Woskowijki – co to jest?
Woskowijki to ekologiczna i łatwa w użyciu alternatywa dla folii używanych do celów spożywczych. Charakteryzują się tym, że są wielokrotnego użytku i biodegradowalne.
Woskowijka to niewielki kawałek naturalnej bawełny nasączonej woskiem pszczelim. W składzie znaleźć można niekiedy także olej jojoba i żywicę drzewną (sosnową).
Jest jeszcze wersja wegańskich woskowijek – wówczas wosk pszczeli zostaje zastąpiony woskiem roślinnym (kandelila). Wosk jest w tym produkcie o tyle ważnym składnikiem, że to właśnie on wpływa na zachowanie świeżości z uwagi na swoje właściwości antybakteryjne i antyseptyczne.
Choć możemy mieć obawy o zapach wosku, który wydzielany jest przez woskowijki po otwarciu ich opakowania, trzeba wiedzieć, że z czasem zacznie on znikać, szczególnie w wyniku czyszczenia i suszenia.
Do czego służą woskowijki?
Woskowijki to alternatywa dla używanych od wielu lat folii aluminiowych i folii spożywczych. Są one co prawda wygodne w użyciu i stosunkowo niedrogie, ale jednocześnie generują potężną liczbę odpadów. Ponieważ są to w większości plastiki, szkodzą one środowisku, trafiając do rzek, mórz, oceanów i gruntów. W związku z tym powstały woskowijki, które mogą stanowić ekologiczną folię spożywczą.
W związku z tym woskowijka nadaje się do:
- zawijania kanapek
- przechowania owoców lub warzyw na drogę albo w lodówce
- zapakowania serów czy wędlin przechowywanych w lodówce
- owijania pojemników i misek z jedzeniem, które chcemy przechować np. w lodówce
- zawijania ciast, ciasteczek i pieczywa.
Dostępne w różnych sklepach woskowijki, proponowane są w różnych rozmiarach:
- małe woskowijki – idealne do niewielkich owoców lub rozkrojonych i częściowo zjedzonych warzyw
- średnie woskowijki – sprawdzają się do większych produktów, a także do przykrycia mniejszej miski z jedzeniem
- duże woskowijki – polecane do kanapek, ciast, większych owoców, np. arbuza czy melona oraz do przykrycia większych pojemników z żywnością
- woskowijki XL – ten rozmiar polecany jest do chleba i pieczywa lub wyrastającego ciasta; bez problemu w tej woskowijce zmieści się nawet cały bochenek chleba
- woskowijki XXL – zwykle sprzedawane na rolce, są wygodne, obszerne i można je przyciąć do dowolnego rozmiaru.
Ponadto woskowijka nada się jako stolnica podczas wałkowania ciasta.
Uwaga!
Woskowijki nie powinny służyć do pakowania surowego mięsa lub surowych ryb oraz produktów o płynnej konsystencji, np. zup, kremów czy jogurtów.
Woskowijka to zatem sposób na przechowanie w lodówce przez nawet kilka dni rozkrojonych owoców czy warzyw bez obawy o ich ściemnienie. Jednocześnie jest to ochrona żywności przed uszkodzeniami, więc można ją stosować do pakowania jedzenia na wynos.
Jak używać woskowijki?
Skoro wiemy już, do czego można wykorzystać woskowijki, a czego nie zawijać w woskowijkę, czas na jedną praktyczną poradę dotyczącą samego użycia woskowijki. Z racji tego, że jest to materiał nasączony woskiem, produkt do zawijania może być sztywny, co jednocześnie niekiedy utrudnia zawijanie żywności. Rozwiązaniem w takim wypadku jest wyjęcie woskowijki z opakowania i lekkie podgrzanie jej w dłoniach. Wystarczy więc nałożyć woskowijkę na wybrany produkt czy naczynie, przytrzymać kilka sekund dłońmi i poczekać, aż pod wpływem ciepła rąk, materiał się zlepi.
Czy woskowijki są wielorazowe?
Zdecydowanie tak, woskowijki są wielorazowe – to jeden z argumentów, dla których uważa się, że jest to dobra alternatywa dla jednorazowej folii spożywczej. Można ich używać na co dzień, np. do pakowania kanapek do szkoły czy pracy. Warto wiedzieć, że używane sporadycznie jedynie do owijania naczyń z jedzeniem, mogą być skuteczne nawet przez rok. Oczywiście czas ten będzie się skracał, gdy woskowijki będą w użyciu codziennie. Wiąże się to bowiem z regularnym czyszczeniem woskowijek.
