Ekologiczne świece wegańskie DIY. Jak je zrobić? [PORADNIK KROK PO KROKU]

Zrób wegańską świecę samodzielnie

O tym, że zwykłe świece z parafiny są szkodliwe, bo emitują toksyczne substancje w czasie spalania, wie coraz więcej konsumentów. Ich świadomość przekłada się na rosnącą popularność świec wegańskich. Najpopularniejsze z nich – świece sojowe – są przyjazne środowisku, palą się dużo dłużej, a jednocześnie potrafią pięknie pachnieć i oryginalnie wyglądać. Dlatego świeca wegańska zrobiona własnoręcznie może być idealnym pomysłem na prezent. Podpowiadamy jak zrobić ekologiczną świecę.

Co potrzeba do zrobienia świecy hand made?

Ręcznie wykonana świeca wegańska będzie oryginalnym pomysłem na prezent, ale też spędzeniem czasu z dziećmi, znajomymi czy partnerem. Taką świeczkę możesz też wykonać dla siebie i cieszyć się nią w zaciszu własnego domu. Przygotowanie ekologicznej świecy w domu nie jest skomplikowane, a zaczyna się od skompletowania podstawowych niezbędnych składników.

Do zrobienia świecy wegańskiej musisz mieć:

  • wosk – wybrany zgodnie z przeznaczeniem i koncepcją (o rodzajach wosku piszemy poniżej)
  • knot – najlepiej drewniany lub bawełniany, może to być jednak także kawałek sznurka
  • olejki eteryczne o wybranym zapachu – jeśli planujesz wykonać świecę zapachową
  • naczynie na świeczkę – np. szklane (słoik lub szklanka)
  • miskę do podgrzania i rozpuszczenia wosku
  • garnek – najlepiej z grubym dnem
  • termometr – do kontrolowania temperatury topnienia
  • elementy dekoracyjne – dodatki do ozdoby, np. skórka pomarańczy, goździki, ziarna kawy, muszelki.

Jaki knot do zrobienia świecy wegańskiej?

Dobór knota, to oprócz rodzaju wosku, jedna z najważniejszych decyzji. Najczęściej w domowej produkcji ekologicznych świec używa się knotów drewnianych (szczególnie tych szerokich), ale może się to okazać rozwiązaniem nieopłacalnym, jeśli chcemy wykonać większą liczbę świec. Cena za sztukę około 2-4 zł może nie jest wysoka, ale w przypadku dużej ilości świec, łączny koszt przy knocie drewnianym znacząco wzrasta. Niemniej jednak drewniany knot to przyjemny dźwięk strzelającego / skrzeczącego drewna w czasie palenia.

Alternatywą są knoty bawełniane, często zakończone metalową końcówką, co ułatwia mocowanie do dna słoika. Równie dobrze jednak knot może stanowić zwykły, nieco grubszy sznurek (oczywiście naturalny) lub mulina.

Świeca wegańska DIY - krok po kroku
Świeca wegańska DIY - krok po kroku

Recykling świec

Wosk do wykonania świecy wegańskiej możesz oczywiście kupić w sklepie, ale równie dobrze, najłatwiej i najszybciej jest poddać stare świeczki procesowi recyklingu. Jak to zrobić? Proces jest nieskomplikowany. Wystarczy rozpuścić niezużyte do końca świeczki (najlepiej jednego koloru) i uformować z nich nową, pełnowymiarową świecę w dowolnym kształcie.

Rodzaje wosków do świecy wegańskiej

Najważniejsze, żeby do wykonania świecy wegańskiej używać roślinnego wosku naturalnego. Zgodnie z założeniem, wegańskie świece powstają z wosku, do którego produkcji nie przyczyniły się zwierzęta. Kwestią sporną wciąż pozostają świece z wosku pszczelego. Choć można je uznać za ekologiczne, nie zalicza się ich do świec wegańskich, ponieważ wosk od pszczół oznacza ingerencję w ich siedliska. Skupmy się więc na roślinnych woskach.

