Las w słoiku może nam kojarzyć się z czymś kosztownym. Poszukując gotowych kompozycji w szkle w sklepach lub kwiaciarniach, możemy natknąć się na mniejsze lub większe szklane pojemniki, które wraz z kompozycją roślinną w środku potrafią osiągać wysokie ceny. Zdarza się, że większy słój z wypełnieniem kosztuje nawet 800-1000 zł. Okazuje się jednak, że taki las w szkle można wykonać samemu, a jego koszt będzie zdecydowanie niższy od tego w sklepie. Dzięki temu możesz też indywidualnie dobrać rośliny – ich wielkość, kolor i skomponować dodatki według własnych upodobańkolorystycznych.
Czym jest las w słoiku?
O tym, że natura od początku ludzkości jest bliska człowiekowi, nie trzeba nikomu przypominać. Nic więc dziwnego, że oprócz zwykłych roślin doniczkowych, stawiamy w naszych wnętrzach domów i mieszkań na modne kompozycje roślinne w szkle.
W miniaturowym lesie w szkle, woda i składniki mineralne krążą w obiegu zamkniętym. Rośliny funkcjonują dzięki oddychaniu tlenowemu. W czasie fotosyntezy powstaje w słoju więcej tlenu, niż roślina potrzebuje, dlatego jest on uwalniany także do otoczenia. Natomiast w nocy, kiedy brakuje światła, rośliny zużywają nadmiar tlenu wyprodukowanego w ciągu dnia. Korzenie rośliny wchłaniają wodę z gleby, a następnie uwalniają ją przez parowanie. Po skropleniu woda wraca do podłoża, ponieważ dzięki zamknięciu słoja nie wydostaje się na zewnątrz.
Uwaga! Jeśli decydujesz się na kompozycję zamkniętą korkiem, wówczas nie powinieneś jej otwierać. Jeśli w środku ustabilizuje się mikroklimat, rośliny nie będą potrzebowały ani dodatkowego powietrza, ani wody, ponieważ będą w stanie same je sobie zapewnić w ramach ich dobowego cyklu życia.
Jaki słój będzie dobry do lasu w szkle?
Mianem lasu w szkle określa się dwa różne rodzaje kompozycji – otwartą i zamkniętą. Do wyboru są więc różne słoje. Ważne, by było to mocne i stosunkowo grube szkło, które wytrzyma ciężar kamieni do drenażu, napór ziemi i rozwidlających się korzeni roślin. Jeśli nie masz zbyt wiele miejsca, wybierz mały pojemnik, jeśli jednak chcesz stworzyć efektowną kompozycję, którą dopełnisz dekorację swojego wnętrza, wybierz np. słój w kształcie kolby o średnicy podstawy minimum 30 cm. Takie słoje wraz z korkiem do zamknięcia z pewnością znajdziesz w marketach budowlanych, a także w sklepach z akcesoriami ogrodniczymi. Może się wydawać, że szklane słoje z wąską szyjką utrudnią tworzenie lasu, jednak bez problemu można sobie pomóc długimi szczypcami.
Jakie rośliny nadają się do lasu w słoiku?
Do lasu w szkle nadają się różne rośliny. Można je komponować, ale nie warto sadzić ich zbyt wiele. Najlepiej, jeśli w słoju o średnicy około 30 cm posadzisz nie więcej niż trzy rośliny. Niemniej jednak efektownie zaprezentuje się słój nawet wówczas, gdy zastosujesz jedną roślinę. Trzeba też wiedzieć, jakie warunki lubią rośliny, które chcemy posadzić w jednym naczyniu – może się bowiem okazać, że kompozycja nie przetrwa, ponieważ połączymy rośliny lubiące wilgoć z takimi, które wolą suche powietrze. Nie najlepszym pomysłem jest więc łączenie np. paproci i kaktusa.
Rośliny więc dzielą się na te, które nadają się do kompozycji otwartych lub zamkniętych.
Rośliny do kompozycji zamkniętych
Do najpopularniejszych i najmodniejszych roślin, jakie nadają się do kompozycji w zamkniętym słoiku należą:
- storczyki
- falenopsis
- fikus bonsai
- paprocie
- widliczki
- trzykrotki
- pepromie.
Z całą pewnością poradzą sobie w nim rośliny tworzące ściółkę i runo leśne. Idealne są więc wszelkiego rodzaju porosty, mchy i wspomniane paprocie.
Rośliny do otwartego lasu w szkle
Natomiast roślinami, które potrzebują otwartego słoja są z pewnością sukulenty. Możesz więc wybierać do niego kaktusy, grubosze i aloes. Nie lubią one dużej wilgotności, więc nie nadają się do kompozycji zamkniętych. W otwartym słoju poradzą sobie również wszystkie te rośliny, które sprawdzają się w kompozycjach trwale zamkniętych.
Las w słoiku z mchem
Możesz też wykonać kompozycję jedynie na bazie mchu. W takim wypadku dopełnij całość ozdobnikami w formie metalowych, nierdzewnych mini mebli ogrodowych lub narzędzi ogrodniczych dedykowanych do takich właśnie lasów. Do tego warto również dodać np. różnego rodzaju kamienie ozdobne, szyszki lub kawałki kory.