Jak umyć woskowijki?
Odpowiednia pielęgnacja woskowijek sprawi, że będą one służyć długo. W praktyce woskowijkę powinno się myć po każdym użyciu. Czyszczenie woskowijek jest bardzo łatwe. Wiele zależy jednak od rodzaju zabrudzenia. Jeśli woskowijka jest tylko lekko zabrudzona, można ją wytrzeć wilgotną ściereczką lub gąbką i rozłożyć na suszarce, by samoistnie się wysuszyła. W przypadku większych zabrudzeń woskowijkę można umyć ręcznie letnią wodą (nie może być gorąca, bo rozpuści wosk). W razie konieczności można do wody dodać odrobinę delikatnego detergentu. Po każdym myciu koniecznie trzeba pamiętać o dokładnym osuszeniu. Wówczas woskowijka jest gotowa do ponownego użycia.
Uwaga!
Woskowijki nie można prać w pralce lub zmywarce. Nie można też suszyć woskowijek na grzejniku, piecyku, w piekarniku lub kuchence mikrofalowej. Każde niewłaściwe mycie i suszenie prowadzi do utraty właściwości.
Kiedy jednak okaże się, że woskowijka się zużyła lub zniszczyła, należy ją wyrzucić do brązowego pojemnika. Ponieważ wytworzona jest z wosku, woskowijkę wyrzuca się do kosza na odpady biodegradowalne.
Zalety woskowijek
Przyjrzyjmy się jeszcze wszystkim zaletom woskowijek. Wśród nich znajdziemy takie aspekty, jak:
- naturalne pochodzenie produktu – wytworzony z naturalnych składników (może być nawet woskowijka wegańska na bazie wosku roślinnego)
- łatwy sposób na zastąpienie jednorazowej folii oraz jednorazowych opakowań (także plastikowych)
- rozwiązanie ekologiczne – wielokrotnego użytku
- ochrona żywności przed wilgocią
- łatwość czyszczenia
- możliwość poddania kompostowaniu lub biodegradacji
- łatwość i wszechstronność użycia
- dostępność różnych rozmiarów.
Ile kosztuje woskowijka?
Woskowijki dostępne są w różnych sklepach – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych. Sprzedawane są pojedynczo lub w zestawach po kilka sztuk. Jedna sztuka kosztuje co najmniej 15 zł, ale te sprzedawane w zestawach kosztują około 30-50 zł za 2, 3 lub 4 sztuki. Biorąc pod uwagę wielokrotność użycia, trudno o wniosek, że jest to produkt bardzo drogi.
Jak zrobić woskowijki?
Woskowijkę można zrobić także samemu. Jej wykonanie nie jest skomplikowane. Wystarczy mieć kawałek bawełnianego materiału w dowolnym rozmiarze, papier do pieczenia i wosk pszczeli. Przygotowanie woskowijki krok po kroku wygląda tak:
- przytnij bawełniany materiał na dowolny rozmiar
- połóż przycięty materiał na kawałku papieru do pieczenia
- posyp materiał równomiernie woskiem pszczelim (lub roślinnym)
- opcjonalnie możesz dodać olejek jojoba lub odrobinę żywicy sosnowej, co nada woskowijkom większą elastyczność i trwałość
- połóż drugi arkusz papieru do pieczenia
- zaprasuj żelazkiem i poczekaj aż ostygnie.
Zabieg prasowania przez papier do pieczenia możesz stosować również, jeśli chcesz odnowić woskowijkę.
Podsumowując, woskowijka to naturalna i skuteczna alternatywa dla folii aluminiowej czy spożywczej, ale także dla pojemników plastikowych. Ten naturalny produkt jest ceniony, ponieważ nie zawiera plastiku, który rozkładając się na wysypiskach śmieci, wnika do wód, oceanów i gruntu, rozpadając się na mniejsze i wszechobecne kawałeczki. Można więc powiedzieć, że woskowijka to produkt, który powstał z troski o planetę, ponieważ jest materiałem, który można poddać biodegradacji. Służy zarówno do pakowania jedzenia na drogę, ale także do przechowania go w lodówce.