 3.
Płyn do płukania można przygotować również na bazie soli morskiej. Chcąc zrobić taki płyn w domu, musisz mieć:
- ½ szklanki sody oczyszczonej
- 1 szklankę soli morskiej
- 20 kropli olejku eterycznego
- 400 ml wody.
Przygotowanie tego płynu do płukania na bazie soli morskiej rozpocznij od podgrzania wody. Dodaj do niej sól i mieszaj tak długo, aż w całości się ona rozpuści. Odstaw wodę do ostygnięcia. Wtedy możesz dodać sodę oczyszczoną i olejek o dowolnym zapachu.
Jesteś zawiedziona tym, że Twoja plama nie zeszła? No cóż… zdarza się. Proszek czy płyn ze sklepu również nie usuwają wszystkich zabrudzeń. Warto jednak w zwykłym praniu stosować naturalne i ekologiczne środki, bo one zawsze oznaczają korzystny wpływ na środowisko.
Przeczytaj też inny nasz artykuł i sprawdź przepisy na domowe środki do czyszczenia.