Czy warto płukać usta?
Higiena ust ma ogromne znaczenie. Ważna jest nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Zdrowe zęby to poniekąd także zdrowe ciało. Niestety, nasza jama ustna codziennie narażone jest na działanie szkodliwych czynników, takich jak np. nieodpowiednie jedzenie w postaci słodyczy czy palenie tytoniu. Dlatego ważne jest, aby dbać o higienę ust i stosować dodatkowe środki, takie jak między innymi płyn do płukania ust.
W praktyce płyn do płukania ust jest więc produktem, który pomaga zadbać o higienę jamy ustnej, a co ważniejsze, zapobiega powstawaniu próchnicy oraz innych chorób. Regularne stosowanie płynu do płukania ust pozwala usuwać resztki jedzenia, bakterie i inne zanieczyszczenia z powierzchni zębów i jamy ustnej. To uzupełnienie szczotkowania zębów, które nie zawsze jest tak skuteczne, jak mogłoby nam się wydawać. Dopiero komplet zabiegów czyszczących zęby gwarantuje zachowanie ich w dobrej kondycji przez wiele lat. Tutaj niezbędne jest nie tylko szczotkowanie zębów, ale także irygacja, nitkowanie zębów oraz wspomniane już płukanie ust płynem.
Poza utrzymywaniem higieny, płyn do płukania ust może również służyć leczeniu infekcji jamy ustnej, takich jak np. afty czy zapalenie dziąseł. Wiele produktów dostępnych na rynku zawiera składniki, które wspomagają gojenie się ran, a przy okazji potrafią zmniejszać ból.
Na rynku pełno jest różnych płynów do płukania ust, dlatego tak trudno znaleźć ten jeden, najlepszy. Co gorsza, zawierają one często szkodliwe składniki, jak np. toksyczny fluor i rakotwórcze barwniki.
CIEKAWOSTKA:
Płyn do ust marki Listerine pierwotnie, czyli w XIX wieku używany był do mycia podłóg i odkażania miejsc przed i po zabiegach chirurgicznych. Służył także jak płyn po goleniu lub środek na łupież.
Warto więc wybierać płyny do płukania ust, które zawierają naturalne składniki, takie jak np. ekstrakty roślinne czy olejki eteryczne. Te produkty są bezpieczne dla zdrowia, które nie powodują podrażnień czy uczuleń.
Czym zastąpić płyn do płukania jamy ustnej?
Skoro już wiemy, że większość płynów do płukania ust to produkty zawierające w sobie nienaturalne i chemiczne składniki, warto zastanowić się, czy są jakieś alternatywne sposoby higieny zębów i ust. Jeśli więc szukasz alternatywy dla płynu do płukania jamy ustnej, warto rozważyć poniższe opcje:
- woda – tania i skuteczna alternatywa dla płynu do płukania jamy ustnej, która pomaga usunąć resztki jedzenia; szczególnie ta z dodatkiem soli lub sody oczyszczonej jest skuteczna w walce z bakteriami
- hydrogen peroxide – to stężony roztwór wodoru, który jest skuteczny w dezynfekcji jamy ustnej i pomaga w leczeniu infekcji; trzeba jednak pamiętać, że nadmierne stosowanie tego produktu może powodować podrażnienia i uszkodzenie dziąseł
- napary z ziół – mięta, szałwia czy rumianek są pomocne w infekcjach jamy ustnej i zapobieganiu chorobom dziąseł
- oliwa z oliwek – ponieważ jest bogata w niezbędne kwasy tłuszczowe i witaminy, wspomaga zdrowie dziąseł i zębów; płukanie ust oliwą usuwa resztki jedzenia i zabija bakterie.
Jak zrobić naturalny płyn do płukania ust? 5 sprawdzonych przepisów
Jeśli nie chcesz sięgać po sklepowe wersje płynu do płukania ust, bez większego trudu możesz samodzielnie przygotować taki specyfik. Na szczęście istnieją łatwe sposoby na wykonanie własnego, domowego, naturalnego płynu do płukania ust. Oto 5prostych przepisów na domowy płyn do ust:
- płyn z solą i sodą oczyszczoną – wymieszaj łyżeczkę soli i łyżeczkę sody oczyszczonej w szklance wody i wypłucz usta; możesz zrezygnować z soli, a dodać np. 6 kropli olejku miętowego
- napar z rumianku – zalej łyżeczkę suszonego rumianku szklanką wrzącej wody i odstaw na kilka minut do zaparzenia oraz ostygnięcia; następnie przefiltruj i płucz usta tak przygotowaną mieszanką, aby zapobiec infekcjom i łagodzić stany zapalne
- płyn z olejku eterycznego – dodaj kilka kropli olejku eterycznego, takiego jak np. miętowy lub eukaliptusowy, do szklanki wody, opcjonalnie możesz dorzucić łyżeczkę goździków lub olejku goździkowego; ta mieszanka pomoże nawet wpoprawie zapachu oddechu; jeśli używasz goździków, najpierw zalej je wrzątkiem, odstaw na około 10 minut do zaparzenia, a dopiero wtedy odcedź goździki, a do pozostałego naparu dodaj olejki
- płyn z szałwii – zalej łyżeczkę suszonej szałwii lub 1 saszetkę szałwii szklanką wrzącej wody i odstaw na kilka minut ażwystygnie; przefiltruj i gotowe; opcjonalnie możesz dodać 3 krople olejku lawendowego i 3 krople olejku miętowego
- płyn z wody utlenionej – 1 łyżkę suszu z czystka oraz 1 łyżkę suszu z mięty zaparz pod przykryciem, odcedź i poczekaj aż wystygnie; następnie dodaj 2 krople olejku miętowego i 3 łyżeczki wody utlenionej.
Jak łatwo zauważyć, wykonanie naturalnego płynu do płukania ust jest łatwe. Możesz wypróbować powyższe przepisy lub eksperymentować z innymi składnikami, takimi jak np. olej z awokado, aloes lub sok z cytryny, aby dostosować płyn do własnych potrzeb i preferencji.
Podsumowując, płukanie ust jest ważne dla utrzymania higieny jamy ustnej i zapobiegania chorobom. Warto wybierać naturalne płyny do płukania ust, które są bezpieczne dla zdrowia i pozwolą uzyskać piękny i zdrowy uśmiech. Regularne stosowanie tego produktu pozwala na utrzymanie zdrowej i higienicznej jamy ustnej.