Skład jadalnych talerzy. Jak zrobić jadalne naczynia?

Skład jadalnych jednorazówek

Z czego zrobione są jadalne naczynia? Jak smakują i jak zrobić jadalne talerze w domu? Przeczytaj nasz artykuł i zrób własne jadalne kubki do kawy.

Jadalne naczynia – co to jest?

Jadalny talerz to już nie tylko pieśń przyszłości, ale fakt i coraz bardziej popularny element „zastawy stołowej”. Kiedy rozporządzenia Unii Europejskiej doprowadziły do zakazu sprzedaży i używania w restauracjach plastikowych jednorazówek, rynek musiał zacząć szukać alternatyw. Rozwiązaniem okazały się jadalne talerze, które są nie tylko zdatne do jedzenia, ale również biodegradowalne. Nie powodują więc spustoszenia w środowisku, jeśli postanowimy je wyrzucić.

Gdzie wyrzucić jadalne naczynia?

Najkorzystniejsza utylizacja jadalnych talerzy polega na ich… zjedzeniu. Jeśli jednak z jakichś powodów nie możemy lub nie chcemy tego zrobić, można je wyrzucić bez obaw o negatywne skutki dla planety. Jadalne naczynia są biodegradowalne, co oznacza, że mają zdolność całkowitego rozłożenia w bardzo krótkim czasie. Niekiedy wystarcza 30 do 60 dni, żeby jadalny talerz w całości się rozłożył. Ponieważ wykonany jest z naturalnych surowców, można go wykorzystać na kompost, zakopać w ziemi lub nawet wrzucić np. do oczka wodnego i wykorzystać jako pokarm dla rybek. Jeśli akurat używasz jadalnych naczyń na pikniku w lesie i nie chcesz ich zabierać w poszukiwaniu kosza na śmieci, śmiało możesz je zostawić właśnie tam. Być może przy okazji będą one stanowić pokarm dla dzikich zwierząt.

Z czego robi się jadalne talerze?

Można więc zapytać, z czego właściwie wykonane są jadalne talerze, jeśli są tak bezpieczne. Na rynku znaleźć można różne surowce. Jadalne naczynia mogą być wykonane z:

  • otrąb pszennych
  • trzciny cukrowej
  • mączki kukurydzianej
  • słomy
  • liści palmowych.

Większość procesów produkcji jadalnych talerzy polega na czyszczeniu, suszeniu i prasowaniu surowca w wysokiej temperaturze i pod dużym naciskiem (około 150 kg). Co prawda naczynia jadalne są droższe niż plastikowe jednorazówki, ale za ceną idzie oczywiście jakość i walory ekologiczne.

Czy jadalne talerze są zdrowe?

Jadalne talerze najczęściej produkowane są z otrąb pszennych, które uznawane są za produkt o dużej gęstości odżywczej. Co prawda mają niski poziom kaloryczny, ale jednocześnie zawierają szereg korzystnych elementów. Są wśród nich:

  1. białka
  2. tłuszcze
  3. węglowodany
  4. błonnik
  5. niewielka ilość nasyconych kwasów tłuszczowych
  6. niewielka ilość cholesterolu
  7. witaminy i minerały.

Dla wyjaśnienia i dopełnienia obrazu, warto wymienić także owe wartościowe pierwiastki, które mają korzystny wpływ na ludzki organizm. W otrębach pszennych znajdziemy więc:

  1. cynk
  2. fosfor
  3. magnez
  4. mangan
  5. miedź
  6. potas
  7. selen
  8. żelazo
  9. witaminy z grupy B.

Jadalne talerze to zatem szereg zalet, o których szerzej piszemy w innym naszym artykule.

