Less waste 2: Uratuj jedzenie przed wyrzuceniem

Too Good To Go i Foodsi - ratuj jedzenie

Marnowanie żywności to problem globalny. Jednocześnie postępująca drożyzna zmusza klientów do poszukiwania zniżek i rabatów. Funkcje te łączą aplikacje do ratowania jedzenia. Jakie mają zalety i jak z nich korzystać?

Czym jest less waste?

Less waste – co to w ogóle oznacza? To pojęcie w języku angielskim, które szerzy się nie tylko w Polsce, ale w wielu krajach świata. Oznacza ograniczenie marnowania przedmiotów, wyrzucania przydatnych rzeczy i minimalizuje konsumpcjonizm. W ruchu less waste chodzi o to, by nie marnować, a ratować (między innymi jedzenie).

Okazuje się, że ponad 1/3 żywności trafia do kosza. Daje to 2,5 miliarda ton wyrzuconej żywności rocznie i straty 1,2 biliona dolarów. To z kolei odpowiada za 10% emisji gazów cieplarnianych, co daje większy wynik niż ten, który generuje przemysł lotniczy. Jednocześnie szacuje się, że ponad 800 milionów ludzi na całym świecie głoduje.

Uratuj jedzenie – o co chodzi?

Jednym z przykładów less waste są ruchy zmierzające do ratowania jedzenia. Jest to możliwe za sprawą kilku aplikacji mobilnych, które wystarczy pobrać na swój telefon komórkowy. Najczęściej takie aplikacje potrzebują tylko dostępu do naszej lokalizacji, by móc wskazać ofertę z najbliższego otoczenia. Lokalizację najczęściej można też wskazać ręcznie. Potem zastaje już tylko przeglądanie ofert i wybór tych, które uznamy za najlepsze. Na koniec trzeba zapłacić i odebrać jedzenie w wybranym sklepie lub restauracji czy kawiarni.

Zalety ratowania jedzenia

Ale dlaczego warto? Zalet korzystania z aplikacji do ratowania żywności jest kilka. Przede wszystkim chodzi o niemarnowanie jedzenia. Najczęściej otrzymujemy ze sklepu lub restauracji pełnowartościowe produkty, które mają krótki termin przydatności do spożycia (zwykle 1-2 dni), a które nie zostaną już sprzedane i w innym wypadku trafią do kosza na śmieci. Zdarza się, że jest to paczka z pieczywem, które w danym dniu poszłoby do zwrotu, a Ty możesz je uratować przed wyrzuceniem.

Ponadto, i tu dochodzimy do kolejnej zalety, takie jedzenie jest tańsze. Często są to produkty za pół ceny albo z jeszcze większym rabatem. Aplikacje do ratowania jedzenia pozwalają więc nie marnować jedzenia, a jednocześnie oszczędzać.

Aplikacja to także szansa dla sklepów i restauracji czy barów na promocję. Obiekt taki może się wyróżnić i przyciągnąć nowych klientów, zarówno tych korzystających z aplikacji, jak i kupujących poza nią.

Aplikacje do ratowania jedzenia

Aplikacje do ratowania jedzenia pozwalają wyszukać sklep, kawiarnię, cukiernię, restaurację na danym obszarze i kupić w nich wybrane grupy produktów. W ten sposób oszczędzasz i pomagasz unikać wyrzucania jedzenia. Nie trzeba dodawać swojej karty płatniczej do konta – za paczkę możesz zapłacić blikiem, który jest powszechnie stosowaną metodą płatności online.

Na naszym rynku najpopularniejsze są dwie aplikacje:

  • Too Good To Go
  • Foodsi.

Too Good To Go

Pierwszą z omawianych i polecanych aplikacji jest Too Good To Go – duńska aplikacja łącząca użytkowników z partnerami, którzy udostępniają Paczki Niespodzianki lub paczki z produktami od producentów. Aplikacja działa w 17 krajach Europy oraz w Ameryce Północnej, a w 2023 roku korzystało z niej 85 milionów zarejestrowanych użytkowników.

Korzystanie z Too Good To Go jest łatwe i intuicyjne
ekobook.pl
Korzystanie z Too Good To Go jest łatwe i intuicyjne

Tym, co trzeba wiedzieć jako konsument jest fakt, że nigdy nie wiadomo co dokładnie znajdzie się w takiej paczce. Stąd nazwa „Paczki Niespodzianki”. Najczęściej jest to tylko określenie grupy produktów – np. markety wystawiają paczki niespodzianki w kategorii „Warzywa i Owoce”, „Ciasta i Pieczywo” lub „Mix”. Musimy się więc liczyć, że nie zawsze paczka trafi w nasze gusta. Po odebraniu paczki można ocenić jej zawartość, wartość i jakość obsługi. To pozwala poszczególnym punktom na udoskonalanie swoich paczek zgodnie z oczekiwaniami klientów.

Na swojej stronie Too Good To Go w raporcie za 2023 rok wskazuje, że łącznie uratowano 121 686 729 posiłków. Przekłada się to na uniknięcie zużycia 100 miliardów litrów wody i emisji do atmosfery aż 328 554 ton CO2.

Aplikacja pomaga nie tylko przeciwdziałać marnowaniu żywności, ale jest również intuicyjna i łatwa w użyciu.

Foodsi

Drugą wartą uwagi aplikacją jest Foodsi, które proponuje ratowanie przed zmarnowaniem pełnowartościowych produktów nawet 70% taniej. Na swojej stronie Foodsi podaje, że ma 1,5 miliona użytkowników aplikacji oraz ponad 2 miliony uratowanych paczek.

Foodsi - nie marnuj jedzenia!
ekobook.pl
Foodsi - nie marnuj jedzenia!

Foodsi to kolejna aplikacja, która pozwala przedsiębiorcom sprzedać towary w niższej cenie, odzyskując choćby koszty składników i jednocześnie robić coś dobrego dla planety. Oferowane produkty są świetnej jakości, ponieważ są to rzeczy, których nie udało się sprzedać danego dnia. W związku z tym najwięcej paczek jest do uratowania na koniec dnia, tuż przed zamknięciem.

Korzystanie z aplikacji krok po kroku

Nie czekaj! Zacznij korzystanie z wybranej aplikacji już dziś. Co trzeba zrobić?

  1. pobierz wybraną aplikację w App Store lub Google Play – obie aplikacje są bezpłatne
  2. zarejestruj się i zaloguj
  3. wskaż swoją lokalizację
  4. odkrywaj restauracje, sklepy i produkty w okolicy
  5. ratuj jedzenie, czyli klikaj i kupuj je taniej
  6. odbierz swoją paczkę we wskazanym miejscu i przedziale czasowym.

Podsumowując, aplikacje do ratowania żywności pozwalają oszczędzać, a przede wszystkim ratować nadwyżki jedzenia przed zmarnowaniem. Kuszą więc nie tylko okazyjne ceny, ale jednocześnie szansa na zadbanie o planetę.