Uwaga! Mech jest pod ochroną, dlatego jego zbieranie w lesie jest zabronione. Możesz jednak kupić specjalny mech w sklepach ogrodniczych lub niektórych kwiaciarniach. Efektownie prezentuje się szczególnie mech chrobotek o intensywnym limonkowym odcieniu. To mech naturalny, który do funkcjonowania potrzebuje jedynie powietrza.
Jakie stanowisko jest dobre dla lasu w słoiku?
Las w słoiku nie lubi słonecznego stanowiska. Zaplanuj więc dla niego miejsce w pełni zacienione, ale jasne. Nie przetrwa on ani w łazience bez okna, ani na słonecznym parapecie. Wystawienie kompozycji na słońce sprawi, że w słoju rośliny zaczną się gotować, a następnie gnić. Szkoda więc naszej pracy, by tak szybko ją zmarnować.
Jak zrobić las w słoiku – poradnik krok po kroku
Aby stworzyć samemu efektowny las w słoiku należy zakupić takie materiały jak:
- słój szklany
- keramzyt, żwir lub kamień dekoracyjny do wykonania warstwy drenażowej
- podłoże do roślin – odpowiednie do gatunku, który kupiliśmy (inne podłoże jest dobre dla storczyka, a inne dla paproci)
- węgiel aktywny – spełnia rolę filtra wody, pochłania substancje toksyczne, jak chlor, metale ciężkie i ogranicza rozwój bakterii
- dekoracyjny piasek lub żwirek
- rośliny do posadzenia – dobrane odpowiednio w zależności od tego, czy kompozycja jest otwarta, czy zamknięta
- elementy dekoracyjne – mech, kamienie, szyszki, kora, metalowe mini figurki.
Tworzenie lasu w słoiku powinno przebiegać według poniższych kroków:
- Na dno oczyszczonego i osuszonego słoja wysyp około 3-5 cm warstwę keramzytu lub żwiru, który stanowić będzie warstwę drenażową.
- Wysyp pierwszą warstwę ziemi – taką, by jedynie przykryć keramzyt lub żwir.
- Na warstwę ziemi rozsyp około łyżkę lub dwie węgla aktywnego (ilość szacunkowa dla słoja o średnicy około 30 cm).
- Następnie wsyp kolejną warstwę ziemi – łącznie powinna mieć wysokość około 6-10 cm.
- Możesz warstwę ziemi podzielić ozdobną warstwą jasnego piasku – nie musisz go wysypywać na całej powierzchni ziemi – wystarczy, że wysypiesz go jedynie przy krawędziach słoja tworząc fale (wedle uznania i indywidualnej koncepcji).
- Kiedy już wysypiesz całą pożądaną ziemię, lekko ją ubij i uklep.
- Wykonaj dołki w miejscach, gdzie chcesz posadzić rośliny, rozluźnij korzenie rośliny, wsadź do dołka i podsyp ziemią, a następnie ją ubij.
- Na górę wysyp ozdobny piasek, żwirek lub kamyki. Dodaj ozdobniki w formie mchu, szyszek czy kory.
- Na koniec pamiętaj o podlaniu kompozycji. Na słój o średnicy około 30 cm potrzebujesz około 150 ml wody. Najlepiej podawać ją strzykawką i polewać wodę po ściankach słoja. Jednocześnie tym samym wyczyścisz pozostałości ziemi, które osadziły się tam w czasie sadzenia roślin. Uważaj, by nie polewać wody bezpośrednio po roślinie – może ona zgnić. Lepiej polewać wodę bezpośrednio na wierzchnią warstwę kamieni.
- Tak wykonaną kompozycję zamknij szczelnie korkiem i ciesz się mini lasem we własnym domu.
Czy las w słoiku trzeba podlewać?
Jeśli masz las w otwartym szkle, rośliny wymagają regularnego podlewania, podobnie jak rośliny doniczkowe. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku lasu zamkniętego w słoju. W tym wypadku rośliny powinny same regulować ilość wody i wytwarzać naturalny obieg wilgoci. Z założenia, lasu w zamkniętym słoiku nie należy otwierać ani podlewać. Jeśli zauważysz, że po ściankach naczynia spływa w ciągu dnia woda, wówczas otwórz słój jednorazowo na 10-15 minut i obserwuj, czy w kolejnych dniach znów skrapla się na ściankach woda. Czynność powtarzaj do skutku, np. raz w tygodniu, a kiedy problem zniknie, zostaw las zamknięty i ciesz się wzrastającymi roślinami. Kompozycję należy ponownie podlać dopiero wtedy, gdy zauważysz, że ziemia zaczyna brązowieć.
Las w słoiku to modny element dekoracji, który coraz częściej trafia do naszych domów i mieszkań. Odtwarza naturalne leśne środowisko, a jednocześnie w zamkniętej kompozycji jest zupełnie samowystarczalne. Nie trzeba go regularnie podlewać, tak jak ma to miejsce w przypadku kwiatów doniczkowych.