Soda oczyszczona – skład
Soda oczyszczona (o chemicznym wzorze NaHCO3) to wodorowęglan sodu lub kwaśny węglan sodu. W praktyce jest to biały proszek o lekko alkaicznym odczynie. Związek ten otrzymywany jest od lat 60. XIX wieku. Metodę jego uzyskiwania opracował Ernst Solvay – belgijski chemik.
Stosowana jest w różnych obszarach codziennego życia, przede wszystkim w kuchni jako środek spulchniający do wypieków.
Oprócz tego soda stosowana jest jako środek czyszczący – np. w formie pasty uzyskanej z połączenia sody i wody. Dzięki niej można łatwo usunąć brud, nawet z delikatnych powierzchni.
Zastosowań sody oczyszczonej jest jednak dużo więcej. Wśród nich są:
- wypieki – soda działa jako środek spulchniający
- czyszczenie – soda sprawdza się jako środek czyszczący, szczególnie dobrze radzi sobie z tłuszczem i przypalonymi naczyniami
- środki lecznicze – np. preparaty zobojętniające kwasy żołądkowe, środki łagodzące rany po ukąszeniu owadów
- kosmetyki – np. pasty do zębów, sole do kąpieli, dezodoranty
- gaśnice piankowe – wodorowęglan sodu w połączeniu z wysoką temperaturą uwalnia dwutlenek węgla (CO2), który gasi pożary
- pochłaniacze wilgoci
- pochłaniacze zapachów
- środki zmiękczające wodę.
Soda oczyszczona ceniona jest również za swoje właściwości dezynfekujące. Wieloletnie badania pokazały, że wodorowęglan sodu skutecznie hamuje rozwój grzybów, bakterii i drożdży hodowanych na stałym podłożu arganowym.
Ponadto soda oczyszczona zmniejsza liczbę bakterii i blokuje tworzenie ich skupisk w pożywce imitującej ludzką plwocinę. To szczególnie ważne dla osób cierpiących np. na mukowiscydozę. Soda oczyszczona ma zdolność redukcji kwaśnego odczynu dróg oddechowych, z czym borykają się ludzie chorzy właśnie na mukowiscydozę.
Czy można myć zęby sodą oczyszczoną?
Sama soda oczyszczona najczęściej nie jest niczym groźnym dla ludzkiego organizmu. Wielu ludzi zastanawia się czy można pić sodę oczyszczoną. Niektórzy twierdzą nawet, choć nie jest to poparte konkretnymi badaniami, że napoje z dodatkiem sody oczyszczonej chronią przed chorobami nowotworowymi.
Modne w ostatnim czasie, szczególnie wśród osób będących na diecie redukcyjnej, jest picie sody oczyszczonej z cytryną. To pomaga na refluks żołądkowo-przełykowy, wpływa korzystnie na trawienie, oczyszcza organizm, a ponadto jest źródłem witaminy C. A zatem… czy można myć zęby sodą oczyszczoną?
Czy soda oczyszczona jest zdrowa dla zębów?
Warto wiedzieć, że soda oczyszczona, jako zamiennik pasty do zębów, nie zawiera fluoru. To z kolei oznacza, że regularne jej stosowanie może prowadzić do powstania próchnicy.
Niektórzy używają sody oczyszczonej także do wybielania zębów. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie jest to substancja naturalna, ale chemiczna, na dodatek mocno ścierna. Z jednej strony skutecznie usuwa przebarwienia z zębów, ale jednocześnie ma zły wpływ na szkliwo. Stosowana przed dłuższy czas może powodować nadwrażliwość zębów. Musisz też wiedzieć, że wybielanie zębów sodą oczyszczoną sprawdza się tylko w przypadku powierzchniowych przebarwień spowodowanych niektórymi produktami spożywczymi lub papierosami. Soda oczyszczona, przez swoje ścierne właściwości, powoduje drobne rysy na powierzchni szkliwa. W te właśnie rysy lepiej wnikają kolejne przebarwienia, co powoduje ciemnienie zębów, zamiast ich wybielanie.
Długotrwałe stosowanie pasty do zębów z sody oczyszczonej może więc osłabiać zęby, powodować ich trwałe uszkodzenie, a ponadto zaburzać równowagę kwasowo-zasadową w jamie ustnej.
Największym zagrożeniem dla zębów, a przede wszystkim dla szkliwa jest stosowanie mieszanki sody oczyszczonej i cytryny – to połączenie właściwości ściernych sody i właściwości kwasowych cytryny, które zmiękcza szkliwo i powoduje nieodwracalne jego uszkodzenie. O ile więc soda może być używana, o tyle nie warto stosować jej regularnie, bo można sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Jak zrobić pastę do zębów z sody oczyszczonej?
Tak naprawdę pasta do zębów z sody oczyszczonej to nie jest coś, co należałoby przygotowywać wcześniej z zachowaniem tajemnej i skomplikowanej receptury. W rzeczywistości wystarczy mokrą szczoteczkę zanurzyć w sodzie oczyszczonej, a następnie umyć zęby tak jak zawsze.
Jeśli wolisz, możesz przygotować pastę do zębów na bazie sody oczyszczonej mieszając 1 łyżeczkę sody z niewielką ilością wody. Dla świeżego smaku i oddechu po czyszczeniu, możesz dodać do takiej pasty kilka kropli ekstraktu miętowego.
Warto jednak pamiętać, by nie pić i nie jeść co najmniej 30 minut po myciu zębów sodą oczyszczoną.
Soda oczyszczona nadaje się także do roztworu, który ma odświeżyć oddech. Można go zastosować np. rano albo po zjedzeniu czosnku czy cebuli. W tym celu wystarczy wymieszać łyżeczkę sody w szklance wody i wypłukać usta. Taka mikstura może służyć z powodzeniem jako sporadycznie używany płyn do płukania ust.
Podsumowując, soda oczyszczona to alternatywa dla tradycyjnej pasty do zębów, ale trzeba jednocześnie mieć świadomość wszystkich jej właściwości, nawet tych negatywnych. W dłuższej perspektywie czasowej, stosowanie sody oczyszczonej do mycia zębów może być niebezpieczne – ścierając przebarwienia jednocześnie uszkadza się szkliwo. Niemniej jednak soda oczyszczona skutecznie usuwa przebarwienia, neutralizuje nie tylko nieświeży oddech, ale i kwasy w jamie ustnej.