Z problemem dotyczącym przechowywania różnych rzeczy mierzy się każdy z nas, a problem jest tym dotkliwszy, im mniejszą przestrzeń mamy do zagospodarowania w domu. W wielu przypadkach z pomocą przychodzą różnego rodzaju pojemniki i pudełka, w których można przechować rzeczy i jednocześnie mieć w nich porządek. Jak zrobić pudełka do przechowywania samemu? Przedstawiamy kilka pomysłów.
Co jest potrzebne do wykonania pudełka?
W samodzielnym przygotowaniu pudełek do przechowania chodzi przede wszystkim o ekologię i wtórne wykorzystanie surowców. Sprawdź w domu, czy masz papier ozdobny, resztki materiału lub sznurka. Wiele zależy od Twojej wizji i materiałów, którymi dysponujesz. Niemniej jednak do wykonania takiego pudełka potrzebujesz:
- pudełka – drewnianego, plastikowego opakowania po żywności (dobrze umytego) lub np. starego papierowego kartonika w dowolnym rozmiarze i kształcie
- materiału zewnętrznego i wewnętrznego, np. farb, tkanin, liny jutowej, papieru do pakowania lub papieru ozdobnego itp.
- kleju do połączenia pudełka z ozdobami (klej na gorąco, klej uniwersalny, taśma dwustronna, klej do transferu, czasem igła i nitka itp.).
5 pomysłów na pudełko do przechowywania DIY
Przedstawiamy Wam 5 pomysłów na pojemniki do przechowania, które z łatwością możesz wykonać sam. Satysfakcja gwarantowana.
1. Pojemnik oklejony papierem ozdobnym lub tapetą
Najłatwiejszym sposobem i jednocześnie najtańszym, bo wykorzystującym to, co masz w domu jest na pewno oklejenie pudełka ozdobnym papierem. Jeśli chcemy, żeby całość była wytrzymalsza lub sprawdziła się także np. w łazience, można użyć resztek tapety. W tym wypadku motyw ozdobny może być przeróżny. Oprócz pudełka i tapety lub papieru potrzebujemy także kleju. Wystarczy odpowiednio przyciąć papier lub tapetę, przykleić i gotowe.
Oklejanie pudełka krok po kroku:
- przygotuj pudełko – jeśli jest ono drewniane, najlepiej przetrzyj je papierem ściernym, by wygładzić nierówności, jeśli jest papierowe – odklej z niego wszystkie taśmy, które również odznaczą się pod papierem
- wytnij papier o polu powierzchni równym wszystkim ścianom, które chcesz obkleić – jeśli chcesz nakleić papier na dno i cztery ściany zwykłego pudełka, np. po butach, zlicz wymiary wszystkich ścian i zsumuj (zaplanuj około 2-3 cm nadmiaru, by móc wykleić także brzeg pudełka i odrobinę wnętrza)
- przygotuj taśmę dwustronną lub klej
- przyłóż papier i natnij na rogach, by móc odpowiednio zagiąć papier w czasie przyklejania
- nałóż klej lub przyklej dwustronną taśmę
- delikatnie i dokładnie przyklej odpowiednio przycięty papier
- jeśli zaplanowałeś lekki nadmiar papieru, zawiń go delikatnie do środka i również przyklej na brzegach
- dociśnij papier we wszystkich miejscach i poczekaj aż klej wyschnie
- w razie potrzeby, wykonaj materiałowe wypełnienie pudła i gotowe.
Samo pudełko można też wykonać jedynie z papieru – pokazuje to poniższy film:
2. Malowany pojemnik do przechowywania
Inną opcją, ale niekiedy bardziej skomplikowaną, jest pomalowanie np. papierowego kartonu farbami. Możemy też użyć do tego celu farby w sprayu, czym przyspieszymy całą procedurę, a jednocześnie zapewnimy równomierne i dokładne pokrycie farbą całej powierzchni. Jeśli mamy talent artystyczny, możemy nasze pudełko pomalować w różnego rodzaju wzory lub motywy.
Jeśli chcesz wykonać samemu malowany pojemnik, postępuj według poniższej instrukcji:
- przygotuj powierzchnię pudełka – drewniany pojemnik dobrze jest przetrzeć papierem ściernym, by pozbyć się zadziorów i wygładzić powierzchnię
- znajdź wzór, który chcesz namalować (o ile nie ma to być jednolity kolor)
- wybierz kolory farb, przygotuj pędzle, wodę i stół do pracy
- pomaluj pierwszą warstwę farby i poczekaj aż wyschnie
- w razie potrzeby nałóż drugą (i ewentualnie trzecią) warstwę koloru i odstaw do wyschnięcia
- namaluj wybrany przez siebie wzór (jeśli chcesz sobie ułatwić pracę, możesz lekko naszkicować ołówkiem kontury) i pozostaw do wyschnięcia
- na koniec, dla utrwalenia, możesz pomalować całość bezbarwnym lakierem, np. wodoodpornym, jeśli pudełko ma służyć także w łazience i odczekaj aż całość wyschnie – wówczas Twój pojemnik jest gotowy.