Do wykonania świecy wegańskiej możemy użyć różnych wosków. Należą do nich:

  • wosk sojowy – wytwarzany z rosnącej na ekologicznych polach uprawnych soi; topi się w temperaturze 51-54°C (niekiedy nawet w zakresie 45-48°C lub 52-58°C)
  • wosk rzepakowy – produkowany z uprawianego w Europie rzepaku; nadaje się do świec w kształcie klasycznym, a także filarów, stożków i kul; temperatura topnienia to 54-58°C
  • wosk kokosowy – miękki i plastyczny wosk produkowany z oleju kokosowego; jego temperatura topnienia to 50-52°C
  • wosk palmowy – wosk pozyskany z owoców palmy, czyli w 100% ekologiczny; idealny do tworzenia świec o różnych kształtach, temperatura topnienia to 59-65°C
  • wosk słonecznikowy – przygotowany na bazie oleju ze słonecznika; nadaje się do świec w pojemnikach i szklankach; temperatura topnienia to 43-47°C
  • wosk rzepakowo-kokosowy – pochodzi z połączenia oleju rzepakowego i kokosowego; przeznaczony jest do świec tworzonych w naczyniach oraz do tart zapachowych do kominków; topi się w temperaturze 50°C
  • wosk ryżowy – uzyskiwany jest z oleju z ziarenek ryżu; jest twardy, połyskujący; temperatura topnienia to 75-81°C
  • wosk oliwkowy – produkowany z oliwy z oliwek, czasem w połączeniu z naturalnymi dodatkami poprawiającymi zapach i spalanie; topi się w temperaturze 56-62°C.

Wszystkie wymienione powyżej rodzaje wosków do świec wegańskich mają taką zaletę, że ich spalaniu nie towarzyszy dym. W związku z tym do atmosfery nie uwalniają się szkodliwe dla ludzi, zwierząt i roślin substancje toksyczne, takie jak formaldehyd czy benzen.

Temperatura topnienia wosku
ekobook.pl
Temperatura topnienia wosku

Ekologiczna świeca wegańska – jak ją zrobić?

Wykonanie ekologicznej świecy wegańskiej w domu nie jest trudne, można nawet powiedzieć, że jest czynnością intuicyjną. Procesem niezbędnym do wykonania każdej świecy jest kąpiel wodna. Aby więc zrobić świecę wegańską samodzielnie, należy wykonać poniższe kroki:

  1. znajdź rondelek, najlepiej średniej wielkości i wypełnij go odrobiną wody (tak by po włożeniu do niej miski z woskiem, woda się nie wylała), a następnie ustaw na rozgrzanym palniku lub płycie elektrycznej
  2. do garnka włóż przygotowaną miseczkę
  3. w misce umieść pokruszone kawałki świec lub zakupiony wosk, z którego ma powstać świeca
  4. poczekaj aż wosk się rozpuści (możesz co jakiś czas przemieszać zawartość łyżką lub drewnianym patyczkiem) – zadbaj o odpowiednią temperaturę (każdy wosk ma inną temperaturę topnienia)
  5. dodaj olejki zapachowe
  6. wlej odrobinę płynnego wosku do wybranego naczynia
  7. umieść na dnie knot i poczekaj aż wosk zaschnie i sprawi, że knot zostanie przymocowany na stałe
  8. górną część knota zawiń na patyczek (np. wykałaczkę) położoną na słoiczku lub zaczep o klamerkę – to sprawi, że knot pozostanie w pionowej pozycji
  9. płynny wosk z kąpieli wodnej przelej ostrożnie do przygotowanego pojemnika, w którym znajduje się knot (nie obawiaj się – jeśli wosk do świecy wegańskiej się rozleje, jest on łatwy w czyszczeniu i usunięciu, w przeciwieństwie do parafiny)
  10. dodaj elementy dekoracyjne – np. ziarna kawy lub skórkę pomarańczy
  11. zostaw świeczkę do całkowitego zastygnięcia (najlepiej na kilka godzin).

Podsumowując, wegańska świeca zrobiona w domu to nic trudnego. Wystarczy kilka podstawowych elementów, a żadna specjalistyczna wiedza nie jest tu niezbędna. Ekologiczna świeca hand made to idealny pomysł na oryginalny i ekologiczny prezent lub ozdobienie swojego własnego domu.