Jadalne talerze są idealne na imprezy w plenerze
Jadalne talerze są idealne na imprezy w plenerze

Zastosowanie jadalnych naczyń

Jadalne naczynia to nie tylko jadalne talerze. To również miski, kubki czy sztućce. Rozwój technologii i użycie różnych surowców sprawia, że można w nich podawać także płynne dania czy gorące napoje bez obaw o szybkie przemakanie takich naczyń. W związku z tym jadalne naczynia znajdują wszechstronne zastosowanie. Można ich używać między innymi urządzając np.:

  • urodziny
  • przyjęcia
  • eventy firmowe
  • wesela.

Oczywiście mamy na myśli spotkania w plenerze, gdzie najlepiej sprawdzają się właśnie jednorazowe naczynia. Niemniej jednak także w pomieszczeniach używane są często wspomniane eko-jednorazówki, co minimalizuje ilość generowanych po przyjęciu odpadów. Jednocześnie ogranicza się zużycie wody, która potrzebna jest do pozmywania całej zastawy po zakończeniu imprezy. W przypadku jadalnych talerzy czy kubków, problem wody czy śmieci może być ograniczony do zera, czego nie da się osiągnąć w przypadku chociażby papierowych tacek. Zjedzenie naczyń to same korzyści dla środowiska, ale i dla organizmu człowieka.

Coraz częściej jadalne jednorazówki używane są w lokalach gastronomicznych, które przyciągają klientów swoim eko podejściem.

Jadalne naczynia DIY

Okazuje się, że zamiast kupować, można zrobić jadalne naczynia samemu. Wykonanie ich nie jest specjalnie skomplikowane, a efekt gwarantowany. Aby wykonać jadalne naczynia potrzebne są:

  1. banany
  2. mąka ziemniaczana
  3. mąka ryżowa
  4. olej
  5. ciepła woda
  6. naturalne barwniki, np. buraki, kakao, kurkuma.

Wystarczy w odpowiednich proporcjach zmieszać powyższe składniki. Nie potrzebujemy też żadnych specjalistycznych urządzeń.

Naczyniom nadajemy dowolny kształt i formę. Można to zrobić w rękach, jeśli mamy takie zdolności manualne, ale równie dobrze masę można odciskać i formować na zwykłych tradycyjnych naczyniach. Następnie pieczemy je w piekarniku nagrzanym do 200°C. Cały proces wytwarzania domowych jadalnych talerzy nie jest też długotrwały. Powinien nam zająć nie więcej niż 2 godziny.

Dzięki dodaniu banana, mamy pewność, że jadalne naczynia będą praktyczne – banan nadaje naczyniom twardości i tworzy na nich śliską powłokę, które sprawiają, że naczynia przez około godzinę nie przepuszczą wody. Tak wytworzone naczynia można też bezpiecznie wyrzucić np. jako pokarm dla ptaków.

Inny przepis, z którego zrobić można 4 kubki, zakłada użycie:

  • 200 g mąki pszennej
  • 50 g cukru pudru
  • 100 g zimnego masła
  • 1 jajka
  • szczypty soli
  • tabliczki mlecznej czekolady.

Wszystkie składniki poza czekoladą należy wymieszać do uzyskania konsystencji kruszonki, a następnie do utworzenia gładkiego ciasta. Następnie trzeba podzielić je na 4 części, uformować w kształt kubka lub filiżanki i wyłożyć na papierze do pieczenia. Zanim wsadzisz jadalne kubki DIY do piekarnika nagrzanego do 180°C, kubeczki należy schłodzić w lodówce. Upieczone i schłodzone kubki trzeba kolejno posmarować roztopioną czekoladą i wstawić je ponownie do lodówki, by czekolada zastygła. Domowe jadalne kubki są gotowe do użycia. Wystarczy zrobić w nich kawę i delektować się smakiem.

Jak smakują jadalne naczynia?

Wielu pewnie zastanawia się jak smakują jadalne talerze. Biorąc pod uwagę, że wykonane są z otrąb pszennych, mąki kukurydzianej czy te domowe z dodatkiem banana, najczęściej jadalne naczynia smakują jak wafle. Są chrupiące, niekiedy lekko słone, a przede wszystkim delikatne w smaku. Z pewnością przypadną więc do gustu każdemu.