Przykładową propozycję malowania pudełka znajdziecie tutaj:
3. Pojemnik oklejony liną lub sznurkiem
Modną i ekologiczną opcją jest oklejenie pojemnika z zewnątrz liną jutową lub dowolnym sznurkiem. W tym wypadku pomocny będzie klej w pistolecie na gorąco, który pomoże szybko i skutecznie przytwierdzić nawet grubszą i cięższą linę. Kolory liny i sznurka do wyboru również są przeróżne, niemniej jednak najlepiej prezentują się pudełka z liny jutowej. Jeśli dodatkowo wykonamy od środka materiałowe poszycie, wówczas nasz pojemnik będzie się prezentował efektownie i oryginalnie.
Wykonanie takiego pudełka nie jest skomplikowane. Wystarczy wykonać poniższe kroki:
- przygotuj pudełko plastikowe, kartonowe lub drewniane, które chcesz ozdobić
- przygotuj linę i klej w pistolecie oraz dodatkowe wkłady klejące
- oczyść i osusz powierzchnię, którą chcesz okleić liną
- nałóż pasek kleju na jedną lub dwie ściany i przyklej linę lekko ją dociskając
- kontynuuj obklejanie na kolejnych ścianach klejąc pudełko dookoła bez odcinania liny
- w razie potrzeby wykonaj materiałowe wypełnienie pudełka.
4. Pojemnik do przechowywania z materiałowym wypełnieniem
Uzupełnieniem powyższego pomysłu może być wykonanie materiałowego wypełnienia. Niemniej jednak równie dobrze może ono zastąpić linę z zewnątrz. Wystarczy, że masz większy kawałek materiału w dowolnym wzorze i kolorze, igłę i nitkę, a bez problemu wykonasz taki materiałowy akcent do pudełka.
Jeśli okaże się, że nie dysponujesz dużym kawałkiem materiału o jednym wzorze, ale masz kilka różnych pasujących motywami, fakturami lub kolorystyką resztek materiałów, postaw na patchwork. Wystarczy zszyć ze sobą niewielkie kawałki, by utworzyć jeden większy na wykonanie wypełnienia lub zewnętrznej części pudełka.
Szycie wypełnienia materiałowego krok po kroku:
- przygotuj materiał, nożyczki krawieckie, igły i nitkę
- wytnij kawałek materiału o pożądanej wielkości odpowiadającej powierzchni pudełka z około 3-5-centymetrową zakładką
- wykonaj pionowe przeszycia tworząc cztery rogi wypełnienia
- górę materiału załóż i przeszyj, by ładnie zakończyć materiałowe wypełnienie
- włóż pudełko do wypełnienia lub wypełnienie do pudełka i gotowe.
5. Pojemnik z decoupage lub wydrukowanym motywem
Technologia decoupage to zdobienie przedmiotów, które polega na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Metoda ta polega na tym, że kawałki papieru lub serwetki są przyklejane do powierzchni. Jeśli jednak chcemy odbić motyw na pudełku, ale w nieco subtelniejszy sposób, wystarczy wydrukować na drukarce jakikolwiek obrazek i przenieść go za pomocą specjalnego kleju do transferu.
Jak przygotować pudełko metodą decoupage? Po prostu wykonaj poniższą instrukcję:
- przygotuj pudełko, klej wodny do decoupage (możesz też rozrobić klej wikol z odrobiną wody), miękki pędzelek, papierowe serwetki o wybranym wzorze i lakier akrylowy
- jeśli chcesz, najpierw pomaluj pudełko farbą akrylową na jednolity kolor
- wytnij pożądany motyw z serwetek
- przyłóż serwetkę do pudełka i za pomocą pędzelka nakładaj na nią klej zaczynając od środka, kierując się ku krawędziom serwetki
- poczekaj aż nałożone serwetki wyschną
- pomaluj całość lakierem akrylowym (wykonanie kilku warstw pozwoli uzyskać efekt wtopienia).
Jeśli chcesz zobaczyć jak wykonać takie pudełko, zobacz poniższy film:
Niezależnie od tego, z czego wykonasz swoje pudełko do organizacji rzeczy, najważniejsze, że zminimalizujesz ilość śmieci i dasz przedmiotom drugie życie. Jednocześnie wygenerujesz oszczędności, ponieważ nie będziesz już musiał kupować nowych pojemników do przechowywania.