Less waste 1: Jak wykorzystać resztki jedzenia z Wielkanocy?

Resztki jedzenia wielkanocnego można wykorzystać np. do zapiekanki

Jeśli po Świętach Wielkanocnych zostało Ci jedzenie, nie wyrzucaj go! Podziel się z innymi zanosząc do jadłodzielni lub wykorzystaj do innych potraw. Równie dobrze możesz je wsadzić do zamrażarki. Co i jak wykorzystać po świętach? Podpowiadamy!

Święta Wielkiej Nocy za nami, brzuchy pełne, powrót do pracy i szkoły nie taki łatwy, a w lodówce wciąż zalega jedzenie przygotowane specjalnie na święta. Zamiast wyrzucać resztki jedzenia, lepiej wykorzystać je ponownie lub np. zamrozić.

Tradycyjne potrawy Wielkanocne

Święta Wielkiej Nocy, podobnie jak np. Wigilia czy Święto Dziękczynienia, związane są z tradycyjnymi potrawami, jakie w tym czasie trafiają na stoły ludzi całego świata. Wśród tradycyjnych dań na wielkanocnym stole znajdziemy między innymi:

  • jajka
  • białą kiełbasę (parzoną, gotowaną lub zapiekaną)
  • żurek
  • barszcz biały
  • sałatkę warzywną
  • mięsa i kiełbasy
  • chrzan (lub ćwikłę z chrzanem)
  • ciasta – mazurki, babki, pascha.

Jajka znamy najczęściej w postaci gotowanej, niemniej jednak na Wielkanoc spożywamy je także z sosem, faszerowane, w zupie, sałatce lub w mięsie jako dodatek do farszu.

Obowiązkowo na stole znajdziemy też białą kiełbasę, którą później wykorzystujemy do przygotowania żurku lub białego barszczu. W niektórych regionach spożywa się również zupę chrzanową.

Oprócz białej kiełbasy na Wielkanoc podaje się inne rodzaje mięs, najczęściej przygotowanych samodzielnie w domu. Należą do nich pasztety, pieczenie, schab, domowa szynka czy kiełbasa. Wśród mięs na wielkanocny obiad znajdziemy między innymi kaczkę lub królika. Dodatkiem do mięs jest najczęściej chrzan lub ćwikła z chrzanem.

Ponadto w jadłospisie świątecznym znajdują się sałatki warzywne, najczęściej na bazie ziemniaków, marchewki, pietruszki, selera, ale w niektórych domach dodaje się do niej np. szynkę i jajko.

Żadne święta nie mogłyby się jednak odbyć bez różnego rodzaju ciast i deserów. Tradycyjnie na Wielkanoc robi się babki drożdżowe i piaskowe, mazurki, paschę, serniki, kołacze, rolady czy rzadziej makowce i kruche ciasteczka.

Biała kiełbasa to jeden z obowiązkowych produktów na wielkanocnym stole
Biała kiełbasa to jeden z obowiązkowych produktów na wielkanocnym stole

Jak wykorzystać resztki ze Świąt?

Skoro już wiemy, co mamy na stołach w czasie Wielkanocy, czas na porady, co zrobić z nadmiarem jedzenia i resztkami. Najczęściej wystarczy je zamrozić, ale nie zawsze to najlepsza opcja. Niekiedy można je wykorzystać do innych potraw.

Pomysłów jest sporo, chociażby takie jak:

  • ugotowane jajka przerób na kotlety jajeczne lub pastę jajeczną do pieczywa
  • parzoną białą kiełbasę zapiecz z ziemniakami, kapustą lub dodaj do gulaszu
  • żurek włóż do zamrażarki – pamiętaj jedynie o uprzednim odcedzeniu go z wszystkich dodatków
  • sałatkę warzywną zamień w zupę krem – dodaj bulion, gotuj około 10-15 minut, a następne zblenduj
  • pieczone mięsa możesz zamrozić, ale również dodać do gulaszu, sałatek czy zup
  • ciasta zapakuj szczelnie np. w worki strunowe lub pojemniki i włóż do zamrażarki.
Nadające się do spożycia jedzenie zanieś do jadłodzielni
cus.resko.pl
Nadające się do spożycia jedzenie zanieś do jadłodzielni

Jadłodzielnia sposobem na jedzeniowy less waste

Polecamy też oddawanie nadmiaru jedzenia do coraz bardziej popularnych jadłodzielni. To niewielkie lodówki ustawiane w różnych miastach Polski, do których można włożyć nadmiar jedzenia, z którego następnie mogą skorzystać potrzebujący. Ale uwaga! Najważniejsze, by nie trafiało tam jedzenie przeterminowane lub nadpsute. Niemniej jadłodzielnia jest formą wykorzystywania jedzenia świątecznego, którą w pełni polecamy.

Wszystkie powyższe działania wpisują się w ważny i modny ruch less waste oraz zero waste.