Wraz z upływem lat wzrasta świadomość ekologiczna. Coraz więcej klientów zwraca uwagę na to, jakie produkty kupuje. Za tym trendem idzie także popyt na produkty eko. Przykładem takich rzeczy są właśnie wegańskie świece. Jakie mają zalety? Z czego są wykonane?
Świeca wegańska – co to takiego?
Zanim przejdziemy do rodzajów i zalet świec wegańskich, warto wspomnieć, czym właściwie są takie świece. A powstają one ze składników, które nie pochodzą od zwierząt. Kwestią dyskusyjną są tu więc świece z wosku pszczelego. Uznaje się je za produkt naturalny, ale ponieważ do produkcji wykorzystuje się wosk pochodzący od pszczół, świec z wosku pszczelego nie nazywa się wegańskimi.
Ponadto wegańskie świece to takie, które w pełni pochodzą z roślin. Świecą wegańską nie jest więc także np. świeca parafinowa, która w rzeczywistości jest jedną z najbardziej szkodliwych. Ważnym składnikiem świec wegańskich jest także obowiązkowy knot i opcjonalne aromaty – one również muszą być pochodzenia roślinnego. Najczęściej wykorzystywane są:
- wosk sojowy
- knot bawełniany
- olejki eteryczne pozyskiwane z roślin.
Dlaczego warto kupować świece wegańskie?
Świece wegańskie to oczywiście cała lista zalet. Z praktycznego punktu widzenia, świeca wegańska jest lepsza niż np. parafinowa, ponieważ dłużej się pali.
Ma to także wpływ na ekonomię – paląc świece wegańskie oszczędzamy dzięki dłuższemu procesowi spalania.
Dodatkowo, co bardzo istotne, w czasie spalania nie emituje dymu i nie uwalnia do atmosfery szkodliwych substancji. W przypadku dużej ilości wypalanych w pomieszczeniu świec, nie musimy się martwić o zadymienie ścian, mebli czy tapicerki w najbliższym otoczeniu świeczki. Toksyczne substancje są szkodliwe nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt, a nawet roślin.
Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest ich naturalne pochodzenie. Świece parafinowe powstają z parafiny będącej pochodną ropy naftowej. To surowiec toksyczny w procesie spalania, który uwalnia formaldehyd, toulen i benzen. Może prowadzić do astmy, alergii, chorób układu oddechowego, a w skrajnych przypadkach nawet do chorób nowotworowych. Przy okazji parafina to surowiec nieodnawialny.
Dużą przewagę mają więc ekologiczne świece wegańskie, które powstają przy użyciu jedynie roślinnych elementów. Co więcej, są w pełni biodegradowalne (możne je poddawać także recyklingowi, o czym piszemy w innym naszym artykule), przez co stają się produktem ekologicznym.
Patrząc na aspekt dekoracyjny, świece wegańskie często wytwarzane są własnoręcznie, w nurcie powszechnego w ostatnim czasie DIY. Są wykonane starannie, często z uwzględnieniem indywidualnych preferencji klienta.
CZY WIESZ, ŻE…?
Świece w słoiku nie powinny być wypalane do samego końca. Jeśli na dnie zostaje około 1 cm wosku, należy świecę zgasić, ostudzić i wyrzucić. W innym wypadku może dojść do pęknięcia szklanego naczynia.
Czy świece wegańskie i świece sojowe to to samo?
Wielu określenia „świeca wegańska” i „świeca sojowa” używa zamiennie. Tymczasem w praktyce nie jest to tym samym. Świeca sojowa wykonana jest z soi i jest jednym z rodzajów świec wegańskich. Te z kolei mają kilka różnych rodzajów w zależności od tego, z czego są zrobione. Wśród rodzajów świec wegańskich można więc znaleźć:
- świece sojowe
- świece kokosowe
- świece rzepakowe
- świece palmowe.
Świece sojowe
Wegańskie świece sojowe wykonane są z soi, która nie jest soją modyfikowaną genetycznie, nie zawiera pestycydów czy substancji uzdatniających. Nasiona soi po zbiorach są czyszczone i rozgniatane, a następnie wyciska się z nich olej i utwardza. Po dodaniu wodoru olej krzepnie i powstaje wosk. Świeca sojowa jest dzięki temu bezpieczna dla zdrowia, nie kopci, a pali się dłużej niż świeca parafinowa.
Świece kokosowe
Świece kokosowe to świece wykonane z wosku kokosowego. Mówiąc o świecy kokosowej nie do końca mamy więc na myśli świece z wosku np. sojowego, który wypełnia ozdobną łupinę kokosa. Wosk kokosowy, powstający z oleju kokosowego, jest naturalny, nietoksyczny i biodegradowalny. Nie dymi podczas spalania i łatwo zmieszać go z zapachami lub barwnikami (jeśli chcemy zrobić świeczkę hand made). Oryginalnie ma śnieżnobiały kolor, a temperatura topnienia to 32-38°C. Ponieważ jest to wosk bardzo miękki, można go dodawać do zmiękczania wosków sojowych.
Świece rzepakowe
Ten rodzaj świec produkuje się z wosku rzepakowego, który jest nieszkodliwy dla ludzi i środowiska – nie wydziela toksyn podczas spalania i jest neutralny dla naszego zdrowia. Rzepak na wosk pochodzi z Europy, co zmniejsza ciąg komunikacyjny i jednocześnie przekłada się na zmniejszenie śladu węglowego i emisji CO2. Wosk rzepakowy najczęściej miesza się np. z woskiem sojowym, ponieważ sam w sobie ma niską temperaturę topnienia – topi się w 52°C.
Świece palmowe
Właściwie świece palmowe to świece, które powstają z wosku palmowego. Wosk ten z kolei pochodzi z owoców palmy, jest więc w 100% produktem ekologicznym. Charakteryzuje się on osobliwym aromatem, ale ma też zdolność przyjmowania innych zapachów i tworzenia z nimi idealnych kompozycji. Świeca palmowa pali się jasnym płomieniem, nie wytwarzającym dymu. Świeca palmowa ma większą twardość i wyższą temperaturę topnienia (59-65°C) niż wosk sojowy czy parafina. Nadaje się przez to do wykonania świec o najbardziej wyszukanych kształtach.
Oprócz tych najczęściej występujących, na rynku znaleźć można także wosk słonecznikowy, rzepakowo-kokosowy, ryżowy czy oliwkowy.
Podsumowując, świece wegańskie to produkty naturalnego pochodzenia, w pełni biodegradowalne, zdrowsze od świec parafinowych. Dają delikatny i jasny płomień bez efektu kopcenia i emisji toksycznych substancji. Mają też liczne walory dekoracyjne, a jako prezent sprawdzą się w każdym przypadku. By pomóc planecie, nie trzeba zatem od razu radykalnych kroków. Metoda małych kroczków, jak np. kupowanie sojowych świec to już droga do sukcesu.